בס"ד

26.2.2024 | י"ז אדר א' התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

אחדות מנצחת 

 התרגשות רבה נרשמה עם סיומו המוצלח ביותר של קמפיין "אחדות 365' וגיוסם של למעלה משני מיליון דולר * ההצלחה המסחררת של הקמפיין הגיעה בזכותם של אלו שהקדישו את ימי הקמפיין למען המטרה הקדושה ומאות רבות של משפחות שתרמו מהונם למען משפחות במצוקה מהעדה * סלי המזון כבר נמצאים בדרכם אל למעלה מ-6,500 משפחות מהעדה הבוכרית* סיקור מיוחד

בימים אלו, עם ישראל חווה את אחד המשברים הגדולים בתולדותיו בעשורים האחרונים. לצערנו הרב, הקיטוב והקרע בעם הגיעו לממדים מפחידים ועמוקים כל כך, שנראה שבישראל חיים זה לצד זה שני עמים מפורדים ושונים אחד מרעהו. למרות השאיפה לאחדות, הקרע החברתי בעם ישראל העמיק עוד ועוד, ואחדות העם נראית רחוקה מתמיד. בניגוד מוחלט לאווירה המתוחה, העדה הבוכרית בחרה דווקא בימים אלו להתאחד תחת מטרה אחת חשובה מאין כמותה. קמפיין 'אחדות 365' שיזם הקונגרס במטרה לגייס כסף למשפחות במצוקה מהעדה הבוכרית, איחד תחת כנפיו מאות רבות של משפחות מכל רחבי קהילות הבוכרים בארץ ובעולם. כמדי שנה, גם בשנה זו השווה נשיא הקונגרס מר לב לבייב ומשפחתו שיחי' דולר אחד לכל דולר שנתרם. כך שבסופו של הקמפיין נאספו יותר ממיליון דולר מכל התורמים גם יחד, עליהם נוספו עוד מיליון דולר של מר לבייב ומשפחתו. סכום הכסף העצום שנאסף, לא יושב לנוח לרגע אחד, ובימים אלו חלוקת כרטיסי המזון של הקונגרס למשפחות מעוטות היכולת נמצא בעיצומו. 

עבודה מאומצת 

אבל לפני הכל, נתחיל מהתחלה. לאחר חג הפורים, שעות ספורות לפני עליית הקמפיין לאוויר, האווירה בבית קונגרס יהודי בוכרה בתל אביב הייתה מתוחה. החמ"ל המיוחד שהוקם שם כבר עמד מוכן למתנדבים שלקחו פסק זמן מהחיים השגרתיים שלהם, על מנת להקדיש את ימי הקמפיין לעזרה להצלחתו. אותם אנשים ונשים לא חשבו פעמיים לפני שהציעו את עצמם להצטרף לצוות החמ"ל.  

באותו הבוקר, דקות לפני פתיחתו הרשמית של הקמפיין, הטלפונים עמדו דוממים ומסודרים בשורה על השולחן המרובע והענק. על השולחן הזה נחו מכשירים אלקטרוניים נוספים דוגמת מחשבים ומסכי ענק שתפקידם הוא לנטר את כלל הפעילות המתרחשת בקמפיין. 

השעון הגדול שבאולם הקונגרס מורה על דקה לעשר וכל הנציגים תופסים את עמדותיהם ומכינים את הרשימות הרבות שמונחות מולם. אלו הרשימות שמתוכן מקווים אנשי החמ"ל להשלים את המלאכה ולגייס את כל סלי המזון למען המשפחות הנמצאות ברשימות מחלקת הרווחה של הקונגרס. חלק מאנשי החמ"ל מכירים אישית משפחות שכאלו. כמו שאמר אחד מן המתנדבים: "הגעתי לכאן היום כי אני יודע שהמצב האיום של משפחות שאין להם כסף לקנות אוכל לחג הוא אמיתי. זו לא קלישאה על מנת לגייס יותר כסף. אני עצמי מכיר כמה וכמה משפחות שכאלו מהעדה הבוכרית, שמגיעות לפת לחם. בשבילם אני נמצא כאן ואני לא אנוח עד שנסיים לגייס את כל סלי המזון למענם".

בשעה הנקובה, החל החמ"ל לפעול בשיא העוצמה. אנשי החמ"ל הסתערו על הטלפונים ועל המחשבים והחלו בעבודת נמלים לאיסוף כל התרומות וההתחייבויות שנאספו לקמפיין בימי ההכנה לקמפיין. כזכור, כשבועיים לפני עליית הקמפיין, החל צוות ניהול הקמפיין בקונגרס לחרוש את הארץ ולבקר בכל קהילות יהודי בוכרה על מנת להציג בפניהם את המטרה של הקמפיין ולרתום את נציגי הקהילות השונות לתת יד ולסייע בהצלחת גיוס סלי המזון. כל אותם אלו שהתחייבו לגייס סכום כסף מסוים, החלו לעבוד על השלמת האתגר שלקחו על עצמם עוד לפני עליית הקמפיין הרשמי לאוויר. נציין שרוב מוחלט של המגייסים השלימו את המלאכה וגייסו את הסכום עליו התחייבו מראש ועל כך מגיעה להם התודה והברכה. כך התנהל מבצע ההתרמה ההיסטורי הזה לאורך כל ימיו. מתנדבים ועובדי הקונגרס שישבו מסביב לשעון כשכולם חדורי מטרה עם להט בעיניים, שכולו אומר "להשיג את המטרה". 

 קהילת ארה"ב מגויסת

ואכן, בתוך מעט יותר משבועיים ימים מפתיחת הקמפיין, העבודה המאומצת של צוות הקמפיין השתלמה והוכיחה את עצמה. מידי יום עלה המספר הכולל של התרומות בעוד כמה עשרות אלפי דולרים שזרמו לקופת הקמפיין מקהילות הבוכרים בארץ ובעולם. תרומות רבות, גדולות כקטנות זרמו ללא הרף, מסביב לשעון. "גם התרומות עם הסכומים הנמוכים יחסית, מאוד ריגשו אותנו" אומר סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב. "ראינו כאן התגייסות של כל השכבות בעדה, גם אנשים שמצבם הכלכלי לא במיטבו, הרגישו את הצורך להשתתף בקמפיין, אפילו בתרומה קטנה. רק כדי לקחת חלק במצווה הגדולה של 'מתן בסתר' העצום הזה בשם כל העדה". הקהילה שהרשימה במיוחד והכניסה סכום עצום של יותר מ-650 אלפי דולרים, היא קהילה יהודי בוכרה בארה"ב, שבהזמנתו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב, נרתמה בצורה מדהימה, וגייסה משורותיה את הסכום המכובד הזה, לטובת אחיהם בני העדה בארץ ישראל. אחדות העדה הבוכרית בתפארתה. 

תמונת ניצחון 

תמונת הניצחון הטובה ביותר בסיומו של הקמפיין, היא מה שקורה בימים אלו בבית הקונגרס בתל אביב. שם כבר עובדים צוות הקונגרס למען המטרה החשובה של מיון ושליחת מעטפות שבתוכן נמצאים שוברי הקניה לכל משפחה. אלפי המעטפות הללו יישלחו לכל רחבי הארץ ויגיעו לידיהם של רכזי הקהילות וגבאי הצדקה, בימים הקרובים. שם יקבלו אותם המשפחות שכה זקוקות לחמצן הזה בערב החג. נותר רק לדמיין את התחושה הטובה והמשחררת שתהיה לאותן משפחות עם קבלת המעטפות שיגיעו אליהן בשמה של העדה הבוכרית כולה. 

מחלקת הרווחה של הקונגרס קיבלה לידיה את המשימה החשובה של חלוקת תלושי המזון אל אלפי בתי האב הזקוקים לכך כעת, לפני חג הפסח, כמו גם לאורך השנה כולה. המשפחות שיזכו לקבל את תלושי המזון לחג יהיו אלפי המשפחות המוכרות לוועדת הרווחה בקונגרס, שהטיפול בהן מתמשך לאורך כל ימות השנה. "מדובר בסדר גודל של למעלה משלושת אלפים בתי אב, שמוכרים לנו מהעבר ואנחנו יודעים שגם כיום הם זקוקים לסיוע", אומר גורם במחלקת הרווחה. משפחות אלו זוכות לסיוע חודשי קבוע מאגף הרווחה בקונגרס. משפחות בודדות שלפי החלטת ועדת הרווחה מצבם קריטי, יזכו לסיוע של עשרות אלפי שקלים בשנה. בנוסף אליהם, מחלקת הרווחה של הקונגרס עומדת בקשר עם מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות המאכלסות את קהילות יהודי בוכרה, מנהלות המחלקות כמו גם העובדות הסוציאליות, מעבירות רשימה מדוקדקת של משפחות בני העדה הרשומות במאגרי הרווחה ככאלו הזקוקות לסיוע מידי. כך, נוספים לרשימת החלוקה עוד אלפי משפחות מכל רחבי הארץ. 

קבוצה נוספת של בתי אב תזכה לסיוע מיוחד לכבוד החג, זאת לפי רשימה מסודרת שהועברה מכל קהילה ברחבי הארץ על ידי גבאי הקהילה, ובה רשימת המשפחות הזקוקות לסיוע. במקביל לרשימה, גבאי הקהילות לקחו חלק פעיל מאוד בגיוס הכספים מתוך הקהילה לאורך ימי הקמפיין, מה שחזר אליהם חזרה בסכום מוכפל ומשולש ע"י הקונגרס. "הרעיון הוא שהתמיכה לקהילה המקומית תגיע ברובה על ידי בני הקהילה המקומית" אומר מנחם, נציג חברת צ'ארידי בינלאומית, שניהלה בהצלחה את קמפיין הגיוס המורכב והמוצלח. קבוצה נוספת שזוכה השנה לתמיכה, היא קבוצת האברכים בני העדה. כל אברך המשקיע את רוב יומו בלימוד תורה, יזכה לקבל מלגה מיוחדת לפי מספר הנפשות בבית. בכל קהילה מקהילות הבוכרים ברחבי הארץ מונתה ועדה של שלושה אנשי ציבור, האמונה על החלוקה שתהיה אמינה ותגיע בדיוק למשפחות הנזקקות לכך. את כל המערך זה מלווה מערכת ממוחשבת מתקדמת העוקבת אחרי כל פרט וכל מידע. "אסרנו על חלוקה של כרטיסים לבני משפחה של אנשי הוועדה, למעט חריגים. זאת מתוך תפיסה שהחלוקה צריכה להתקיים בצורה הטובה והאמינה ביותר" אומר גורם הרווחה. 

הבחירה בחלוקת כרטיסי מזון נטענים אינה מקרית כמובן. בניגוד לחלוקות אחרות בישראל, המגיעות אל המשפחות בצורה של ארגזים מלאים במזון, בקונגרס בחרו להעביר למשפחות כרטיס נטען שבו סכום כסף הנע בין 500-3,000 שקלים למשפחה. "הבחירה בכרטיסי המזון היתה לאחר שעשינו סקר שטח מעמיק והגענו למסקנה שלמשפחות העדה הבוכרית מתאים פחות לקבל ארגזים עם מזון. לא כולם מתחברים למאכלים השונים הנמצאים בסל, כך שחלק מהן מתבזבז ויורד לטמיון. בנוסף, סוגיית ההכשרים גם עמדה על הפרק לצד המאכלים המיוחדים של העדה בחג הפסח" אומר הרב ניאזוב. בעקבות זאת, הקונגרס מחלק כרטיסי מזון נטענים לכל משפחה, שתוכל לבחור את רשת שיווק המזון המתאימה לה, הן מצד הקרבה, המחיר והנוחות המרבית. הכרטיס אותו יקבלו המשפחות, מכובד בכל רשתות המזון בישראל ללא יוצא מן הכלל. כמו כן, ניתן לרכוש בו אך ורק מוצרי מזון. מאחורי הקלעים של מערך החלוקה, עומדת כאמור מערכת חכמה וממוחשבת הבודקת שלא יהיו משפחות זכאיות שלא יקבלו את התלוש, ושלא יוצרו כפילויות או תקלות אחרות. 

כאמור, בימים אלו עושים תלושי המזון את דרכם אל עבר בתי המשפחות מעוטות היכולת שיוכלו מיידית לצאת איתם לקניות לחג. כל זאת בזכותם של מאות ואלפים מבני העדה שנרתמו לגיוס הכספים ובתרומתו הנדיבה של נשיא הקונגרס מר לב לבייב. 

נגישות