בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

הכנה לחודש החגים

רבני וגבאי בתי הכנסת של העדה הבוכרית התכנסו השבוע בבית הקונגרס בתל אביב כדי להתכונן לחודש העמוס בפעילות בבתי הכנסת * האורחים קיבלו מסרים מאת רבני העדה הראשיים על הדרך הנכונה להנהיג את הקהילה בימים אלו ועל מורכבויות שונות שמביא איתו חודש החגים 

ביום שני בערב, התכנסו חלק מגבאי ורבני בתי הכנסת של העדה הבוכרית ברחבי הארץ בבית הקונגרס, כהכנה לקראת הימים הנוראים וחודש החגים הבא עלינו לטובה. עשרות רבות של גבאים ורבנים נהרו בשעה היעודה לבית הקונגרס על מנת להשתתף באירוע החשוב הזה, אותו ארגן לכבודם איגוד הרבנים של העדה בניהולו של המזכ"ל הרב יצחק שמלוב שליט"א שניצח על הערב ביד רמה. 

את הכנס כיבדו בנוכחותם רבה הראשי של העדה הבוכרית העולמית הגאון רבי בנציון רבין שליט"א, אב"ד העדה וראב"ד תל אביב – יפו הגאון רבי זבדיה כהן שליט"א, הרב הגאון אבי קוזמן שליט"א, רב העיר סביון וחבר נשיאות הקונגרס מר יעקב מושיחוב. הרבנים והגבאים שמעו מהרבנים החשובים שהביאו איתם ניסיון של עשרות רבות של שנים בניהול בתי כנסת וקהילות בימים הנוראים ובימי החגים הבעל"ט. הרבנים החשובים חלקו מהידע ומהנסיון העשיר שלהם ודנו יחד עם הנוכחים בסוגיות מהותיות העשויות להתעורר בימים אלו.

הרב יצחק שמלוב, מזכ"ל איגוד הרבנים מסר ל'מנורה': "הכנס החשוב הזה, הוא עוד פעולה אחת מני רבות שיצאה מבית היוצר של איגוד הרבנים. מתוך ההבנה כי בחודש תשרי יש חשיבות רבה לתפקידו של בית הכנסת אשר בו מבלים המתפללים שעות כפולות ומכופלות מימי השגרה במהלך השנה. בשל עובדה זו, עשויות להתעורר שאלות ואתגרים לאנשים המנהלים את המערך המורכב של תפעול המרחב של בית הכנסת. הן מצד הניהול הגשמי והן מצד הניהול הרוחני. בשל כך, הוחלט לתת לאנשים האמונים על ניהול המרחב הקדוש הזה את מירב הכלים והידע הנדרשים לקראת החודש העמוס של החגים". אז אם תגיעו השנה להתפלל באחד מבתי הכנסת של העדה הבוכרית, דעו שייתכן מאוד שהרב או הגבאי של בית הכנסת לקחו את תפקידם ברצינות רבה והתכוננו היטב לקראת הימים הנוראים וחודש החגים בכלל.

המפתחות של הקהילה

כותב המדרש בילקוט שמעוני, "שמשה סבור שבניו יורשים מקומו ונוטלים משרתו, התחיל מבקש מאת בורא עולם יפקוד ה', אמר לו הקדוש ברוך הוא, משה לא כמו שאתה סבור אין בניך יורשים את מקומך, אתה יודע שהרבה שרתך יהושע, והוא היה משכים ומעריב בבית הוועד שלך לסדר הספסלים ופורס את המחצלאות. הוא יטול את המנהיגות, לקיים מה שנאמר: נוצר תאנה יאכל פריה".

יהושע בן נון נבחר להיות מנהיגם של ישראל במקומו של משה רבנו אפילו שהיו בישראל גדולים ממנו, בגלל שהיה מסדר מדי יום ביומו את הספסלים והמחצלות {שטיחים} בבית התפילה ובבית המדרש, בזכות כך שלא חס על כבודו ולא התבייש לשרת את כלל ישראל. זכה להיות המנהיג של עם ישראל.

גבאים וראשי קהילה יקרים. אתם פועלים מתוך מסירות ואכפתיות. כל אחד ואחד מכם עומד על משמרתו יום ולילה בלי לקבל שכר. עבור הקהילה הבוכרית, בתי הכנסת זה המרכז של הקהילה ואתם מחזיקים את המפתחות של הקהילה כולה. אתם נדרשים מדי יום ביומו לנהוג ברגישות כלפי כל אחד מהמתפללים בימי שמחה ולהבדיל בזמן אבלות. אתם קמים בבוקר ראשונים לפתוח את בית הכנסת, ונשארים אחרונים כדי לנעול. אתם דואגים לתפעול השוטף- להחליף ציוד, לסדר את שעון השבת, לנהל ולתחזק את בית הכנסת.

כנכד לסבי ז"ל, שמילא תפקיד של גבאי, בבית הכנסת המרכזי באור יהודה, אני זוכר כיצד היה מתעורר בעיצומם של ימי הסליחות בחודש אלול, בשעה 03:30 לפנות בוקר, כדי לסדר ולהכין את המקום למתפללים. הייתי שואל את סבי: אתה כבר מבוגר, קשה לך מאוד בתפקיד, אולי תוריד ממך את האחריות? הוא היה עונה לי בפשטות כיהודי בוכרי אותנטי: חייבים לשמור על המורשת.

ישנם דמויות שכשאנו מביטים בהם אנו מבינים שלעולם לא נגיע לדרגתם, ואת זה מסמל יהושע בן נון. הוא היה דגם ראשוני לכולנו. הרי גם יהושע לא זכה למדרגתו אודות לכוחות מיוחדים. את דרגתו קנה בעמל, בעבודה יומיומית. הוא היה משכים ומעריב לבית המדרש, מסדר את הספסלים, מנקה את בית המדרש. ההתמדה היומיומית של יהושע היא שעמדה לו לזכות להיות מנהיגם של עם ישראל. להנהגת ישראל מגיעים דרך שירות עם ישראל.

שלמה זלמן מ"מ וסגן ראש עיריית אור יהודה

נגישות