בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

ביקור ממלכתי 

צילום: פוטו ניסים 

יו"ר האופוזיציה שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר מר בני גנץ ביקר בשבוע החולף בראש משלחת מכובדת בבית הקונגרס * מר גנץ נענה להזמנתו של נשיא הקונגרס מר לבייב והגיע להתרשם מהקונגרס ומפעילותו בישראל ובעולם * הוא ציין כי הוא הופתע מהיקף הפעילות ומהעומק התרבותי והבטיח לסייע לשגשוגה של העדה 

יו"ר האופוזיציה ושר הביטחון לשעבר חבר הכנסת בני גנץ נענה להזמנתו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב והגיע בשבוע החולף לביקור מיוחד בבית הקונגרס בתל אביב. את חבר הכנסת גנץ ליוותה משלחת מכובדת מלשכתו ומסיעת 'המחנה הממלכתי' שהוא עומד בראשה. לצידו של גנץ הגיעה חברת הכנסת ושרת הקליטה לשעבר פנינה תמנו-שטה וחבר הכנסת מיכאל ביטון השר לשוויון חברתי לשעבר. 

את פני חה"כ גנץ והמשלחת קיבל נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לב לבייב כשלצידו בנו אור שיחי'. כמו כן, מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי קיבל את פניו של יו"ר האופוזיציה וחברי המשלחת וערך להם סיור מקיף, ארוך ומעמיק במוזיאון דרך המשי השוכן במבואות בית הקונגרס. הרב בלוי פירט לחברי המשלחת על כל פריט ופריט כשהוא שוזר ומשלב סיפורים ועובדות היסטוריות מרתקות על תולדות יהדות בוכרה מאז ימי ראשיתה ועד היום. מר גנץ וחברי המשלחת התרשמו עמוקות מהמוצגים במוזיאון ומההיסטוריה היהודית בוכרית שנפרשה לפניהם על ידי הרב בלוי. מר גנץ התבטא בפני מנכ"ל הקונגרס שהוא מופתע מאוד מההיסטוריה העשירה של יהודי בוכרה שעליה לא ידע בפירוט כזה עד שהגיע לבקר בבית הקונגרס. הוא ציין כי עברה המפואר של העדה בוודאי עומד לזכותה בהווה ויעמוד לזכותה בשימור המסורת והתרבות גם בעתיד. הוא הבטיח כי הוא יעשה ככל שביכולתו על מנת לסייע בנידון. 

לאחר מכן פנו חברי המשלחות לשולחן ערוך גדול ומפואר העמוס במאכלים בוכרים מעשה ידיו של הטבח הבוכרי רחמים מרדכייב. לאחר שהאורחים סעדו את ליבם במיטב המאכלים הבוכרים, הרים מר גנץ כוס לחיים ובירך את נשיא הקונגרס מר לבייב על עשייתו המבורכת למען בני העדה הבוכרית במשך העשורים האחרונים. הוא הודה למר לבייב על האירוח החם וחזר על דבריו שוב על כך שהופתע מההיסטוריה העשירה והמפוארת של יהדות בוכרה. מר גנץ הבטיח לשמר ולשפר את הקשר שלו ושל לשכתו לקונגרס יהודי בוכרה על מנת לסייע בפיתוחה ושגשוגה של העדה בישראל ובעולם. 

נשיא הקונגרס מר לבייב הודה למר גנץ על דבריו וסקר בפניו בקצרה את פעילות הקונגרס בישראל ובעולם במשך העשורים האחרונים. מר לבייב שיתף את יו"ר האופוזיציה בהתפתחות הקהילה הבוכרית בישראל, בארה"ב ובאוסטריה. מר לבייב שיתף את הנוכחים בהשקעה הרבה של הקונגרס בחינוך ילדי העדה בחו"ל על מנת לשמר ככל הניתן את הזיקה והקשר שלהם למורשת היהודית והבוכרית. מר לבייב סיפר כי בארה"ב ישנם עשרות אלפי בוגרים של מערכת החינוך הבוכרית שניצלו מציפורני החינוך הממלכתי בזכות הסבסוד והמימון של הלימודים במוסדות החינוך הפרטיים על ידי הקונגרס, מה שמסייע להורים לשלוח את ילדיהם לקבל חינוך יהודי איכותי מבלי לשלם עליו עשרות אלפי דולרים כנהוג בארה"ב. מר לבייב סיפר על ימי הבראשית של העדה הבוכרית, על השליחים שרבי שלום דובער, האדמו"ר החמישי מליובאוויטש שלח לסמרקנד ועל המהפכה שהם ביצעו שם. כמו כן, סיפר מר לבייב על משפחות רבות מיהודי בוכרה שלצערנו נדדו אל העולם המודרני ונטמעו בין הגויים ועד היום הקשר שלהם ליהדות הוא קלוש מאוד עד לא קיים. כל זאת בהיעדר מסגרות חינוך וקהילה מתאימות שיחזיקו אותם יהודים כשרים.

סמנכ"ל הקונגרס מר אדי מרדכיוב אמר לחה"כ גנץ ולחברי המשלחת: "אנחנו הדור הצעיר של הקהילה הבוכרית, דור שקם על הרגליים, אחרי העליה של שנות ה-90. גדלנו כאן, התחנכנו ותרמנו את חלקנו ועדיין תורמים את חלקנו וזמננו לצבא ומתנדבים בארגונים השונים. למדנו כאן באקדמיה, הקמנו עסקים, רואים את עצמנו כמי שמובילים היום את דור ההמשך של הקהילה הבוכרית. למרות שעברו 30 שנים מאז העלייה הגדולה, אנחנו עדיין נמצאים בתהליך של כור ההיתוך בחברה הישראלית ונטמעים בתוכה. היופי של העדה הבוכרית שהיא מכילה בתוכה את כל שכבות המגזרים בישראל. החרדי, הדתי, המסורתי ואף הלא דתי. אנחנו קהילה מגוונת שמכילה את כל הדעות והסוגים". בהקשר הזה, אמר נשיא הקונגרס מר לבייב לחה"כ גנץ, כי הוא נהנה לראות שלמרות שיש לו ביקורת על יריביו הפוליטיים, הוא נוהג לומר אותה בדרך מכובדת ומכבדת ושומר על שיח נקי ומתאים לנבחר ציבור. 

חברת הכנסת פנינה תמנו- שטה שכיהנה בעבר כשרת הקליטה שיבחה את פעילות הקונגרס וציינה לשבח את העזרה ושיתוף הפעולה שלה עם נציגי העדה הבוכרית ברחבי העולם בעת כהונתה כשרת הקליטה. חבר הכנסת מיכאל ביטון ציין כי בנותיו גדלו אצל מטפלת בוכרית וכי הוא אוהב במיוחד את האוכל הבוכרי. בעת הארוחה, הנעימו לחברי המשלחת בנעימות בוכריות אותנטיות חברי להקת משפחת אלייב.

בביקור נכחו גם כן: הרב יוסי ניאזוב סמנכ"ל הקונגרס ומנכ"ל חברה קדישא חסדי דוד, פרופ' מיכאל סץ' יו"ר ארגון איבן סינא ישראל אוזבקיסטן ונציג ציבור, מר שלמה אוסטוניאזוב נשיא הקהילה הבוכרית בוינה, מר מיכאל אוסטון איש עסקים באוסטריה, גב' בלה אהרונוב נציגת הקונגרס באשדוד, גב' נרגיזה קדרובה נציגת הקונגרס באשקלון, גב' אירנה יצחקוב נציגת הקונגרס בבת-ים, עו"ד אלי לוי פקנייב ודניאל באזוב נציגי הצעירים דוברי השפה הרוסית בבאר שבע והסביבה, מר רוברט מושייב איש הייטק ונציג רמלה, ליאוניד אליעזרוב עורך עיתון מנורה ויועץ פוליטי, גב' חני אליעזרוב מנהלת מחלקת הרווחה בקונגרס, גב' שרית מיתר מנהלת תחום ההכשרה המקצועית, גב' ז'אנה כהן משנה לראש העיר באור יהודה, מר איגור יעקובוב נציג ציבור באור יהודה. כמו כן, את חבר הכנסת בני גנץ ליוו גם חברי הכנסת לשעבר רות וסרמן לנדה ואיתן גינזבורג.

 הרלשי"ת הבוכרית של יו"ר האופוזיציה 

את ביקורו של חבר הכנסת בני גנץ תיאמה וליוותה לאורך כל הדרך ראש לשכתו של גנץ ואשת אמונו לאורך שנים רבות הגב' מור חזן, בת העדה הבוכרית שמלווה את יו"ר האופוזיציה לכל מקום ודואגת לסדר יומו העמוס. 

 

נגישות