בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני

"באתי לחזק ויצאתי מחוזק"

נאומו של נשיא קונגרס יהודי בוכרה במושב השנתי ה-24 בבנייני האומה, ירושלים

במשך 24 שנים מיום שקונגרס יהודי בוכרה קיים, הערב זה אחד האירועים שקשה לי מאוד לדבר, אבל כמו שאמרה ורדה בן ברוך במהלך הערב, עם ישראל חי! אנחנו מאמינים בני מאמינים, אנחנו מקווים ובטוחים שכל אלה שנפלו, גיבורי עליון עומדים ומתפללים בשביל כל עם ישראל, אני מאחל שכל השבויים יחזרו הביתה לשלום, אנחנו כולנו תפילה שכל הפצועים יחלימו במהרה בעזרת השם ובקרוב ממש.

 

חיזקו אותי מאוד הדברים שנאמרו כאן, מאוד קשה לעכל. אני מכיר את רוב המשפחות באופן אישי, לפני כמה שבועות, חשבנו אם צריכים לקיים את הוועידה השנתית שלנו, של קונגרס יהודי בוכרה. בהתחלה אמרתי, אנחנו צריכים לבטל את האירוע כי זה לא הזמן המתאים ומצד שני אמרתי, אולי דווקא זה כן הזמן להוקיר ולחבק חיבוק חזק כל אחד ואחת מהמשפחות. ראינו כאן ילדים יתומים, אמהות, נשים שהתאלמנו, סבים וסבתות שאיבדו את הנכדים שלהם. האמת היא שאני ביקשתי שלא יראו לי את הסרטונים המיועדים למושב לפני כן, רציתי לראות את זה כאן בפעם הראשונה יחד עם כל הקהל וחברי הנשיאות, תוך שאנו מציינים את אותות הגבורה לכל אחד מהמשפחות.

 

כמידי שנה, הגיעו כאן מעל מאה וחמישים נציגים של יהדות בוכרה וחברי נשיאות הקונגרס מכל העולם, ארצות הברית, אוסטריה, אוזבקיסטן וגרמניה. מיד לאחר האירועים, הקהילה נרתמה וכתבו ספר תורה לכבודם ולזכרם של 16 הנופלים שאנחנו תכף נסיים את האות האחרונה ונעשה הכנסת ספר תורה לעילוי נשמתם.

 

כפי שאמר במהלך הערב הרב הראשי הרב לאו, עברנו תקופות מאוד קשות, אנחנו המדינה הכי קטנה בעולם, כל העולם יש להם קרקעות בשפע, אמריקה קיימת כמה שנים יש לה קרקעות בלי סוף, רוסיה קיימת תשע מאות שנה יש לה קרקעות מפה ועד להודעה חדשה, מדינות ערב שעד לפני חמישים שנה היו בדואים לכל דבר, אדמות נרחבות ריקות ובשפע. לעומתם, אנחנו עם ישראל שקיבלנו את ארץ הקודש שכתוב בחומש מאיפה הגבול מתחיל ואיפה הגבול נגמר, לאורך ולרוחב. כל אחד רוצה להרוג אותנו, לזרוק אותנו לים ולקחת את פיסת הקרקע הקטנה שלנו. בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם, באמת.

 

אני נפגש עם הרבה אנשים די חשובים בעולם והם שואלים איפה צה"ל, המוסד, השב"כ שלכם? איפה כל הסייבר שלכם? מה קרה, לא שילמתם משכורת באותו חודש לצבא? חסכתם כסף? פיטרתם עובדים? מה קרה, הרי הכל מושלם הכל עובד, איפה היו כולם?

 

אף אחד לא יכול לענות על כך, בוודאי שתהיינה חקירות ואנשים לא רק ישלמו בכך שהם ילכו הביתה אלא הרבה מעבר לזה, אבל אם נסתכל מצד הרוחני של הדבר כמו שאמר הרב מקודם, מה אמרה אסתר המלכה בעת המשבר למרדכי, הרי הוא היה ראש הסנהדרין הוא לא היה בן אדם פשוט, אמרה לו, לך כנוס את כל היהודים, לך תאסוף את כל היהודים ביחד שכולכם תהיו ביחד ותתפללו ותצומו עליי, שלושה ימים אל תאכלו ואל תשתו. כשאנחנו כולנו ביחד אף אחד לא יכול עלינו, כשאנחנו כולנו מאוחדים אף אחד לא יכול על עם ישראל.

 

זו דעתי האישית וכך ברוך השם אנחנו נהגנו בקונגרס יהדות בוכרה. אני סיפרתי לכם לא פעם אחת, היום בדיוק זה 33 שנים מאז שאבא שלי מולא אבנר בן יעל נפטר זכר צדיק לברכה, כשהוא חזר מאוסטריה פעם ראשונה מוינה הוא אמר לי "תזרוק את היהלומים שלך, יהודים בוכרים משלנו באוסטריה עובדים ביום שבת, חתונות התבוללות ואתה מתעסק בזה? יש יותר חשוב מלהציל יהודים?" וברוך השם במשך מעל 35 שנה אנחנו עוסקים בכך, לפני כן עסקנו במסגרת הפדרציה היהודית של חבר המדינות ומזרח אירופה, ברוך השם הקמנו הרבה מוסדות, אבל כשהתחלנו עם יהדות בוכרה זה בא בקלות, כל יהודי בוכרי שדיברתי איתו, כל אחד הסכים מהיום הראשון, כולם שיתפו פעולה. אמרו, אנחנו צריכים לעשות הכל בשביל להתאחד ולהילחם בתופעה הזאת שלא תגדל. היום אנחנו מסתכלים באמריקה, ברוך השם אחרי שלושים שנים לא פשוטות, מסתכלים ורואים מסעדות כשרות, מוסדות של יהודים, מוסדות תורה שלומדים מסורת ישראל. אוסטריה זה כמו בירושלים, כמה תורה ויהדות, כשרויות, מוסדות ועוד הרבה פעילות ענפה.

 

בקרב העדה הבוכרית אולי חצי אחוז התבוללות, זה לא קיים בשום עדה אחרת בעולם. אנחנו יהדות בוכרה קיימנו את הנאמר, אנחנו כולנו ביחד, אנחנו כולנו מאוחדים.

 

אנחנו כולנו מבינים את העניין, מה חשוב מה העיקר ומה הטפל: העיקר הוא שנשמר את מסורת אבותינו והטפל זה כל הדברים מסביב. היום ב"ה אנחנו רואים בכל העולם פזורים יהודים בוכרים ואת הפעילות שהיא מצליחה ומשגשגת מיום ליום ועולם מדרגה כל שנה ושנה. אנחנו רואים כיצד אנשי עסקים מכל העולם מוכנים להיות שותפים, כל אחד דואג למדינה שלו, הכל תחת מטריה אחת של הקונגרס העולמי. לא מזמן חזרנו מגרמניה, הייתה לנו שם פעילות בשני ערים, בעזרת השם גם שמה נקים בתי ספר ונשלח רבנים, גם שם נעשה מהפכה.

אמרתי לחברי הנשיאות באזרבייג'ן כשהיינו שם, כנראה בעוד שלושים או חמישים שנה יהיו יהודים ויהיו יהודים בוכרים. יהודי בוכרה הם היחידים ששומרים על הקשר ההדוק בינם לבין עצמם, עד לפני כמה שנים הצעירים היו צוחקים ואומרים, אני לא בוכרי או לא רוצה להתחתן עם בוכרי, לא רוצה כלה בוכרית, עם הזמן כולם מבינים, זה לא שזה חובה להתחתן רק עם בוכרי, כל יהודי זה מצויין, אבל להשתדל ולהשתדך בעדה ולהמשיך ולהביא הרבה ילדים ולבנות דור של גיבורים כמו שראינו פה היום שמסרו את נפשם ובאהבה למען המולדת למען ארץ הקודש, למען כל אחד ואחד מאיתנו שגר פה בארץ הקודש.

 

קשה לשמוח הערב, אחרי כל הסרטונים שהוצגו כאן, אנחנו כולנו תפילה, בעזרת השם אני משוכנע שכמו שכתוב כל המתפלל על חברו נענה תחילה, כל מי שדואג שלחבר שלו יהיה טוב, ואהבת לרעך כמוך הרי זו העיקר של התורה כולה אנחנו צריכים לאהוב את האחר, לפחות כמו שאני אוהב את עצמי ואף יותר מזה. הרי אם התורה כותבת מלפני אלפי שנים שהדבר הכי חשוב זה לעזור האחד לשני, לא במילים בלבד אלא גם במעשים, רק היום כעבור אלפי שנים מבינים את זה בכל העולם, מי שהולך על פי דרכי התורה מבין מה שמנסים היום להבין אומות העולם אצלנו זה כתוב מלפני 4000 שנה גם היום, אם אתם קוראים סטטיסטיקה 25% מאנשים בעולם לא יודעים קרוא וכתוב, תחשבו מלפני 4000 שנים, מה נכתב אצלנו בתורתנו הקדושה שאף אחד לא יכול לסתור אפילו לא פסוק אחד או מילה אחת בתורה. היא מתאימה גם בעידן של סייבר, בעידן שבו הגיעו לירח, במשך אלפי שנים יש לנו תורה שלא צריכים להסתכל לא שמאלה ולא ימינה, הכל נכתב מראש. אני רוצה לאחל לכולכם, קצת קשה לי לדבר היום, אבל כמו שנאמר "עם ישראל חי".

כשראיתי את ורדה מדברת כמו שהיא מדברת, היא חיזקה אותי ולא אני חיזקתי אותה. זו אמת, אני יצאתי מחוזק היום יותר מאשר באתי לחזק ואנחנו תפילה כולנו בעזרת השם שכל השבויים שלנו יחזרו לשלום, כל הפצועים יחלימו במהרה בעזרת השם, שנשמע ונתבשר בשורות טובות. שנשמתו של אבא שלי תגן על כולנו. אני משוכנע שכל אבותינו ואבות אבותינו מסתכלים מלמעלה ואומרים, תראה איזה יופי הקדוש ברוך הוא, הבנים שלנו כולם ביחד מכל העולם באו לחגוג את השנה במושב השנתי ה-24 שמסמל את האחדות של קונגרס יהדות בוכרה בעולם.

תודה רבה לכולם

לצפייה בנאום המלא לחצו כאן 

נגישות