טקס אזכרה יתקיים בשגרירות ישראל בבירת אוזבקיסטן, לזכר שני ההרוגים בפיגוע ההתאבדות שאירע במקום בשנת 2004. שגרירת ישראל, הגב' כרמלה שמיר: "זוכרים את הקורבנות שמסרו את נפשם בהגנה על שגרירות ישראל"

30 ביולי 2004, ייזכר באוזבקיסטן כיום שחור, בו ספגה המדינה מתקפת טרור משולבת בבניין השגרירות של ישראל וארה"ב ופיגוע נוסף ליד משרד התובע הכללי. מחבל מתאבד שנשא חגורת נפץ פוצץ עצמו, וכתוצאה שני אזרחים אוזבקים נהרגו בפיגוע ליד השגרירות הישראלית, אחד מהם היה מאבטח של השגריר הישראלי, צבי כהן והשני שוטר בתפקיד.

טקס האזכרה הרשמי לזכר הנופלים יתקיים ביום שלישי שעבר בשגרירות ישראל בטשקנט, בו נכחו נציגי משרד החוץ של אוזבקיסטן, הסגל הדיפלומטי ונציגי הקהילה היהודית. "עזאת סליאחוב וסלבה מקארוב מסרו את נפשם בהגנה על שגרירות ישראל" כך פתחה את דבריה שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגב' כרמלה שמיר, לאחר שהקהל עמד דקת דומייה לזכר ההרוגים "היום התכנסנו לשלם את חובנו ולזכור את הקורבנות, ולערכים שאליהם היו נאמנים כל כך. שילמתם בחייכם על ההזדמנות להמשיך בעבודתנו, לפתח ולחזק את היחסים בין מדינותינו."

2 ארגונים איסלמים קיבלו על עצמם את האחריות לפיגוע המשולש באותה שנה: האחד ארגון "התנועה המוסלמית של אוזבקיסטן" והשני "חיזבי-תחריר" (מפלגת השחרור), ולפיהם המתקפה בוצעה במחאה על "אינטרסים של הציונים וממשלת אוזבקיסטן" ומתוך הזדהות עם "הלוחמים הפלשתינים, העיראקים והאפגנים".

23

בנאומה, השגרירה כינתה את הטרור כתופעה הרסנית שלא מבחינה בין אמונה או לאום: "לנוכח סכנת הטרור, התשובה היחידה היא להיות מחויבים לחינוך של הדור הצעיר, כבוד, סובלנות והתנגדות לאלימות. כל זה חייב להיות משולב עם לכידות ואחדות במאמצים המשותפים למצוא ולהעניש את אותם מנהיגים אשר קוראים למוות והרס, במקום פיתוח ושגשוג. אני מבקשת להביע את תנחומיי העמוקים למשפחות של הקורבנות. לעולם לא נשכח אותם ואת הכאב שלכם. מחשבותינו ותפילותינו תמיד אתכם."

בסיום הטקס הונחו פרחים מטעם השגרירות ומשפחת הקורבנות על האנדרטה הממוקמת בכניסה לבניין השגרירות.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.