בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > קהילה

העדה הבוכרית איחדה את הכנסת 

 בימים בהם כנסת ישראל נראית כמפורדת וקרועה מתמיד, העדה הבוכרית הצליחה לאחד את כל חברי הבית ליום הצדעה מיוחד לעדה הבוכרית שאירח משכן הכנסת * האירוע ביוזמתה של ח"כ שרן השכל ציין 165 שנים לעלייה הראשונה של יהודי בוכרה לארץ ישראל ו-30 שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל לאוזבקיסטן 

צילומים: חיים טויטו, פוטו ניסים, יעקב כהן. 

ביום רביעי השבוע, התעטף בית המחוקקים הישראלי בג'ומה בוכרית, וליום אחד שכח מהמחלוקת העזה הניטשת שם בימים אלו והעלה על נס את תרומתה האדירה של העדה הבוכרית למדינת ישראל. ביום זה, ציינו גם מדינות ישראל ואוזבקיסטן שלושים שנות יחסים דיפלומטיים ומדינים בילטרליים. לפני שלושים שנה נפרדה אוזבקיסטן מברית המועצות לשעבר, וחתרה להקים מדינה עצמאית ומשגשגת. מדינת ישראל הייתה אחת המדינות הראשונות להכיר בעצמאותה של אוזבקיסטן, וזו הכירה גם בעצמאותה של ישראל ובריבונותה. מאז ועד היום, יחסי המדינות משגשגים ופורחים ושיתוף הפעולה מתגבר והולך בכל תחומי התעשייה, המסחר, הכלכלה, התיירות, הביטחון והחינוך. בנוסף, ציינו ביום זה את עלייתם ארצה של ראשוני יהודי בוכרה לפני מאה שישים וחמש שנים. עלייה זו של יהודי בוכרה, הובילה להקמתה של שכונת 'רחובות הבוכרים' המפורסמת בירושלים. 

יום ההצדעה לעדה הבוכרית בכנסת ישראל, החל בכנס רשמי אותו אירחה הכנסת, ביוזמתה של חברת הכנסת שרן השכל ובפועלו של סמנכ"ל הקונגרס מר אדי מרדכייב. הכנס התקיים באודיטוריום הרחב של הכנסת, והוזמנו אליו כל אנשי העדה העוסקים בפעילות ציבורית וקהילתית. אורח הכבוד של הכנס היה נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לב לבייב, שזכה לתשואות רמות כאשר נכנס לאולם, שביטאו את ההתרגשות ואת ההערכה הגדולה שחשו כל הנוכחים באולם מגודל המעמד ההיסטורי. מצבת רבני העדה התכנסה אף היא בפינה המזרחית של האולם וכיבדה בנוכחותה את האירוע. בזה אחר זה, נכנסו לאודיטוריום חברי וחברות כנסת, שרים ושרות ונבחרי ציבור נוספים שהגיעו לברך את נשיא הקונגרס ואת ח"כ השכל על היוזמה המבורכת של יום ההצדעה לעדה. 

האירוע החל בדברי פתיחה וברכה של מר איציק יהושע, שהנחה את האירוע בטוב טעם. בזה אחר זה, הזמין המנחה את נבחרי הציבור שבאו לאירוע לשאת דברים. ראשונה לדבר הייתה יוזמת האירוע, חברת הכנסת שרן השכל מסיעת המחנה הממלכתי. השכל דיברה על החשיפה העמוקה שלה לעדה הבוכרית בשנים האחרונות ועל העושר התרבותי הרב שלדבריה צריך לצאת החוצה ולשטוף את התרבות הישראלית, להוסיף לה עושר וגיוון. אחריה עלו בזה אחר זה לדוכן הנואמים, השרים וחברי הכנסת שהגיעו לברך ולהצדיע לעדה. כל הנואמים ללא יוצא מן הכלל שיבחו את יום ההצדעה ואת חשיבותו. הנואמים הרבו לדבר בשבחה של העדה הבוכרית ששימשה חלק מרכזי וחשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל עוד לפני למעלה ממאה שישים שנה. ראש הנואמים היה יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת אמיר אוחנה, שגם הוא בירך בברכת 'ברוכים הבאים' את כל האורחים למשכן הכנסת וקרא להם להרגיש בבית. יו"ר הכנסת אוחנה בירך את נשיא הקונגרס מר לבייב על כל פועלו לחיזוק העדה הבוכרית ומעורבותה היצרנית בכל תחומי החיים של מדינת ישראל. 

בין הנואמים, הייתה גם שגרירת אוזבקיסטן בישראל הגב' פירוזה מוחמדובה שבדבריה קראה לעם היהודי ולעם האוזבקי לחזק עוד יותר את הקשרים המצוינים הקיימים בין המדינות. השגרירה קראה גם לישראלים יוצאי בוכרה, לבוא ולטייל באוזבקיסטן והבטיחה שהעם האוזבקי מצפה להם בזרועות פתוחות ויקבל אותם בחיבוק חם. אחריה עלה לבמה נשיא הקונגרס מר לב לבייב שבירך את יו"ר הכנסת ואת חברת הכנסת השכל על אירוח יום ההצדעה וההוקרה לעדה הבוכרית בכנסת ישראל. נשיא הקונגרס הזכיר בדבריו את היהודים מבוכרה שעלו לישראל לפני יותר ממאה ושישים שנה וציין כי הם עשו זאת רק בגלל שהיו יהודים מאמינים שדבקו במסורת אבותיהם שהתפללו בכל שנה 'לשנה הבאה בירושלים', וכאשר הייתה להם האפשרות לנהוג כך, הם עשו זאת בשמחה ובאו ליישב את ארץ ישראל למרות הקשיים הרבים שהיו כרוכים בכך. 

בסיום האירוע, כל אחד מהנוכחים קיבל מדליה מיוחדת שהופקה לציון יום ההצדעה בכנסת ישראל. נשיא הקונגרס העניק מספר מדליות שכאלו לחברי כנסת ושרים נבחרים, שעשו מאמצים בשנים האחרונות למען שגשוגה של העדה הבוכרית בישראל ובחו"ל. 

לאחר סיום האירוע, פנו כל הנוכחים אל עבר מזנון הכנסת המפורסם, שקושט כולו לכבוד האורחים המיוחדים שהגיעו ליום ההצדעה בכנסת. מזנון הכנסת, שמדי יום ביומו מאכיל את חברי הכנסת ואורחים הבאים למשכן, נצבע כולו במיוחד ליום ההצדעה והגיש לאורחים את מיטב האוכל הבוכרי. חוץ מהאורחים של האירוע, השמועה כי המזנון מגיש אוכל בוכרי אותנטי, התפשטה ברחבי המשכן ועוד ועוד חברי כנסת ושרים רצו להשיג לעצמם צלחת מהאוכל הבוכרי הידוע בטעמו ובאיכותו המעולה. לאחר ארוחת צהריים בשרית משביעה, יצאו האורחים לסיור מיוחד שנערך להם בכנסת ישראל על אגפיה ופינותיה הידועות יותר והידועות פחות. האורחים אף זכו להיכנס ליציע הכבוד במליאת הכנסת בה מתקבלות ההחלטות הגורליות על עתיד מדינת ישראל. 

כאשר נכנסה משלחת הכבוד של יהודי בוכרה אל מליאת הכנסת, כל חברי הכנסת הפנו את תשומת ליבם אל חברי המשלחת, וכל חבר כנסת שעלה לנאום על הנושאים הבוערים על סדר היום, הזכיר את יום ההצדעה לעדה בכנסת. חבר הכנסת סימון מושיאשוילי מסיעת ש"ס אף יזם דיון במליאה בנושא 165 שנים לעלייה הראשונה של יהודי בוכרה לישראל. לאחר תום הביקור, נעמדו כל חברי המשלחת לתמונה קבוצתית מחוץ למשכן הכנסת, תמונה שאומרת הכל. 

 

נגישות