במדור מיוחד לימי חול המועד פסח, המוזיקאי הבוכרי מני חן, יארח כאן אמנים ידועים ובעלי שם מהעדה הבוכרית לדואטים מוזיקלים שמחים במיוחד. היום יארח מני חן באולפן את גדול הזמר הבוכרי של כל הזמנים, אברהם טולמסוב.

והנה מה שכותב מני חן על הדואט המרגש:

פרוייקט דואט “יש תקווה” מני חן ואברהם טולמסוב גדול המוסיקה הבוכרית תג’יקית.
את הלחן מצאתי בשעה שערכתי מוסיקה ליום השואה בשנת 2012, תוך כדי האזנה לשירים שיושמעו ברדיו הבוכרי ב.ב. ווסטוק, נעצרתי בלחן המקורי של ארמנצ’יק אחד מגדולי הזמרים בעדה הארמנית.
פניתי מיד באותו הרגע לכותב ישי ויסמן שכתב לי לא מעט שירים לפני כן, והוא נדלק על הלחן ושלף מהמגירה טקסט שהתאים בדיוק למבנה הלחן חוץ מכמה שינויים קטנים “כמו לתפור חליפה מוכנה לאומן במידה מתאימה”.
באותו הערב כבר נפגשתי עם ישי ויסמן באולפן כאשר כבר הכנתי כל אחר הצהרים לאחר השיחה עימו את סקיצת העיבוד לשיר, והעלנו רעיון לעשות את השיר כדואט עם מישהו בעל קול וטונים גבוהים במיוחד.
באותו שבוע הגיע לביקור שני שלו גדול המוסיקה הבוכרית לארץ מארה”ב, אברהם טולמסוב והצעתי לישי להקליט עם אברהם את הדואט, ישי מיד ענה לי נראה לך שיגיע להקליט איתך?
צחקתי וסיפרתי לו שהוא ראשית דוד שלי מצד שלישי וגדלתי על שיריו כילד והוא תלמיד של סבא שלי, אז הוא לא יסרב, בטח לא לי וצחקתי.
חייגתי לאברהם והוא שהיה בשעת ארוחת ערב אמר לי אסיים לאכול ואגיע מיד לאולפן ונראה מה הרעיון.
כך היה, הגיע לאולפן שמע את הלחן המקורי כאשר אני שר לו ברקע את המילים בעברית, נדלק על הדואט שיהיה והסכים מיד לבצע עמי את השיר.
כמובן ישי ויסמן היה בשוק שאברהם טולמסוב הזמר הבין לאומי מבצע את הטקסט שלו, אני כמובן התרגשתי מהמעמד המיוחד וצפיתי שזו תהיה חתיכת היסטוריה בעדה והמנון שלא ישכח המון שנים וכך היה.
סיימתי לאחר יום את העיבוד המוסיקלי, הזמנתי את הנגנים ובהם שימי גבריאלוב על התופים, אריק כהן על הגיטרות, בוריס חיימוב קלרינט, פסנתר כנף אלה ליקר, כינורות רוניוס וכינור סולו בתחילת השיר אברהם טולמסוב, קולות רקע קטיה, טכנאי הקלטה יניב אמיתי, טכנאי מיקס יהודה תמיר.
בזמן ההקלטות אברהם היה נוכח בכל התהליך, הגיעו לאולפן אומנים רבים להיות נוכחים בשעה כה היסטורית ואף צוותי צילום טלוויזיה מכמה ערוצים בכדי לראיין את האומנים שנכחו באולפן ואת אברהם יחד איתי.
לאחר ימים מספר יצאנו לאולפני “סטודיו שלום” בתל כביר לצלם את תמונות הסטילס עם הצלם מיכאל כץ המוכשר, כאשר בו זמנית מתראיינים לערוץ 25 הים תיכוני אצל אורן והכובע דהרי ומשם השאר היסטוריה באמת.
שימי גבריאלוב שהוא נצר למשפחת טולמסוב היום כאחד המתופפים המוכשרים שיש במוסיקה המזרחית, ניגן לראשונה באולפן הקלטות בחייו בשיר “יש תקווה” ומשם פרץ בקריירת תיפוף גדולה עם מיטב האומנים בארץ, כאשר לפני כן היה מתופף כמחליף של אביו דני גבריאלוב בלהקת “לימוזין” של רעי ואח יקר שבי קורן מהעדה הגיאורגית.
אברהם טולמסוב גדול המוסיקה הבוכרית בכל העולם עזב בעקבות הדואט את ארה”ב ועשה עלייה לארץ חזרה, אוכל לומר שזכיתי להשיבו לארץ הקודש בהקלטה משותפת של דואט הראשון ומאז הקלטנו כבר 2 והשלישי בדרך.
תודה לכל משתתפי ההפקה והצלמים, לאתר בוכרים.קום על הפינה החדשה שלי באתר ולימי הקורונה מקווה שאצליח לעלות ולו מעט את מורל בני העדה והקוראים בפינה היומית הזו באתר.
חג שמח ומועדים לשמחה לכל בני העדה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.