בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

העלייה לירושלים 

 למעלה משלושת אלפים וחמש מאות מבני ובנות העדה השתתפו באירועי 'בוכרה היפה' לציון עשרים ושלוש שנים להקמתו של קונגרס יהודי בוכרה שהתקיימו ביום חמישי האחרון בבנייני האומה בירושלים * הברכות > נציגי הציבור > הפרקים המוזיקליים> העיבודים המיוחדים > השמחה הגדולה > ההפתעה של חנן בן ארי והכי חשוב – הביחד * דיווח מלא מאירוע השנה של העדה 

ירושלים של בוכרה: יותר מ-3,500 איש ואישה מילאו ביום חמישי האחרון את אולם האירועים המרכזי של בנייני האומה בירושלים. אלפי אנשים עשו את דרכם לירושלים לכבוד יום חגה הגדול של העדה הבוכרית, שציינה ביום חמישי האחרון עשרים ושלוש שנים להקמתו של קונגרס יהודי בוכרה העולמי על ידי נשיא הקונגרס מר לב לבייב. יחד עם החגיגות על יום ייסוד הקונגרס, חגגו גם הבאים בשערי האירוע מאה שישים וחמש שנים לעלייה הראשונה של יהודי בוכרה לירושלים עיר הקודש, והקמת שכונת הבוכרים. ניתן רק לדמיין את אותה האדמה עליה דרכו כל אלפי האורחים, כשעליה צעדו זקניהם כשהגיעו לאחר מסע מפרך ממקום מושבם באזור אסיה התיכונה, אל מעלה עיר הקודש. 

עם פתיחת השערים, נכנסו האורחים הרבים אל שערי ההיכל הירושלמי הענק והוותיק, ורגע לפני שנכנסו לאולם המרכזי, חיכה להם שוק בוכרי ענק ועשיר בטעמים, ריחות ומלבושים (ראה כתבה נפרדת). לאחר החוויה מעוררת החושים בשוק הבוכרי, עלו כל האורחים לתפוס את מקומותיהם באולם המרכזי, לקראת מופע 'בוכרה היפה' שהופק במיוחד לערב זה על ידי מפיק העל מיכאל כפלין והבמאי מיקי יוסף. הקהל הגדול שהגיע לערב המיוחד הזה, היה מגוון ביותר. אוטובוסים רבים של קהילות שלמות פלטו בחניון בנייני האומה את האורחים הרבים שהגיעו מכל קצוות הארץ. את האולם מילאו אורחים בכל הגילאים ובלבושים שונים, אבל המוטיב המאחד את כולם היה החיוך הגדול של הגאווה הבוכרית שלא מש מפניהם לאורך כל ערב המופע. לצד האורחים הרבים מישראל, התמלא האולם באורחים רבים שהגיעו במיוחד מחוץ לארץ לכבוד החגיגה הגדולה. אורחים מניו יורק, וינה, גרמניה, אוזבקיסטן ואפילו אוסטרליה. כולם נקבצו ובאו לחגיגת האחדות והגאווה הבוכרית הגדולה שהתרחשה במקום.

חוויה לא נשכחת 

"זו הפעם השלישית שאני מגיע למושב של הקונגרס" אומר ג. דוידוב ל'מנורה'. "הפעם הראשונה שלי הייתה עוד באירועי 'בוכרה היפה' בגני יהושע בתל אביב. לפני יותר מחמש עשרה שנים. הגעתי לפה הערב, כי בימים טרופים אלו אנחנו חייבים לשים בסדר היום שלנו את האחדות בינינו לבין עצמנו. העדה הבוכרית היא הבית שלי, ואני ברוך השם רואה עד כמה אנחנו יודעים לשמוח אחד בשני ואחד יחד עם השני, זה לא דבר של מה בכך. אני בטוח שהחוויה שתהיה לי ולמשפחה שלי כאן הערב לא תשכח אצלינו להרבה מאוד שנים. אין כמו לשמוח עם התרבות המיוחדת שלנו, ביחד עם האנשים שאנחנו אוהבים. בכל פעם מחדש אני מופתע מהמרץ הגדול של פעילי הקונגרס, אין רגע דל". 

מיד לאחר שכל הקהל התיישב במקומו, נכבו אורות האולם הגדול ודממה מתוחה השתררה באולם, לאחר כמה שניות של שקט מוחלט, הופר השקט בתרועת חצוצרות ודויירה בוכרי מכיוון היציעים בניצוחו של איציק אלייב. תרועת החצוצרות והלמות הדויירה העירו בבת אחת את כל הקהל ומחיאות כפיים סוערות נשמעו באולם. האירוע החל ביצירות מוזיקליות משותפות של משפחת אלייב שהייתה בהרכב מלא, יחד עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב, שהגיעה לבמה עם לא פחות מארבעים נגנים, במוזיקה מקורית שהפיקו במיוחד לערב זה, כאשר על המסך הענק בבמה, מוקרנות תמונות מתקופת ראשיתה של הקהילה הבוכרית. הניגונים המרגשים והעמוקים, לצד התמונות מעוררות הנוסטלגיה, היוו פתיחה מרגשת ומושלמת לאירוע שהוא הסמל לכל מה שהאנשים שפניהם הוקרנו על המסך חלמו להשיג. 

 אל אל ישראל 

לאחר הפתיחה המוזיקלית, עלה שר החוץ, חה"כ אלי כהן לבמה לשאת דברים ולברך את כל הנוכחים. השר הזכיר בדבריו את החלק המשמעותי אותו תרמו בני העדה לפיתוחה ולשגשוגה של מדינת ישראל.  שר החוץ הזכיר את ההתגייסות המיידית של המדינה לטובת חיפוש והצלה ברעידת האדמה בטורקיה. (ראה מסגרת). לאחר מכן, הוקרן על המסך תקציר מביקורה של משלחת הקונגרס ביום שקודם למופע במשכן בית הנשיא בירושלים (ראה כתבה נפרדת). בסיום ההקרנה, עלו לבמה הזמרים דוד קטנוב, רועי פנחסוב וילד הפלא בנימין ברייב ששרו את 'אל אל ישראל, יברך אותך הא-ל' לצלילי מוזיקה מקפיצה של משפחת אלייב. לאחר מכן הוקרן על המסכים סרטון קצר המסכם את פעילות הקונגרס בשנה החולפת. 

לדוכן הנואמים, עלה ראש העיר ירושלים מר משה ליאון, שמארח את המושבהשנתי בעיר. מר ליאון שיתף את הקהל בתכניות לשדרוג ושימור שכונת הבוכרים בירושלים והצהיר כי פרויקט השימור וההנצחה נעשה בשיתוף ובתיאום עם מנהיגי העדה. מר ליאון בירך את נשיא הקונגרס מר לבייב ורעייתו ואת כלל האורחים, והזמין את כולם לבוא ולבקר בירושלים בכל זמן ומצב (ראה מסגרת). 

 סרטונים מרגשים

לאחר מכן, הוקרן סרטון המסקר את ההיסטוריה של המאבק העיקש של יהודי בוכרה לשימור היהדות והמסורת בימים הקשים של הדיכוי מצד השלטונות בעיקר בתקופתו של סטאלין ולפני נפילת מסך הברזל. האלימות, הרעב, תנאי הכליאה והדיכוי הקהילתי לא שברו את רוחם של יהודי בוכרה, אלא להיפך, היא חיזקה עוד יותר את אמונתם והם לא פסקו אף לרגע מלהאמין ולשמור על הגחלת. בזכות עיקשות זו, העדה הבוכרית שרדה את שנות קושי והיום היא מתפתחת וצומחת בכל רחבי העולם. עד לכינוסה הגדול בירושלים עיר הקודש. ואם כבר ירושלים, לבמה עלה ילד הפלא הבוכרי נועם יליזרוב, שריגש את הקהל בשירת 'שבחי ירושלים' עם הליווי המוזיקלי המיוחד של תזמורת ירושלים. 

יו"ר ש"ס חה"כ הרב אריה מכלוף דרעי עלה לדוכן הנואמים כדי לברך את הקהילה הקדושה ביום חגם. בתחילת דבריו הזכיר את ההיכרות שלו עם רבי אבנר לבייב ז"ל ואת ההיכרות רבת השנים שלו עם נשיא הקונגרס מר לב לבייב. הרב דרעי הזכיר גם את התפעלותו מהפעילויות הרבות של הקונגרס בכל שכבות העדה הבוכרית בישראל ובחו"ל (ראה מסגרת). מיד בסיום דבריו, הוקרן על המסכים סרט מיוחד שבו מדבר הרבי מליובאוויטש על חשיבותה הרבה של 'שנת הקהל' ועל הצורך להקהיל קהילות בשנה זו. ואין סמלי יותר מכינוסה והתקהלותה הגדולה של העדה הבוכרית בשנת הקהל בליבה של עיר הקודש ירושלים. מיד בסיום ההקרנה, עלה מר דיויד נקטלוב מארה"ב לקריאת פרק תהילים יחד עם הקהל.

אנשי השנה 

בשלב זה, עלו מנחות הערב, לבמה. המנחות, רותי לבייב – יליזרוב, יועצת זוגית ומייסדת ארגון ״שעשני אישה״ מגשרת ומדריכת כלות, כשלצידה אשת התקשורת ומגישת החדשות ליטל שמש. בראשית דבריהן, העלו המנחות על נס את חברי נשיאות הקונגרס, וסרטון עם שמותיהם ופניהם של כל חברי הנשיאות הוקרן על הבמה. בינתיים, עלה לבמה מיוחדת במרכז האולם האמן הצרפתי הנודע איזק טבראצ'י, שהגיע במיוחד לערב הקונגרס ועמל על יצירת אמנות שקופה מעל רקע שחור. טבאריצ'י עמל במשך שעה ארוכה על היצירה, אך הקהל שהתבונן לא הצליח להבין במה מדובר. רק בסוף עבודתו, לקח טבאריצ'י מלוא חופניו חול זוהר והתיז אותו בבת אחת אל עבר הרקע השחור. התמונה המדהימה שנגלתה לעיני כולם הייתה הלוגו המפורסם של הקונגרס כשהוא צבוע בצבע כסף, מעשה ידי אמן. בנוסף, הועלו על נס חברי הנשיאות שהלכו לעולמם בשנים האחרונות. לצד הרגע האומנותי החזק, הוקרן סרטון מרגש על המסכים הגדולים, המנסה לסכם בשתי דקות בודדות את הפעילות הענפה של הקונגרס בקהילות הבוכרים בחו"ל. בסרטון נראו הקהילות הפורחות בארצות הברית, אוסטריה, גרמניה, אוזבקיסטן ומוסקבה. כמובן שבסרטון של שתי דקות לא ניתן לסכם את המפעל העצום של קהילות הבוכרים בחו"ל, אך ניתן בהחלט היה להבין את היקף ההשקעה והמאמצים שמשקיע הקונגרס בקהילות אלו. 

כעת, החל הרגע המרגש והמשמעותי ביותר בערב – טקס הענקת פרסי 'איש ואשת השנה' של קונגרס יהודי בוכרה העולמי. נשיא הקונגרס ורעייתו עלו כשהם מלווים על ידי ראש ההסתדרות הציונית העולמית. להעניק את התעודה, שלוותה בשנים עשר האבנים המקוריות מאבני החושן. בזה אחר זה, עלו אנשי ונשות השנה שנבחרו על ידי הוועדה המסדרת לקבל את הפרס. אנשי ונשות השנה נבחרו על סמך פעילותם הציבורית למען פיתוחה ושגשוגה של קהילת יהודי בוכרה והעם היהודי בכלל (ראה מסגרת). לאחר טקס אנשי השנה, עלתה לבמה להקת ריקודים מהעדה הקווקזית, שהיא העדה ה'אחות' של העדה הבוכרית. בקהל אף ישבה משלחת של ראשי העדה הקווקזית שבאו להתרשם מהאחדות הנפלאה ומהפעילות המבורכת של הקונגרס. 

 בשמחויי ירושלים 

לאחר מכן עלה הנואם המרכזי של הערב, נשיא הקונגרס מר לב לבייב. מר לבייב בירך את כל הנוכחים ובנאומו הזכיר את תופעת האחדות המרגשת והייחודית לעדה, יחד עם עוד מספר תופעות ייחודיות וחיוביות של העדה הבוכרית (ראה מסגרת) בסיום דבריו, הזמין נשיא הקונגרס את כל הקהל להוציא מתחת למושביהם כוס ובקבוק יין שהונחו שם מבעוד מועד ולהרים יחד איתו כוסית לחיים, לחיי העדה ולחיי עם ישראל. לאחר סיום דבריו, ולקול מחיאות הכפיים הסוערות, פנה המנצח והמנהל של תזמורת ירושלים תום כהן למר לבייב וביקש ממנו להישאר על המבה ולהאזין ליצירה מוזיקלית בוכרית שאהובה עליו במיוחד בביצוע מחודש ומרגש של תזמורת ירושלים לכבוד מר לבייב ולכבודה של העדה הבוכרית. 

לאחר החגיגה הבוכרית המלאה והעשירה, הגיעה גם החגיגה הגדולה אליה הוזמן הזמר המצליח והמבוקש ביותר בישראל, חנן בן ארי. בן ארי עלה לבמה בסערה ושר את הלהיט הענק שלו 'אם תרצי' והקים את כל הקהל על הרגליים. לאחר תום השיר, בירך בן ארי את הנוכחים והפתיע את הקהל באומרו שלקראת המופע הוא חקר לעומק את שורשיו וגילה שאחד מסביו היה לא פחות מאשר בוכרי. 'עכשיו' אמר בן ארי לנוכחים, 'נוכל אני ואתם לחתן את הילדים שלנו אחד עם השני'. ללא ספק, הידיעה הדרמטית הזאת היתה הפתעת הערב, והכתה גלים נוספים בימים שלאחר מכן. בן ארי המשיך לשיר בפני הקהל השמח והרוקד וביצע את מיטב הלהיטים הגדולים האהובים והמוכרים שלו על הבמה. בשלב מסוים עבר בן ארי אל עבר הבמה שהוקמה בלב הקהל, כשהוא מושך מסביב לה מאות רבות מהנוכחים שהצטופפו, הצטלמו שרו ורקדו. 

בזאת הגיע לסיומו, הערב המוצלח והעמוס שהופק במשך חודשים רבים במשרדי הקונגרס. זה הזמן לומר תודה לצוות הקונגרס המסור: הסמנכ"ל הרב יוסי ניאזוב, הגב' שושנה שמחיוף, הגב' שרית מיתר וכל מי שעסק בתכנון וקידום האירוע. 

לאחר תום הערב, יצאו האלפים מן האולם וקיבלו לידיהם את עיתון 'מנורה' במהדורה המיוחדת שהופקה במיוחד לשבוע המושב. האלפים הרבים יצאו מהאולם, כשהחיוך איתו הם נכנסו אליו גדל אף יותר. 'יקח לי זמן לעכל את כל מה שחוויתי כאן' אמרה ל. חיימוב ל'מנורה'. 'השילוב הכל כך יפה שהיה בערב המושב בין כל החלקים השונים של העדה שבאו לידי ביטוי על הבמה, וכמובן ההופעה האנרגטית של הזמר שאני הכי אוהבת, אין יותר מושלם מזה'. סיכמה, וביטאה בצורה מדויקת את התחושות שאפפו את כלל הנוכחים במקום.

נגישות