” על מנת להפוך פגישה זו לאפקטיבית, על שני המנהיגים מוטלת החובה, לנצל פגישה זו ולשוחח על הנושאים הבוערים ובראשם איראן”

נכון לכתיבת שורות אלה, נשיא ארה”ב ג’ו ביידן, צפוי להגיע ביום רביעי הקרוב לביקור, ללא הגברת הראשונה ג’יל, בישראל ובסעודיה תוך תיאום בין שלושת הממשלים ל”הידוק היחסים” לשון ההודעה. ירושלים, שעד לפני שבועיים לא ידעה כלל מי המנהיג הישראלי שיוביל את הפגישה בישראל, עם מוטציית הרוטציה. אותה ירושלים שאך סגרה מיהו המנהיג, תסגור גם רחובות ומיקומים נרחבים בה, עם ביקורו הראשון בתפקיד. הנשיא יגיע עם פמליית ענק ו-120 עיתונאים ובשישי ימריא לסעודיה.

ביידן ידוע כנשיא פרו ישראלי אך יש יותר פרו ישראליים ממנו. כל שכן הנשיא טראמפ שכיהן לפניו. זאת ניתן לראות במוטיבציה העמוקה של הנשיא הקודם למילוי הבטחות הבחירות שלו כמו העברת השגרירות לירושלים וכן, הכרזה על הכרה אמריקאית בריבונות ישראלית ברמת הגולן. כמו כן, חתימה על הסכמי אברהם בדרך להביא את השלום האזורי שכה קיווה. בביקור הנשיאותי של ביידן, לעומת טראמפ לא צפויות הכרזות משמעותיות כמו הסכמי אברהם. עם זאת, האחריות וההשלכות לביקור שכזה עצומים. ראש הממשלה לפיד כיהן בשנה וקצת האחרונים כשר החוץ אמנם, אך מלבד זאת, ניסיונו לא רב. ראש הממשלה מכהן שבוע בתפקיד, לאמריקאים ולרשות הפלסטינית ודאי הדבר נוח. האם הדבר נכון לישראל?

האם אדם החדש בתפקיד, שלא נאמר, שבוע בתפקיד, יעמוד בלחצים של מנהיג העולם החופשי בסוגיות ישראליות חשובות? נכון, בביקור אחד לא תקום מדינה פלסטינית(רעיון שתי המדינות), אך האם לא נקבל עוד סטירה לפרצוף כמו הציוץ של השר בר לב על שיחתו עם תת מזכירת המדינה לפני מספר חודשים על “אלימות המתנחלים”, כאשר יש נושאים בוערים, רק הפעם בגרסת לפיד?

עם זאת, לעובדת היות הממשלה הישראלית ממשלת מעבר יש יתרון מסוים, ממשלת ביידן לא יכולה ללחוץ וממשלת המעבר לא יכולה לקבל החלטות. מתוך כוונה של אי התערבות בבחירות, הנשיא ביידן ייפגש הן עם ראש הממשלה לפיד והן עם יו”ר האופוזיציה נתניהו.

על שני המנהיגים מוטלת החובה, על מנת להפוך פגישה זו לאפקטיבית, לנצל פגישה זו ולשוחח על הנושאים הבוערים ובראשם איראן. על אף בשורתה של שקד בהקמת ממשלה זו, על כך כי מקדמת פטור מויזה לארה”ב, בשורה על התממשות פטור קרוב מוויזה לא תצא, ככל הנראה, מהחדרים הסגורים שכן החוקים הקשורים לכך תקועים בועדות הכנסות, אל תעצרו את נשימתכם.

ברוך הבא הנשיא ביידן!

 בהצלחה לצוותים הישראלים והאמריקאים, הצלחתכם הצלחתנו.

אילנה ישראלוב

Leave a Reply

Your email address will not be published.