בס"ד

24.6.2024 | י"ח סיון התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני

איזה מגזר בישראל מעדיף מעלה אחת פחות במזגן?

על פי דו"ח של שירות החיזוי האירופאי "קופרניקוס", העוקב אחר שינויי האקלים בעולם, נמצא כי חודש יולי 2023 היה החודש החם ביותר בהיסטוריה, בעולם כולו.

בימי השרב של חודשי הקיץ החמים במיוחד (יולי-אוגוסט) המזגן בבית הישראלי לא הפסיק לפעול לרגע. כעת, על רקע ההתחממות הגלובלית והטמפרטורות הגבוהות שנרשמו בחודשים האחרונים, חושפת "תדיראן" את תוצאות המדגם שערכה בקרב כ-500 תושבים בנושא צריכת מיזוג אוויר בישראל.

המדגם, שנערך בשיתוף עם מכון "מדגם" בקרב האוכלוסייה היהודית והערבית ברחבי הארץ העלה ממצאים המאפיינים את צריכת מיזוג האוויר בקיץ הישראלי. מעיקרי הממצאים ניכר כי 10% ציינו שהם אף פעם לא ישנים עם מזגן במהלך הקיץ, 65% מהישראלים ישנים כל הלילה עם מזגן, ו-48% מהאוכלוסייה בישראל מדליקה את המזגן לפחות 6 שעות ביום בממוצע.

מתוך צרכני המיזוג בלילה, 48% מעדיפים להדליק את המזגן בזמן השינה על טמפרטורה של 24-25 מעלות, כאשר 2% מהמשיבים העידו שהם ישנים עם מזגן בטמפרטורה של 16 מעלות. הצעירים (18 עד 24) מעדיפים טמפרטורות נמוכות ורובם מכוונים את המזגן ל-22 מעלות, כאשר בני 75 ומעלה מעדיפים טמפרטורה גבוהה בשתי מעלות וחצי בממוצע. פער מעניין נוסף נרשם בין המגזרים: המגזר הערבי מעדיף מעלה אחת פחות בממוצע מהמגזר היהודי.

מתוקף היותו החדר שבו המזגן פועל הכי הרבה שעות, בדקה תדיראן מהי הטמפרטורה הממוצעת שבה פועל המזגן בסלון ומהמחקר עולה כי מדובר ב-23 מעלות כאשר 34% מהמשיבים בגילאי 75 ומעלה ציינו כי הם מדליקים את המזגן בסלון על טמפרטורה של 25 מעלות.

המחקר מעלה את הסיבה העיקרית לריבוי תקלות במזגנים בישראל: נראה כי 75% מהישראלים לא מקפידים לנקות את הפילטרים של המזגן בתדירות מספקת ובהתאם למספר שעות הפעילות של המזגן, מה שיכול לפגום ביעילותו לאורך זמן.

דני ישראל, מנהל פיתוח מוצרים בקבוצת תדיראן: "במהלך השימוש במזגן, האבק מצטבר ונדבק לחלקים הפנימיים שלו ועל כן יש לדאוג לנקות אותם על מנת למנוע תקלות עתידיות. מומלץ לנקות את הפילטרים של מערכת המיזוג הביתית כל 3-4 חודשים ואם המזגן עובד שעות נוספות, כמו בעונת הקיץ, ההמלצה היא לנקות אותו 3-4 פעמים במהלך העונה".

עוד עולה מהמחקר כי למעלה מ-27% מהישראלים מחזיקים במזגן שגילו הוא למעלה מ-10 שנים. ישראל מסביר: "יש לקחת בחשבון שבמידה ותקופת השימוש של המזגן היא למעלה מ-10 שנים קיימת השפעה על יעילותו שבאה לידי ביטוי בצריכת האנרגיה הדרושה לו ובעלייה משמעותית (של אלפי שקלים בשנה) בעלות צריכת החשמל עבור משפחה ממוצעת עם 3 מזגנים".

נגישות