בס"ד

26.2.2024 | י"ז אדר א' התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > קהילה

היחסים במשפחה: הפיצול הנסתר מהעין.

"לפעמים נדמה כי המוח דורש לעשות כיבוי והדלקה מחדש של המחשבות וכל הקורה סביב האדם. ישנם שילכו לפסיכולוג לשפוך את אשר על ליבם, ובהמון מקרים אף יקבלו הכוונה לא נכונה דיה".

היחסים בתוך המשפחה חשובים לכל אדם, בין אם גדל במשפחה קשת יום, בין אם גדל במשפחה עשירה ומסודרת.

למראית העין במשפחות אלו, נראה שכולם מאוחדים ומגובשים, אוהבים ודואגים, אך ישנו הנסתר מהעין "מה שרואים שם לא רואים מכאן". ישנו עניין מאוד לא מפוצח בענייני משפחות, עניין הבליעה וההבלגה על מעשים שנעשים כלפי האחר. מעשים שלעיתים פוגעים רגשית ולעיתים כלכלית, מעשים של כוחנות ואף של קנאות וגאוות יתר.

בכל המצבים הללו מי סובל מכל? 

כמובן ההורים המצפים לראות את ילדיהם באמת אוהבים, מגובשים וחזקים יחדיו, כמו שהיה אבי המנוח אומר: כאשר אתם שישה יחד, אי אפשר לשבור ולפרק אתכם, כאשר אתם אחד אחד, ניתן לעשות בכם הכל. תמיד חשבתי, כאשר נגדל יחד לתוך גיל הבגרות נבין את המשמעות לדבריו של אבי ז"ל.

אך אט, אט גיליתי שככל שגדלנו וחברי גדלו סביבי, הפכנו כולם לפחות מבינים את פשר המשמעות העמוקה בדבריו. השאלה היא מדוע כך? הרי ככל שגדלים חכמת החיים גדלה יותר, לא?

הכל מתחיל בהצלחתם של חלק מבני המשפחה, כאשר חלקם נשארים חלשים ופחות מצליחים, פרנסתם רדודה ומתחילים להתנהג כאילו הכל חייבים לכלכל אותם. כן, זה נשמע הזוי ולא הגיוני, אך כך הוא הדבר, לצערי. יש אדם שמקבל יופי מיוחד מבורא עולם, לשון חלקה, ידע עצום בכל אשר נוגע ועושה.

יש אדם שהיופי פחות נגע בו, והידע אצלו לא כל כך שופע, עקב חוסר השקעה בלימודים גם. לאחד בורא עולם נותן את כל העושר והאושר, לשני מחלק ניסיונות עד אין סוף, כאן עלינו לזכור "ניסיון לאדם ניתן, בו יכול הוא לעמוד".

הרי יש את הפסוק הברור כל כך "אֲנִי ה' חֹקֵר לֵב בֹּחֵן כְּלָיוֹת וְלָתֵת לְאִישׁ כדרכו [כִּדְרָכָיו] כִּפְרִי מַעֲלָלָיו". הרי שבורא עולם יודע היטב לתת ניסיון לאדם, כי הוא אכן יעמוד בו, באם לא היה עומד בניסיון זה, לא היה מקבלו. אם יידע האדם שבורא עולם בוחן כליות ולב, יידע הוא כי אין מה לקנא או לרצות את אשר אצל אחיו וחבריו.

יכול האדם לקבל עושר רב וממון, אך לא יהיו לו ילדים וממשיכי דרכו, הצער הוא גדול מנשוא למי שמבין את עומקו. אך, יכול אדם לקבל ילדים המון, יוכל הוא רק להאכילם במעט הפרנסה אשר שולח לו הבורא מראש. שהרי פרנסתו של האדם נקבעת מראש השנה ועד ראש השנה.

אם יהיה האדם שמח בחלקו ככתוב בתהילים ובמשנה:

בֶּן זוֹמָא אוֹמֵר: אֵיזֶהוּ עָשִׁיר – הַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר "יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ". אַשְׁרֶיךָ – בָּעוֹלָם הַזֶּה, וטוֹב לָךְ – לָעוֹלָם הַבָּא". יהיה האדם יודע, כי כל הניתן לו מאת ה' הוא ולא מאחר.

וכך גם קבלת הפופולריות והפרסום הרב, החוזק בעסקים ואף החולשה בעסקים ובכל אלו יהיה עליו להיות עניו שבאדם. לפעמים נדמה כי המוח דורש לעשות כיבוי והדלקה מחדש של המחשבות וכל הקורה סביב האדם. ישנם שילכו לפסיכולוג לשפוך את אשר על ליבם, ובהמון מקרים אף יקבלו הכוונה לא נכונה דיו.

ישנם שיתבודדו מול בורא עולם, על כר דשא ירוק, אוויר צח והרוח הנושבת אל תוך הלילה, ואף לפעמים למול גלי הים, מקשיב לרחש הגלים, שם מקבל את התשובות לשאלות שבראשו. כאן הרגע לסכם בזאת, על כל אדם להיות שמח בחלקו, די לקנאות ולהתרברבות מול האחר, כי יידע האדם "משפיל גאים עדי ארץ, מגביה שפלים עדי מרום".

אל לנו לתת לגאווה לשלוט בחיינו, אלא נהיה אנו שולטים בגאווה ממקום צניעותנו.

מקדיש את הטור לכל הרוגי הפיגועים בשבוע האחרון, מערב השבת ועד צאת העיתון.

מאחל לכל בית ישראל, שבת שקטה ושלווה, שבת של תחילת שבוע חדש ומבורך יותר, שבת של לימוד ותיקון הלך החיים כלפי הזולת ובכך יסיר האל מעלינו את כל הגזירות הקשות וירחיק את כל מבקשי רעתנו אמן.

שלכם באהבה ענקית, עבדכם הנאמן מני חן, מייסד ומנהל הרדיו הבוכרי ב.ב. ווסטוק, ב.ב. אולפני הקלטה והפקה וב.ב. עיצובים.

שבת שלום ומבורך אהובים.

נגישות