בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות

אורי שבה הביתה 

מדינה שלמה התרגשה ביום שני השבוע כאשר התבשרנו על שחרורה של החיילת אורי מגידיש על ידי כוחות הביטחון לאחר שנשבתה בבוקר השבת השחורה מבסיסה שבאזור זיקים * צה"ל ושב"כ חילצו אותה מידי הצוררים במבצע הירואי שפרטיו חסויים * "אנחנו מתרגשים נורא, אין לי דרך לתאר זאת. אנחנו מודים לצה"ל על הכול. קיבלנו אותה במתנה. לא הפסקנו להתפלל" * וגם: העיתונאי והתסריטאי אבי ישכרוף מתייחס למצב החטופים בעזה 

עם ישראל כולו הזיל דמעות של שמחה וניצחון לאחר שצה"ל ושב"כ הודיעו בערב יום שני השבוע, כי החיילת טוראי אורי מגידיש שנחטפה לעזה על ידי כוחות החמאס, שוחררה במהלך פעולה קרקעית ברצועת עזה. לפי הצבא, מגידיש נבדקה ומצבה הרפואי טוב. היא נפגשה עם קרובי משפחתה. בפעילות לקחו חלק גם כוחות ימ"מ ויחידות מיוחדות.

החיילת חולצה בפעולה קרקעית נועזת בשיתוף פעולה בין צה"ל לשב"כ שרבים מפרטיו עדיין חסויים. היא אותרה על ידי הכוחות כשמצבה טוב והגיעה בשמחה גדולה מאוד לביתה. ההערכה במערכת הביטחון היא שהצלחת הפעולה מייצרת מנוף לחץ נוסף על חמאס, שעדיין מחזיק בידיו ב-238 חטופים, בהם גם ילדים, נשים ומבוגרים. בין היתר ההערכה היא שקיים קשר בין הפעולה הקרקעית המוצלחת לסרטון שפרסם מוקדם יותר היום חמאס של שלוש החטופות, שנועד לייצר טרור פסיכולוגי על ישראל ומקבלי ההחלטות.

בזמן מתקפת הפתע של מחבלי החמאס שהתה אורי מגידיש בחמ"ל במוצב נחל עוז. היא תועדה אזוקה עם שתי תצפיתניות נוספות במיגונית, ומאז נותק עמה הקשר. משעת החטיפה המוקדמת היה ידוע לכוחות הביטחון כי נחטפה בידי מחבלי חמאס עצמם ולא ע"י תושבים ובוזזים אחרים שתועדו בעוטף עזה מאוחר יותר באותו היום.

עשרות גורמים בשב"כ היו מעורבים בפעולה הנועזת וכשהסתיימה הפעולה, לפי המודיעין המדויק של השב"כ, היו גם דמעות של אושר בקרב השותפים. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי הפעולה תפעיל לחץ על חמאס ותסייע בשחרור אחרים. רבים שמחו מהידיעה על איתורה ושחרורה של החיילת ותמכו בכוחות הביטחון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לפעולת החילוץ ואמר: "אמש שיחררו כוחותינו משבי חמאס את טוראי אורי מגידיש. אורי נחטפה בבוקר השחור של ה-7 באוקטובר. ברוך שובך הביתה אורי. אני מברך את השב"כ ואת צה"ל על ההישג החשוב והמרגש הזה, הישג המבטא את המחויבות שלנו להביא לשחרור כל החטופים. עם ישראל כולו מצדיע לשב"כ ומצדיע לצה"ל".עוד מסר: "ולמחבלי החמאס ולדאעש אני אומר – אתם מפלצות. אנחנו נמשיך לרדוף אתכם, אנחנו נמשיך לצוד אתכם. נכה בכם עד שתיפלו לרגלינו".

בקריית גת, מקום מגוריה של החיילת מגידיש, מאות רבות של תושבי האזור התקבצו מתחת לביתה והחלו חוגגים בשמחה אדירה לאור הבשורה המשמחת. "אנחנו מתרגשים נורא, אין לי דרך לתאר זאת. אנחנו מודים לצה"ל על הכול. קיבלנו אותה במתנה. לא הפסקנו להתפלל. היא נראית טוב, ברוך השם. כולנו מאושרים ולא מפסיקים להזיל דמעות", סיפרה דודתה סמדר. הדודה הוסיפה, בשיחה עם כלי התקשורת מחוץ לבית המשפחה: "תודה רבה שהיא בריאה ושלמה, זה רק תפילות לבורא עולם שהחזיר לנו אותה, אנחנו נרגשים מאוד ואנחנו שמחים שהיא תבוא בעזרת השם, נעשה לה שמחה גדולה, תודה תודה לכולם. תודה לחיילים שלנו, אין על עם ישראל, עם ישראל חי, אין עליכם, אנחנו אוהבים אתכם. כל קריית גת פה, כולם שמחים בשביל אורי. אין עלייך אורי חזקה שלנו, את גיבורה שלנו. אורי, אנחנו אוהבים אותך ומחכים לך פה. תבואי, כפרה עלייך, אנחנו מחכים לך". בבית המשפחה אירע גם האיחוד המרגש בין מגידיש לסבתה, והשתיים התחבקו ארוכות.

בשבוע שעבר ערכה האם מגי סדר הפרשת חלה בתפילה לשובה של בתה. "אורי בת מרגלית, בבקשה, אורי, אני איתך, כפרה, אני איתך, אני אוהבת אותך אורי", אמרה האם. "שימדורה, דודה פנינה, דודה רינה, דוד חסיבה, כולם. בבקשה, תרעידו את השמיים ותחזירו את כל השבויים וכל החולים יקומו ממיטתם, בורא עולם, בבקשה, בורא עולם, אוהבת אותם, מתה עליך בורא עולם, אל תאכזב אותי. בבקשה ממך, במהרה, במהרה, במהרה. אמן".

לא תיארנו שיקרה משהו דומה 

לצד השמחה על שובה של אורי, נכון להיות ישנם עוד כ-230 ישראלים המוחזקים בשבי חמאס. העיתונאי והתסריטאי אבי ישכרוף, מיוצרי הסדרה 'פאודה' ומומחה לענייני המזרח התיכון התייחס בראיון לכמות החטופים הישראלים הנמצאים בתוך הרצועה: "זה נורא לומר, אבל ברגע שיש רף כל כך מעורר אימה, זה כבר מקהה את הכאב. אם יש לך 500 הרוגים או 600 חטופים אתה כבר לא יכול להמשיך להירתע". בעונה השלישית של "פאודה", שירטטו יששכרוף וליאור רז חטיפה של נער ונערה ישראלים לתוך עזה, אחרי שלמדו את הנושא לעומק ואת כל משמעויותיו. "וגם אז כתבנו על חטיפה שמתבצעת ממש במקרה בגדה ולא קשורה לפעולה צבאית רצינית, אלא לפעולה די אישית של מתאגרף צעיר שמואשם בשיתוף פעולה ועושה משהו כדי לנקות את עצמו. אפילו אז לא תיארנו לעצמנו שדבר כזה יכול להתבצע באופן כזה מתוכנן".

"אחרי העונה השלישית של 'פאודה' קיבלתי טלפון ממישהו שהוא חלק ממשפחה שהשתתפה ממש בפועל בחטיפה של גלעד שליט. האיש כבר חי בחו"ל, פעם היה מבוקש במשך הרבה שנים. אחיו היה מבכירי ראשי הארגונים בעזה. הוא מתקשר אליי ואומר, ראיתי 'פאודה 3' ואני מאוד כועס עליך. שאלתי למה, והוא הסביר, "ביישת אותנו, הצגת אותנו כמי שחוטפים נערות, ואת המשפחה שלי כמי שמחזיקה אישה בשבי. זו בושה. כן, היינו חלק מהחטיפה של שליט ועם זה אין לי בעיה, אבל איך הזכרת אותנו בסדרה כמי שמחזיקים אישה?" אבל אז מגיעות תמונות של קשישה בעגלה ברצועת עזה, כמו בקרקס מחריד במיוחד, או סרטון שלא ברורה האמיתות שלו על ילד ישראלי שעובר התעללות מילדים פלסטינים. מה שווה האמירה הזו? "אני משוכנע שהתמונות האלה דווקא לא משרתות את חמאס כל כך טוב כמו שאנחנו חושבים או חוששים. זה ניצחון פירוס שלהם, זה פיגוע הסברתי מבחינת חמאס. אני מחבר אותך כאן לכובע שלי כמישהו שמתעסק מול חברות בהוליווד ובאירופה, אנשים שם מזדעזעים מהתמונות, זה לא עובר לידם. דעת הקהל העולמית נגד חמאס, ואולי זו כמעט ההפתעה היחידה לטובתנו".

נגישות