בס"ד

26.2.2024 | י"ז אדר א' התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חגים > חדשות ראשי > קהילה

גולי סורח שמח במיוחד 

 מאות מבני העדה הבוכרית הצטופפו בהיכל התרבות בעיר רמלה לחגוג יחד את חג ה'גולי סורח' * החג הוא יום משמעותי בהיסטוריה של יהודי בוכרה והקונגרס עובד על שימורו ופיתוחו של החג גם בימים אלו * האמנים שרו, רקדו והרקידו את קהל ההמונים בשמחה ואחדות נפלאה

צילום: פוטו ניסים 

ברוב פאר והדר, חגגה העדה הבוכרית את חג ה'גולי סורח' המסורתי באולם הענק והמפואר 'היכל התרבות' בעיר רמלה שהתמלא בכ-500 איש ואישה שהגיעו לערב ייחודי של חגיגה בוכרית אמיתית. האירוע, הוא פרי שיתוף פעולה של קונגרס יהודי בוכרה העולמי ועיריית רמלה לטובת תושבי העיר והאזור בני העדה הבוכרית.

העדה הבוכרית נוהגת לציין את החג לפי המסורת בשם 'גולי סורח'. התרגום של הביטוי לעברית הוא 'הפרח האדום'. שם זה הוצמד לחג השבועות בעקבות שבתקופה הזאת באזור בוכרה היו ההרים והשדות מתמלאים בפרחים האדומים הללו. הפרחים הללו היו בעצם מזכירים ליהודים את החג שמגיע בפתח. המדרש גם אומר שעל כל אות ואות שאמר הקב"ה בהר סיני, העולם נהיה יפה יותר והתמלא בפרחים יפים. זוהי האסוציאציה לשם של החג, האזור כולו היה מתמלא בפרחים האדומים. בקהילות יהודי בוכרה היו נוהגים לקשט את בתי הכנסת ואת ספרי התורה בפרחים ובקישוטים שונים. ליהודי בוכרה לא היו חסרים אדמות, לכל אחד היה בית גידול בו הוא היה מגדל את היבול שלו. אנשים היו רואים לכבוד גדול לקטוף את הפרחים ואת הבשמים בערב החג ולהביא אותם לגבאי בית הכנסת כדי שיקשט בהם את בית הכנסת. אנשים היו מביאים צמחים כמו הדסים ונענע וכו' שהיו מפיצים מראות וריחות טובים בבתי הכנסת.

 רמלה מצדיעה לעדה 

האירוע התקיים תחת הכותרת 'עיריית רמלה מצדיעה לעדה הבוכרית' ואכן, היה נראה שההשקעה הרבה של מארגני ומפיקי האירוע מטעם הקונגרס, הגב' שושנה שמחיוף ועו"ד אדי מרדכיוב הייתה ניכרת בכל שלב ושלב של האירוע. כמובן, בלב האירוע עמדה החוויה הבוכרית המוזיקלית האותנטית. בניצוחם של הזמרים והאמנים סלביק חייאיב, מיכאל נקטלוב, בנימין בוריוב, ארתור חוג'אייב, משפחת אלייב ואבי חן. פסיפס מאוד מגוון של אמנים מהעדה הבוכרית שמייצג גם את האמנים הצעירים, אמנים מקומיים מהעיר רמלה ואת הדור הוותיק. מנהלת ההפקה של הערב הגב' בלה פולטוב דאגה לשלב את הסגנונות והז'אנרים השונים אל תוך הערב הזה. 

האירוע, כשמו כן הוא, סימן בהחלט את ה'פריחה' של התרבות והאמנות של יהודי בוכרה. כל מי שהשתתף באירוע, זכה לחוויה ססגונית ושמחה במיוחד. מאות האנשים שהשתתפו בחגיגה לא יכלו להישאר ישובים על הכיסאות ובשלב מסוים נעמדו על רגליהם למשך דקות ארוכות כשהם רוקדים ומריעים לכיוון הבמה והאמנים שהופיעו עליה עם המוזיקה הייחודית והמשמחת שלהם. 

סגן ראש העיר רמלה מר אברהם דז'ורייב אומר ל'מנורה': "הערב הזה הוא ההתגלמות והזיקוק של החוויה הבוכרית. זכינו לשתף פעולה עם הקונגרס גם באירוע הזה על מנת להביא כמה שיותר תרבות אותנטית ואיכותית לקהל הבוכרית ברמלה ובסביבותיה. בזכות היוזמה של הקונגרס ושיתוף הפעולה עם עיריית רמלה, מאות אנשים זכו לערב ארוך של מוזיקה, ריקוד ואמנות בוכרית לכבוד חג ה'גולי סורח'. המסורת של חגיגות החג הזה, הולכות עוד שנים רבות אחורה אל ההיסטוריה המפוארת של אבותינו ואמותינו בימי השיא של יהדות בוכרה. כמו אז, גם היום מוטלת עלינו החובה להמשיך את המסורת החשובה הזאת. אני רוצה להודות מקרב הלב לנשיא הקונגרס מר לב לבייב ולמנכ"ל המסור הרב יהודה בלוי על היוזמה ועל שיתוף הפעולה המבורך הזה למען הכלל". 

שימור המסורת

כזכור, בשנים עברו הפיק הקונגרס אירועי גולי סורח עשירים בתרבות בוכרית אותנטית ושמחה. אירוע אחד שנצרב במיוחד בתודעה הבוכרית, הוא אירועי 'בוכרה היפה' שנערכו בחג הגולי סורח בגני יהושע בתל אביב 

בלב האירוע בגני יהושע, הוקם דגם ענק של העיר "בוכרה היפה" שהשתרע על שטח של אלפי מ"ר, עם שערים ומבנים ססגוניים בדומה לשערי הענק דמויי הרגיסטן באוזבקיסטן, שרוחבם כ- 20 מ' וגובהם כ-7 מ', המעוצבים באופן הדומה לתבליטים ולצבעים של המבנים הבוכריים העתיקים. דוד ד'אור, יהודה סעדו, אלי לוזון, סטלוס ואורן חן, משפחת אלייב, ומופעי מולטימדיה וזיקוקין סגרו את האירוע בתוכנית אמנותית. מהמארגנים נמסר כי לפי הערכות המשטרה השתתפו באירוע כ-30,000 מבקרים. במתחם הוקם גם מרכז אוכל גדול במסגרתו הוכנו יותר מ-50,000 סמוסות, 3 טון אושפלוב, אלפי צ'יבורק ומאכלים ממיטב המטבח הבוכרי האותנטי.

מאז ועד היום, הפך הגולי סורח ליום חגה הרשמי של העדה הבוכרית בארץ ובעולם. כאשר מדי שנה בשנה מקיים הקונגרס אירועים בסדר גודל עולמי המאפשרים לבני העדה בוכרית לציין ולחגוג את היום הזה שעובר במורשת מאב לבן בקרב בני העדה הבוכרית.

נגישות