מה הוא סוד ההצלחה של העדה הבוכרית • אין יהודי בוכרי שלא יודע את יחסו ככהן לוי או ישראל • מדוע כל שנות הגלות לא הצליחו לשבור את העצמה של העדה הבוכרית • נאומו המלא של נשיא הקונגרס במושב השנתי ה-16 של קונגרס יהודי בוכרה

ערב טוב וברוכים הבאים, וכמו שאמר ראש הממשלה בפעם הקודמת שביקר במושב השנתי של הקונגרס – ‘חושט אומדטון’.

כבוד, אשת ראש הממשלה הגב’ שרה נתניהו –אשה עם לב ענק, שרגישה תמיד לעזור לזולת. כבוד גדול הוא לנו שבלו”ז הצפוף שלך בחרת לכבד אותנו בנוכחותך.

המשלחות והאורחים הבינלאומיים

ידידי משכבר הימים, שר הפנים הנגב והגליל מר אריה דרעי. שרת התרבות הגב’ מירי רגב שעומדת בקשר מתמיד עם קונגרס יהודי בוכרה. נשיא בורסת היהלומים, חברי – יורם דבש. ראש העיר אור יהודה עו”ד ליאת שוחט, ראש העיר דימונה מר בני ביטון. רבניה הראשיים של העדה הבוכרית הרב פינחס רבין והרב יצחק אמינוב. ידידי השר לשעבר מר אריאל אטיאס, חברי הכנסת רוברט אילטוב ויואב בן צור. מנכ”ל הכנסת. ח”כ לשעבר אמנון כהן. שגרירי מדינות אוזבקיסטאן קזחסטאן ואוקראינה.

ואחרונים חביבים סגני נשיאות הקונגרס וחברי הנשיאות מהארץ ואלו שהגיעו מכל העולם, ובראשם סגן הנשיא מר רפי אהרוני שהגיע מהונג קונג, סגן הנשיא מר דוד ארבוב, מר בוריס קנדוב ושמחה אלישיוב והמשלחת מארה”ב, יעקב לויוב והמשלחת ממוסקבה, הרב ברוך אברמצ’יוב והמשלחת מאוזבקיסטאן, הרבנים פינחס גדילוב ויעקב אוסטון והמשלחת מאוסטריה, ראשי ורבני הקהילות שהגיעו לישראל מכל העולם ואחרונים חביבים רוני וחני אבירם מארגני ומפיקי האירוע.

שבת אחים גם יחד

אתמול קיימנו את השבת המסורתית לחברי הנשיאות, אירוע מקדים למושב השנתי של הקונגרס, וזו הפעם ה-16 ברציפות.

ישבנו בבית המלון כ-120 חברים, ואתם יודעים אנשים בעולם מתלהבים מיאכטות יפות, מזמר או זמרת מפורסמת, אבל אנחנו כל אחד מאלו שהשתתף במפגש נשיאות הקונגרס, הרגיש התרוממות ואווירה מחשמלת, מהקדושה מאהבת החנם, מהרצון להיות ביחד.

אני מאמין שכל אחד מחברי הנשיאות היו לו עיסוקים שהעלו בדעתו מחשבה אולי לא להגיע השנה, כמובן מסיבות של טרדה, וכשאנחנו מגיעים לשם אנחנו שוכחים מהכל, ואומרים – “איזו טעות הייתי עושה אם לא הייתי בא”, ככה נראית הנשיאות של קונגרס יהודי בוכרה – כולם ביחד.

סוד ההצלחה של העדה הבוכרית

שואלים אותי מה סוד ההצלחה של הקונגרס, איך זה שבכל שנה אנחנו הולכים ומתרחבים. הרי כולנו בעולם העסקים יודעים שאין דבר כזה רק עליות, ישנם מורדות, הפסדים, פשיטות רגל בעסקים מסוימים, אין איש עסקים שלא עבר גלים למעלה ולמטה, הצלחות מסחררות ותקופות שחורות.

אני מסתכל על ההצלחה שבנה הרבי מליובאוויטש, הרי תמיד כשמגיע מנכ”ל חדש לעסק, הוא משנה לחלוטין את גישתו של המנכ”ל הקודם, ואני רואה את מה שקורה לתנועת חב”ד, כבר הרבה שנים שהרבי מליובאוויטש עזב אותנו והפעילות של חב”ד בארץ ובעולם הולכת ומתפתחת, בלי כסף, בלי תקציבים, מגיעים שליחים חדשים למקום חדש, ובפרק זמן קצר אתה רואה קהילה מסביב לרב, במקום שבכלל לא ידעו שיש שם יהודים, כמו שאנחנו רואים בכל מדינות חבר העמים, וכך גם בארה”ב ובגרמניה, בתי כנסת פעילים, מסורת יהודית, מוסדות חינוך, הכל מתעורר לחיים.

והסוד של ההצלחה הוא – חסד בלי אינטרסים.

ואנחנו בעדה הבוכרית יישמנו את הדרך של הרבי מליובאוויטש, לעשות חסד בלי אינטרסים אישיים,כשהקמנו את הקונגרס, כל אחד מחברי הנשיאות חשב לעשות ביזנס בין החברים, ואלו שהצליחו זה דבר מבורך, אך בפועל הגרעין הגדול ממשיך ומתפתח ללא אינטרסים.

פעילות רבת זרועות

קונגרס יהודי בוכרה לא עובד כמו רק בכיוון אחד של הקמת בית יתומים בלבד, או בית תמחוי וכדומה. אלא יש לנו מגוון רחב, אלפי סטודנטים בעלי השכלה גבוהה, בתחום הפולקלור התפתחנו, קורסים לאחיות, הפרויקט של ‘אח בכור’,סוד ההצלחה הוא בלי אינטרס אישי, כי אנחנו מרגישים מחויבות.

כולם יודעים שיהודי בוכרה שעלו לישראל היו אנשים לא קלים, כי הבוכרים לא אוהבים לתת כסף – אבל זה נכון רק לגבי האינטרסים האישיים, אך למטרות צדקה תרמו כסף, הקימו בתי כנסת, פתחו בתי חולים, לעצמם ולילדים חסכו אבל לצדקה נתנו – ממה זה נובע?

ליהדות בוכרה יש הרבה היסטוריונים, שחוקרים את שורשי העדה הבוכרית, אם מיוצאי בית ראשון או שהגיעו דרך בגדד, אפגניסטאן, או איראן, ואין יהודי בוכרי שלא יודע אם הוא כהן, לוי, או ישראל. אין יהודי בוכרי שלא עבר ברית מילה. אין יהודי בוכרי שאין לו שם יהודי. מאיפה זה בא?

יותר חשוב מכסף

אני זוכר כילד בטשקנט שהיה אסור ללמוד תורה והלכנו לבית הכנסת במחתרת, והנה אבי זצ”ל, הרב אבנר, שמע שבסמרקנד פתחו ישיבה ואבא שלי שלח אותי, ילד בכיתה ה’, והדודים שלי שגרו בסמרקנד, לא ידעו שאני בסמרקנד. הייתי יוצא מהבית רק בלילה ולא ביום שה-ק.ג.ב. לא ישאל עלי, נעלמתי באמצע שנת הלימודים של כיתה ה’, והנה באותה תקופה זכיתי להסתובב ברחובות ה-‘מאחל’ה’– השכונה היהודית של סמרקנד, והריחות של השבת מילאו את כל הרחובות והחצרות ביום שישי, בכלל ביום שישי כבר לא עבדו, כל הבוכרים שמרו שבת אין בוכרי שלא יודע לקרוא, אצלנו אין נישואי תערובת והתבוללות – למה? כי אבותינו מיום הלידה חינכו אותנו כי להיות יהודי זה יותר חשוב מכסף

היום הנכדים והנינים של אלה שישבו בכלא ובסיביר, היום הם חברי נשיאות הקונגרס, שנותנים צדקה ביד רחבה.

כבר הזכרתי כמה פעמים שהרבי מליובאוויטש אומר שצדקה זו מילה רק בעברית, כי באנגליתאו ברוסית זה נתינה, הקרבה, אבל בלשון הקודש לתת ‘צדקה’ זה ‘צדק’ ולא רק חסד.

תחזיקו פנס לעצמכם

סיפרתי בשבת על מה שרעייתי אולגה שיתפה אותנו ב’וואצאפ’ המשפחתי, סיפור על אותו זקן שחשב איך לחלק את הירושה שלו, והלך לבן הראשון ושאל – “מה תעשה עם כספי הירושה?” והבן אמר – “אני יבנה ישיבה לעילוי נשמתך”, ושאל את הבן השני, והוא אמר – “אני יבנה ישיבה על הקבר שלך ממש”, ואז הוא שאל את הבן השלישי, והבן אמר לו– “אבא בא אבא נטייל”, והלך למערה ולפיד בידו, והאב סמך על הבן ולא לקח לפיד, ובאמצע המערה נגמר חומר הבעירה בלפיד, והלפיד כבה, והבן שואל את אביב – “אבא איפה הלפיד שלך?”, והאב אמר – “לא הבאתי”, אמר לו הבן – “אתה רואה אבא, לעולם אל תסמוך על אף אחד”. את הכסף תחלק אתה בעצמך, אם תשאיר לנו נמצא אלף ואחד סיבות לא לחלק, כל אחד בחייו צריך לחשוב על צדקותיו.

כתוב מצווה גוררת מצווה לכן כל מי שחבר בקונגרס יהודי בוכרה הנפש שלו מרגישה שהוא רוצה לעשות עוד ועוד.

התקשורת הבוכרית

אני רוצה להודות למנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, לשלומי פלס, אני מציע לכל בוכרי, ל-200 אלף שחיים בישראל ו-300 אלף בכל העולם ואנו בכל מקום שאפשר להרוויח כסף יש שם בוכרי, באריזונה, בגרמניה, באוסטריה, במיאמי ועוד, תשמרו על התקשורת בין העדה הבוכרית, כדי שלא נשכח שאנחנו בוכרים.

יש את עיתון ‘מנורה’ שמאחד את כל העדה בעולם, ואפשר לקרוא את העיתון כמו עוד חדשות אחרות באתר האינטרנט ‘בוכרים קום’, יש את העיתון ‘הבוכריאן טיים’, ישנם מרכזים מפוארים וקהילות מתפתחות בקצב מסחרר וזו רק ההתחלה.

תודה רבה לכולכם!

נאומו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב במושב השנתי
Brief summary goes here, duis congue nulla hendrerit sem condimentum, fringilla tempus felis imperdiet. Duis ac est a nunc condimentum malesuada vel id metus. Vestibulum imperdiet urna odio.
Criteria One56%
Criteria Two30%
Criteria Three49%
Criteria Four60%
Positives
  • Pro One
  • Pro Two
  • Pro Three
Negatives
  • Con One
  • Con Two
  • Con Three
49%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.