בס"ד

18.4.2024 | י' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני > קהילה

גדולי רבני העדה הבוכרית התאחדו בירושלים

 במסגרת אירועי המושב ה-23 של הקונגרס גדולי רבני העדה הבוכרית מישראל ומהתפוצות התאגדו יחד להפגין אחדות ועוצמה של מוסד רבנות ושושלת רבנים המתארכת לאורך דורות * רבני העדה ביקרו יחד אצל גדולי ישראל מרנן ורבנן ושמעו דברי ברכה וחיזוק * סיכום מיוחד של מסע החיזוק של רבני העדה בארץ הקודש

במהלך ימי המושב ה-23 של הקונגרס, התקבצו לארץ ישראל רבני העדה מכל רחבי העולם. בקונגרס אירחו את הרבנים החשובים וארגנו לרבנים המנהיגים את קהילות יהודי בוכרה בכל קצוות תבל, מסע חיזוק ודיונים הלכתיים עמוקים אצל גדולי ופוסקי הדור. רבני הקהילה הגיעו מכל ריכוזי העדה הבוכרית, מספר רבנים מניו יורק, אריזונה, קולורדו, וינה, מוסקבה, גרמניה וכמובן, מארץ הקודש. 

את מסע החיזוק, פתחו הרבנים בביתו של הגאון הרב נסים בן שמעון, ששימש כראש אבות בתי הדין בתל אביב. הרב נסים שוחח עם המשלחת על שני נושאים מרכזיים. האחד, המעלה הגדולה בדוגמה האישית של הרב או ההורה בבית, שהדוגמה האישית יכולה לפעול בעוצמה רבה יותר מכל שיטה אחרת. בנוסף, הרב דיבר על המעלה הגדולה והעצומה של לימוד התורה, במיוחד לתינוקות של בית רבן ולקירוב רחוקים. "לימוד התורה הוא מעל הכל" אמר הרב נסים שליט"א למשלחת הרבנים. 

"בכל מקום בו היינו, ביקשנו דברי חיזוק ועידוד לרבנים וברכות לרבנים ולקהילות שלהם ברחבי העולם" אומר הרב הגאון ברוך בביוב שליט"א רבה הראשי של הקהילה בארה"ב, שהצטרף לחברי המשלחת בביקור. לאחר מכן, ביקרה המשלחת בביתו של ראש ישיבת סלבודקא, הרב דוב לנדאו. הרב לנדאו מחבב מאוד את בני העדה בוכרית, ורק לפני מספר חודשים הוא קיבל את משלחת רבני העדה בביתו. בביקור הנוכחי, זכר הרב לנדאו את הרבנים והתעניין בשלומם ובירר מה התפתח עם הדיונים ההלכתיים שבהם דנו הרבנים לפני מספר חודשים. חלק מהרבנים ישבו עם הרב לנדאו לשיחות בארבע עיניים לבירור עניינים רגישים בהקשר הקהילתי-הלכתי. 

 הגר"ש אדלשטיין: המוסר הוא המפתח 

משלחת רבני העדה ביקרה אף בביתו של גדול הדור, הגאון הרב גרשון אדלשטיין ראש ישיבת פוניבז, ומנהיג הציבור הליטאי העולמי. הרב אדלשטיין קיבל את המשלחת בחום ובחיוך, ודיבר עם כל חברי המשלחת על הצורך היסודי של הרבנים ללמוד מוסר באופן קבוע. הרב אדלשטיין קרא לרבנים להוסיף על סדר הלימוד הרגיל והשגרתי שלהם גם את לימודי המוסר כי "שם נמצאים המפתחות ליראת שמים ולהצלחה בהנהגת הקהילה" אמר הרב אדלשטיין שליט"א. 

בחלק אחר של ביקור הרבנים בארץ הקודש, הם הצטרפו לרבה הראשי של העדה הגאון בנציון רבין שליט"א אב בית הדין בפתח תקווה, ולאב"ד העדה הגאון זבדיה כהן שליט"א ראב"ד תל אביב – יפו לסיור בבית הדין הרבני הגדול בתל אביב יפו. הרבנים המשמשים כראשי בתי הדין העמוסים ביותר בישראל הסבירו לרבני העדה על התהליכים המורכבים המתרחשים בבתי הדין סביב דיונים בנושאים שונים. הגאון הרב זבדיה כהן, שיתף את הרבנים בעבודה מאחורי הקלעים בבית הדין העמוס ביותר בישראל, שתחת חסותו נמצאים למעלה משני מיליון ישראלים. רבה הראשי של העדה, הרב בנציון רבין שליט"א קרא לרבנים לעמוד איתו בקשר קבוע בנושאי הלכה וחידושי תורה על מנת להגדיל תורה ולהאדירה. 

 הראשל"צ: "לשמור על שלמות הקהילה"

שיא מסע הרבנים היה הביקור בלשכותיהם של הרבנים הראשיים לישראל בירושלים. משלחת הרבנים התקבלה בכבוד אצל כבוד הרב הראשי הגאון דוד לאו שליט"א, שהתעניין באריכות בכל רב וקהילה ושאל את הרבנים שאלות מגוונות על האתגרים השונים העומדים לפתחם כרבני קהילות יהודיות בתפוצות בעידן המודרני. הרב לאו ציין, כי הוא ממליץ לכל רב להוסיף בלימוד תורה לעצמו, מעבר לשיעורים ולחברותות שהוא עוסק בהם במשך השבוע. הרב לאו השווה את הדבר לפרה חולבת שהחלב שלה יצא בכל מקרה, אבל אם היא תאכל אוכל בריא ועשיר יותר החלב יהיה בריא ועשיר יותר. כך גם בלימוד התורה של הרב, אם הרב ימלא את כרסו בש"ס ופוסקים הרי שהתוצרים שלו בקהילה יהיו טובים יותר. הרב לאו הוסיף ודיבר על האחדות הקהילתית הנדרשת מקהילות בישראל ובחו"ל ואף ציין שבקרוב הוא יגיע לבקר בקהילת יהודי בוכרה בוינה, אוסטריה. 

גם הראשון לציון, הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א, קיבל את פני המשלחת בחמימות ובידידות. הראשון לציון התעניין מאוד בנעשה בקהילת יהודי אוזבקיסטן, ושוחח על כך עם הרב המקומי הרב שלמה בביוב שליט"א. הראשון לציון דיבר עם משלחת רבני העדה על הצורך החשוב לא להתפשר כמלוא הנימה בנושאי גיור, כשרות ובירור יהדות. הגאון הרב יוסף הוסיף והביא דוגמאות לרבנים עד כמה חשוב לעמוד על המשמר בנושאים הללו על מנת לשמור על שלמותה של הקהילה. לסיום, בירך הרב יוסף את כל חברי המשלחת וציין שהוא נפעם בכל פעם מחדש מהעוצמה והאחדות של העדה הבוכרית בארץ ובעולם. לסיום, ביקרה המשלחת במכון להכשרת רבנים שמפעיל הקונגרס בשכונת הבוכרים 'בית הלוי'. המשלחת התרשמה מדור העתיד של רבני העדה המשקיעים מזמנם ומרצם על מנת להיות עמודי האש לפני המחנה בדור הבא. 

"כל אחד מאיתנו הרגיש כי הפגישות שקיימנו אצל רבני ומאורי הדור, היו ממש ברמה האישית" מסכם הרב ברוך בביוב. "הרגשנו שכל רב ורב מקבל אותנו ומתעניין באמת בנעשה ונשמע בקהילות החשובות שלנו".

נגישות