בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי

אגדת הששמקום בישראל 

צילום: פוטו ניסים

עזרא מלקוב האיש שאין בכיר ממנו בעולם כולו באמנות ומוזיקת הששמקום הגיע השבוע לישראל במיוחד על מנת להשיק את מקהלת הילדים החדשה של הקונגרס * לאחר ההצלחה של המקהלה שהקים בניו יורק הזמין אותו הקונגרס לנהל ולנצח על פעילות מקהלת הילדים המקצועית ולהביא אותה לגבהים חדשים * פרוייקט מוצלח נוסף של אמנות, תרבות ומורשת מבית הקונגרס

 אגדת הששמקום, החזן המפורסם, גאוות הקהילה היהודית הבוכרית, אמן העל של אוזבקיסטן מר עזרא מלקוב קיים השבוע בישראל את אחד הפגישות המשמעותיות ביותר בחייו. הפגישה התקיימה במשרדו של נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לב לבייב, שהוא כידוע גדול תומכי האמנות היהודית-בוכרית בעולם כולו. שני האנשים הללו, שמכירים אחד את השני כבר שנים רבות התרגשו לפגוש אחד את השני ולהחליף ברכות ועדכונים על הנעשה ונשמע בגזרת האמנות הבוכרית.

האמן עזרא מלקוב, שכאמור הוא אגדת אמנות בוכרית שזכינו שחי בדורנו, הפך בשנים האחרונות למייסד של מקהלת הילדים של אקדמיית הששמקום בניו יורק. השירים שהוציאה מקהלת הילדים בניו יורק, המבוססים על שירי עם אוזבקיים כבשו את ליבם של מאזינים רבים, מוקירי התרבות והמוזיקה הבוכרית בעולם כולו.

אבל לא רק זה נכלל ברשימת הישגיו המשמעותיים. הכרה עולמית הגיעה למלקוב גם בזכות האלבום "האוצר המוזיקלי של יהודי בוכרה", הכולל בתוכו שבעה אלבומים של מוזיקה. עבודה זו, שעל יצירתה עבד מלקוב במשך שש שנים ארוכות, הייתה תוצאה של מסע מוזיקלי ארוך שעשה מלקוב. במהלך המסע, הוא נתקל בקשיים לא מעטים, אך נחישותו ואהבתו ליצירה רק הגבירו את החשק שלו להמשיך ולעבוד על הפרוייקט החשוב הזה. לאחר מכן, הוא הוציא לעולם 12 אלבומים של יצירות מופת על כל פרקי ספר התהלים. בחלק מהמזמורים, שר מלקוב עצמו ובחלקים אחרים הוא איגד ליצירת המופת זמרים יהודים בוכרים מפורסמים ומוערכים. 

במשך כל שנות היצירה שלו, מלקוב נעזר באופן אישי בנשיא הקונגרס מר לבייב על מנת להמשיך ולהשקיע בחלומות האישיים שלו שכרוכים יחד עם עולם המורשת התרבותית של יהודי בוכרה. בהוראתו של מר לבייב, שלוחת קונגרס יהודי בוכרה העולמי בארה"ב וקנדה סייעו מקרוב לפועלו החשוב של מלקוב וסייעו לו להוציא לאור מספר פרוייקטים. כעת, פרוייקט נוסף של מלקוב והקונגרס יוצא אל הפועל. מדובר בהעתקת ההצלחה של מקהלת הששמקום מניו יורק, לישראל. מלקוב, עשה השבוע את כל הדרך הארוכה מניו יורק לישראל על מנת להגיע לבית הקונגרס ולפגוש שם את הילדים מהקהילה הבוכרית שהגיעו מכל רחבי הארץ על מנת לעבור את האודישנים ולהתקבל למקהלה החדשה שהוא יוצר תחת המטרייה של הקונגרס. 

לאחר שנפגש עם כל הילדים ובחן את היכולות הווקאליות שלהם, הוא התרשם מאוד מהיכולות הנדירות של הילדים שהגיעו לפגוש אותו בבית הקונגרס. לאחר שסיים לבחון באופן אישי את הילדים ולהתאים אותם לסולמות ולטונים השונים. בירך מלקוב את כולם בהתרגשות והכריז באופן רשמי על הקמתה של מקהלת הששמקום הישראלית. לאחר מכן, ובמשך שלושה ימים שלמים שהה מלקוב בבית הקונגרס משעות הבוקר המוקדמות ועד הערב והעביר שיעורים פרטיים לילדי המקהלה, פגש רבנים ומנהיגי קהילות והחל לעבוד באופן רשמי על מקהלת הששמקום החדשה. לאחר שיעזוב חזרה לניו יורק, יפקח מלקוב מקרוב על הנעשה במקהלה וינהל אותה באמצעות הזום. כאשר בישראל הוא משאיר מנהלים מוזיקליים אותם הכשיר במיוחד לעבוד על הפרוייקט אותו ינהל סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב. כמו כן, מלקוב הבטיח כי הוא יהיה זמין לכל ילד מישראל שיחשוק ללמוד ממנו את רזי האמנות והחזנות באמצעות תוכנת הזום. 

כאמור, לאחר סיום הבחינות המדוקדקות של מלקוב בבית הקונגרס, הוא הגיע למשרדו של נשיא הקונגרס מר לבייב ועדכן אותו באופן אישי בהתפתחות ייסודה של המקהלה ובתכניות המפורטות להמשך העבודה. 

"ראיתי את העבודה המקצועית של מלקוב" אומר ל'מנורה' חבר נשיאות הקונגרס מר ניסים בורוכוב שאף צילם את הפגישות של מלקוב עם הילדים. "נראה שעניינים מקצועיים כמו איך לפתח את הקול, איך לנשום נכון ועוד, שנחשבים לפעולות 'משעממות' בדרך כלל לילדים, הפכו לפתע לפעולות שהם נהנים ואוהבים לעשות. אני חושב שמעבר לגדולה המוזיקלית שלו, אפשר ללמוד ממלקוב גם על גישה נכונה לילדים ועבודה איתם בגובה העיניים" אומר בורוכוב. 

עזרו מלקוב נולד בשחריסאבז, עיר שהיא אחת העתיקות והייחודיות על כדור הארץ שלנו. היא ממוקמת מדרום לסמרקנד, היא עתיקה ומלכותית יותר מערים מפורסמות רבות, בהיותה באותו גיל כמו רומא ואתונה. תארו לעצמכם, לפני יותר משבע מאות שנה, עצר בשחריסאבז הנוסע האיטלקי מרקו פולו, ועוד לפני תקופתנו שכנו כאן שבילי חילותיהם של מלכי פרס דריוש וכורש והמפקד הגדול אלכסנדר מוקדון.

באופן מפתיע, בהשכלתו, מלקוב הינו רופא שיניים. עם זאת, לאחר שנחשף לציבור האוזבקי דרך המדיה, הוא החל את הקריירה המוזיקלית המפוארת שלו והפך בסופו של דבר לאחד הסולנים המובילים והמוכרים באוזבקיסטן. מלקוב הקליט וביצע יותר ממאתיים שירים ויצירות אוזבקיות. לאחר שעבר מאוזבקיסטן לארצות הברית, הוא החל להשקיע במוזיקה של יהודי בוכרה והקליט אלבומים רבים בסגנון הששמקום הבוכרי.

פעילותו התרבותית של מלקוב זכתה להכרה בינלאומית רחבה מאוד. בשנת 2014 הוא קיבל מקונגרס יהודי בוכרה העולמי את פרס 'איש השנה'. בשנת 2016 קיבל מלקוב פרס מאת המכון לחקר מורשת יהודי בוכרה. כמו כן, כהוקרה על תרומתו האדירה לתרבות האוזבקית, פסל בדמותו של מלקוב נחנך במוזיאון הששמקום בשחריסאבז אוזבקיסטן. 

ב-16 במאי 2018 בוושינגטון, במהלך ביקורו הממלכתי ההיסטורי של נשיא אוזבקיסטן שבקט מירזייאיב, היה מלקוב הראשון בתולדות אוזבקיסטן וארצות הברית שזכה בתואר הכבוד "אמן העם של אוזבקיסטן". בפירוט הסיבות לזכייתו בפרס נכתב: "תואר הכבוד הוענק לאזרח ארה"ב על שנים רבות של פעילות פורה ותרומה עצומה לפיתוח ולפופולריות של האמנות המוזיקלית הקלאסית של הששמקום, השתתפות פעילה בקידום התרבות העשירה והמורשת הרוחנית של העם האוזבקי".

הפרס הגבוה שקיבל אזרו מלאקוב מידיו של נשיא אוזבקיסטן, שעוצב במקביל ליום הולדתו ה-80, העניק לאמן כוחות רעננים, הפיח בתוכו אנרגיה חדשה והביא אותו להתמיד עוד ועוד ביצירותיו. בשנת 2018 נערך אירוע גדול לכבודו בעיר טשקנט בנוכחותו המכובדת של נשיא אוזבקיסטן.

נגישות