בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי

איבוד עשתונות 

 במקביל להעברת חוק צמצום 'עילת הסבירות' במסגרת החקיקה המשפטית שמובילים ראש הממשלה נתניהו ושר המשפטים לוין התקיימו מחאות והפגנות כנגד החקיקה * ביום שלישי התקיים 'יום שיבוש' בכל רחבי המדינה שהחל בחסימת הגישה לקרייה בתל אביב על ידי המפגינים * ביום השיבוש נרשמה חציית קו אדום מובהק כאשר המפגינים צרו למשך זמן ארוך על מבנה בית הדין הרבני בתל אביב והילכו אימים על הרבנים והדיינים במקום * שר הדתות מיכאל מלכיאלי מחה בתוקף והביע את דאגתו לשלומם של הרבנים במקום 

ערב תשעה באב, יום בו העם היהודי מציין את חורבן הבית השני בעקבות שנאת חינם ומחלוקת, נראה שההיסטוריה חוזרת על עצמה. השסע בעם הולך ומחריף בצעדי ענק מדאיגים והפתרון לאיחוי לא נראה באופק. ביום שלישי השבוע קיימו ארגוני המחאה נגד החקיקה המשפטית את יום השיבוש הרביעי במספר. יום שבדומה לקודמיו העלה את רף השנאה וההסתה לגבהים חדשים ואת הקרע והשסע בעם לשפל המדרגה. 

בבוקר המחאה, ניסתה פעילת מחאה נגד הרפורמה לחסום כביש באופן עצמאי ונפצעה באורח בינוני. זאת לאחר שעצרה את מכוניתה בניסיון לפתוח במחאה עצמאית, אך נהג רכב, שככל הנראה לא הבחין בה, פגע בה בעת שיצאה בשולי הכביש המהיר. הנהג, צעיר ערבי-ישראלי, עוכב לחקירה במשטרה, מארגני המחאה הודיעו בעצמם כי מדובר בתאונה ולא בדריסה מכוונת.

במשטרה אמרו "בוחני התנועה של מרחב שרון עיכבו כעת לחקירה נהג רכב בחשד למעורבות בתאונת דרכים בכביש 531, בה נפגעה נהגת רכב, כאשר מבדיקה ראשונית עולה כי הנהגת עמדה בכביש 531 שהיה פתוח לנסיעה, ירדה מרכבה ונפגעה מרכב שחלף במקום. על פי גורמי רפואה, הנהגת פונתה באורח בינוני-קשה אל המרכז הרפואי. כאמור, בוחני התנועה אוספים ממצאים בזירה לבחינת נסיבות תאונת הדרכים". ממד"א נמסר: "חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח בילינסון, אישה כבת 40 במצב בינוני, עם חבלה רב מערכתית".

עד שעות הצהריים נעצרו כ-20 מפגינים בחסימות כבישים והפרות סדר. בין היתר, 14 חשודים נעצרו במהלך הפרות הסדר במחוז מרכז. חשוד אחד נעצר במהלך הפרות סדר במחוז תל אביב. 2 חשודים נעצרו במהלך הפרות סדר במחוז חוף. בשעות הצהריים נמסר כי כל הצירים נפתחו לתנועה ואין שיבושים מיוחדים. בתוך כך, מערך השוטרים תוגבר לפינוי כלל המוחים ופתיחת ציר התנועה מחדש.

דאגה לשלום הרבנים 

כחלק מ'יום השיבוש' השבוע, צרו המפגינים בתל אביב על הכניסה למשרדי בית הדין הרבני בשדרות דוד המלך בתל אביב, והיכו בחוזקה על דלתות המבנה שננעלו באופן מיידי. בנוסף הפגינו פעילי שמאל גם מול בתי הדין הרבניים בחיפה, אשדוד, פתח תקווה, רחובות והמועצה הדתית בירושלים. אחד המפגינים עוכב לחקירה לאחר שהתבטא כי הוא רוצה לשים מטען חבלה ולפוצץ את בית הדין הרבני בתל אביב. כידוע, ראש אבות בתי הדין של תל אביב – יפו הוא אב"ד העדה הבוכרית הגאון זבדיה כהן שליט"א, המשמש בתפקידו באמונה ובמסירות מזה שנים רבות.

קבוצת מפגינים אחרת ריססה בספריי את המילה "בושה" על קירות בית הדין. מהמשטרה נמסר כי "עוכבה לחקירה מוחה שריססה כתובת על הקיר בחשד להשחתת פני מקרקעין". עובדי בית הדין הרבני היו נצורים במשך כשעה במשרד, כאשר לדבריהם שמעו חלק מהמפגינים מנסים להיכנס למבנה ומחוץ אליו והתעמתו עם המאבטחים. המשטרה עצרה זמן קצר לאחר מכן אישה החשודה בריסוס הכתובת על קירות בית הדין. 

בהנהלת בתי הדין הרבניים זעמו על הניסיון להסיט את המפגינים נגדם. "הנהלת בתי הדין הרבניים מוחה על שרבוב בתי הדין למחאה הפוליטית ועל אלימות המפגינים והניסיונות להכות מאבטחים. הנהלת בתי הדין מגנה את שיבוש הליכי הדיון באלימות למתדיינות ולמתדיינים מצד המפגינים בבית הדין הרבני בתל אביב, שם ניסו המפגינים לעקור את דלתות הבניין ולהסב נזק למבנה".

גורמים בכירים בבית הדין הרבני בתל אביב אמרו ל'מנורה'  כי 'דייני ישראל אינם  מתערבים בסוגייות פוליטיות הם עסוקים לילות כימים בהתרת עגונות  ומתן סיוע לתיקון  חיי המשפחה בישראל ואין מקום להפגנות כאלו ואחרות מול בית הדין בתל אביב'.

גורם בכיר בבית הדין הרבני אמר כי ‏"כבר לא מדובר בהפגנה לגיטימית", אומר הגורם. הוא מתאר: "הם סגרו את השיבר מים מבחוץ. הם מטפסים על הבניין ועל החלונות. ניטרלו את המקום והמשטרה לא עושה כלום כדי למנוע פגיעה בביה"ד ובהתנהלות השוטפת שנפגעה. הם הגיעו באלימות תוך כדי דחיפות והמאבטחים מנעו בגופם את כניסתם. הם דפקו על הדלתות ועל החלונות, פתחו את החלונות וניסו לזרוק פנימה דברים, הם באו במגע עם המאבטחים שמנעו את הכניסה שלהם".

נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי הרב דוד לאו, אמר כי הוא "מוחה נמרצות כנגד התנהגות חסרת תקדים וחסרת אחריות של קומץ קטן אשר מונע מדיינים להגיע אל בית הדין וכן מונע מציבור באי בתי הדין וילדיהם אשר עניינם אמור לידון היום בפני בית הדין לקבל את יומם. זו אנרכיה אשר מתבצעת באופן בלתי חוקי ולא דמוקרטי. דייני בית הדין לא ירתעו וימשיכו לעשות מלאכתם נאמנה למען אזרחי מדינת ישראל. אני פונה לרשויות אכיפת החוק בישראל ודורש לטפל במעשים אלו במלוא חומרת הדין", סיכם הרב לאו.

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהן, אמר כי "למערכת בתי הדין הרבניים אין שום קשר וזיקה לרפורמה המשפטית. גם הטיעון נגד המגמה להעביר את ענייני המזונות מבתי המשפט לבתי הדין הוא שקרי ושגוי. בתי הדין הרבניים דנים ופוסקים בענייני מזונות מדי יום ביומו מקום המדינה ועד היום. בתי הדין הרבניים הפוסקים על פי ההלכה מעדיפים את הנשים בנושא מזונות משום שעל פי ההלכה חובת המזונות היא על הבעל, לעומת בתי המשפט הדנים על פי מאזן ההכנסות".

השר לשירותי דת מיכאל מלכיאלי הגיב: ‏"מעבר לפגיעה החמורה בשירות לאזרחי ישראל, אני חש הבוקר דאגה לשלומם של הרבנים, הדיינים והפקידים האמונים על מתן שירותי הדת בישראל, אסור להקל ראש ובוודאי כאשר מדובר על ביטחונם האישי, האחריות מוטלת על משטרת ישראל".

שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש הוסיף: "מחאת השמאל שוב חוצה גבולות ונחשפת כמסמנת ורודפת כל דבר שיש בו זיק של יהדות, ללא קשר לרפורמה המשפטית. אני שב וקורא לשמאל ולמנהיגיהם, עצרו את ההסתה, לפני שיהיה מאוחר מידי".

ח"כ מתן כהנא הגיב אף הוא: "איך למען השם בית הדין הרבני קשור למחאה נגד הרפורמה המשפטית? המאבק צריך להתמקד ברפורמה שמקודמת חד-צדדית. פעולות כאלה מרבות פילוג בישראל (וגם פוגעות במחאה). אנחנו בימי בין המצרים שמזכירים לנו מה קורה כשאנחנו מפולגים".

נגישות