בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות שלישי > קהילה

בשמחויי ירושלים 

מתוך נאומו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב:

 שלום לכולם, ברוכים הבאים וחג שמח.

ברשות הרבנים החשובים, ברשות שגרירת אוזבקיסטן, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, ראש העיר, שרים, חברים והכי חשובים מכולם, חברי נשיאות קונגרס יהדות בוכרה העולמי, שהגיעו מכל המדינות שבהם חיים יהודים בוכרים. יש לנו משלחת ענקית של מעל 120 איש מארה"ב, יש לנו משלחת מכובדת מאוסטריה, יש לנו משלחת מכובדת מרוסיה, יש לנו משלחת מאוזבקיסטן ועוד. אני חושב שאחד הדברים הכי מעניינים וחשובים אצל בני העדה היא האחדות. אתמול היינו בכנסת וציינו 30 שנות כינון יחסים בין המדינות, הגיעו שרים ודיברו חברי כנסת אחרי כך נכנסנו לאולם המליאה, שם העבירו הצעות חוק והנוכחים באולם צעקו מילים שאנחנו לא שומעים אפילו ברחוב. כל מי שהיה שם פעם ראשונה, הסתכל מסביב ואמר: איך זה יכול להיות שאין אחדות וכזה מצב של שנאה בין אחד לשני. באותו רגע אמרתי להם, שכולם צריכים לקחת דוגמה מהי אחדות מהעדה הבוכרית. 

במסגרת הקונגרס, שהיום אנחנו חוגגים עשרים ושלוש שנים להקמתו, אי אפשר להציג את כל הפעילות הגדולה שאנחנו עושים, אבל מה שמנחה אותנו במשך כל השנים הוא: שיהודים שיכולים להרשות לעצמם, שיש להם והם מסודרים, שיעזרו לאלו שלא יכולים. במשך עשרות שנים, יש לנו המון מתנדבים ומתנדבות שעובדים בקונגרס. יש לנו אנשי עסקים וגם כאלו שלא, שהם חברי הנשיאות, שמהיום הראשון תומכים ועובדים בשביל לעזור לאלו שזקוקים. יש לנו בארה"ב את הדור הצעיר, שהוא גאוות היחידה שלנו, בחורים שכבר קיבלו השכלה גבוהה וכולם ממש נרתמים ורוצים להיות מנהיגים של העדה, גם להצליח וגם לעזור. אנחנו גם הזמנו לכאן במסגרת האירוע היום, כחמישים מראשי העדה הקווקזית מהארץ ומרוסיה בראשותו של הרב יגויוגב ראש הקהילה במוסקבה. רצינו להראות להם מה זה אחדות ומה זה עדה מאוחדת שיש בה כאלו שעוזרים לאחרים ולכל מי שזקוק.

הקונגרס הוא של כולם. בתחילה, כולם חשבו שנעשה מזה עוד ישיבה או מקום תורני בלבד, אבל היום כולם כבר יודעים שאנחנו צריכים לדאוג לכולם. אנחנו נמצאים היום בשנת הקהל, הרבי מליובאוויטש אמר להקהיל קהילות. והנה אנחנו כאן בירושלים עיר הקודש באחדות ובאהבה. כולכם יודעים שכשאנחנו דואגים לכל מה שקשור למקצוע של כל אחד, אנחנו נעזור לכל מי שצריך ללא הבדלים. בשנים האחרונות, חילקנו מעל 30 אלף מלגות רק לסטודנטים. המושג העיקרי של הקונגרס הוא ערבות אחד לשני. אמרתי גם בכנסת וגם לנשיא: כמה יהודים בוכרים היו לפני מאה שישים שנה? לא יותר מעשרים אלף יהודים בוכרים שגרו באזור אוזבקיסטן בשנים הללו. היום אנחנו עומדים על מעל לשלוש מאות וחמישים אלף יהודי בוכרה. תחשבו על המספרים, על כמה היינו אז וכמה אנחנו היום. עוד נתון מעניין שאליו נחשפתי לאחרונה. היום אחוזי הגירושים בישראל עומדים על כמעט ארבעים אחוז לצערנו הרב, אצל העדה הבוכרית אחוז הגירושין לא מגיע לחמישה אחוז. לפני שעלינו לארץ אני חושב שהנתון הזה היה שואף לאפס. אנשי העדה הבוכרית הם אנשי משפחה ומסורת. בראש מעייניהם של אבותינו תמיד היתה הערבות והעזרה לזולת מאז ועד היום. דובר כאן רבות על ההיסטוריה של היהודים הבוכרים התמימים שהגיעו לישראל. אני אומר שהם לא היו תמימים, הם הגיעו לכאן עם שקים גדולים של כסף והיו אנשי עסקים ממולחים. אלא שפשוט בערה בהם האמונה התמימה שכיהודים עליהם לשאוף לארץ הקודש ולבנות אותה. זה מה שהם עשו אז וזה מה שאנחנו עושים גם היום. 

לסיום, אני רוצה להודות לכל עושי המלאכה, הצוות היקר של הקונגרס שעבד יום ולילה להצלחתם של כל האירועים בשבוע האחרון ובכלל. אני מבקש מכולם להוציא את בקבוקי היין והכוסות שיש לכם מתחת לכיסאות, ולומר יחד איתי לחיים. לחיים, בשמחויי ירושלים!

נגישות