בס"ד

18.4.2024 | י' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

הרכבת האווירית ממשיכה 

קהילת יהודי בוכרה בניו יורק זוכה בשבועות האחרונים להתעניינות גוברת מקרב בכירים בשלטון הישראלי שבאים להתרשם מהעוצמה והאחדות * השבוע ביקרו במוסדות שר הבריאות והפנים מר משה ארבל ושר הדתות מר מיכאל מלכיאלי * שר הבריאות ישב לדיון ארוך עם עובדי הרפואה מהקהילה, שמע את דבריהם והציע לפתוח ערוץ שיתוף פעולה רפואי מול הקונגרס 

בחודש האחרון ביקרה רכבת אווירית של שרים וחברי כנסת ישראליים בקהילת הבוכרים בניו יורק וכפי שזה נראה כעת, העניין בקהילה הבוכרית בניו יורק, מצד המערכת הפוליטית הישראלית לא דועך, אלא עולה ומתרחב.

בשבוע החולף ביקרו במוסדות הקהילה שר הבריאות והפנים מר משה ארבל ושר הדתות מר מיכאל מלכיאלי, שניהם מרשימת ש"ס בראשותו של ראש התנועה הרב אריה מכלוף דרעי, ידידו האישי משכבר הימים של נשיא הקונגרס מר לב לבייב. 

ראשון המבקרים היה שר הדתות מר מיכאל מלכיאלי, שהחל את ביקורו כשהוא מלווה על ידי הרב זלמן זבולונוב שליט"א מנכ"ל הקונגרס בארה"ב והרב איציק וולוביק, מנהל קהילת ה'סנטר' בקווינס. המשלחת התפללה בציונו של הרבי מליובאוויטש ומשם המשיכה לתפילת שחרית משותפת יחד עם חברי הקהילה הבוכרית. השר מלכיאלי לא הפסיק להתרשם מהעוצמה הגדולה והפיתוח האדיר של הקהילה הבוכרית המקומית. הוא ציין שוב ושוב כי הוא רואה את הקהילה הבוכרית המקומית כמודל חזק ומנצח לפריחה של קהילה בכל הרבדים והתחומים. הוא הודה לקונגרס על המאמצים לחזק את יסודות הדת בקרב בני הקהילה בישראל ובחו"ל. כמו כן, השר ביחד עם משלחת הקונגרס התפללו וביקרו במרכז חב"ד העולמי בברוקלין, ניו יורק. השר סייר בחדרים השונים ושמע מקרוב על פעילותו היומיומית של הרבי זצ"ל. 

 הרופאים הבוכרים ושר הבריאות 

ב-21 ביוני 2023, ערב ג' תמוז תשפ"ג, התכנסו למעלה מ-60 עובדי מקצועות הרפואה במרכז היהודי הבוכרי בניו יורק, בהזמנת הרב הראשי של יהודי בוכרה בארה"ב ובקנדה, הרב ברוך בבייב שליט"א, רופאים בעלי פרופילים שונים, עוזרי רופא העובדים בקהילה היהודית הבוכרית בקווינס, בברונקס, מנהטן וברוקלין. בחדר נכחו גם נציגים של Fidelis Insurance, אחת משותפות ביטוח הבריאות העיקריות של קהילת הבוכרים בקווינס.

"כאחד המארגנים והמנחים של הערב הזה, אני גאה מאוד בעובדה שלאחרונה ביקרו במרכז שלנו ובקהילה, בנוסף לפוליטיקאים מקומיים, חברי קונגרס וסנאטורים, גם פוליטיקאים מהדרג הראשון של ממשלת ישראל", אמר הרב ברוך בבייב בפתח הישיבה. 

בהכירו את האורח הנכבד, שר הפנים והבריאות, מר משה ארבל, וכן מנהל מחלקה של עשרים בתי חולים ציבוריים במשרד הבריאות, רופא צבאי בדרגת סא"ל מר דודה דגן, ומלווה את משלחת ישראל בניו יורק, יהודה בלוי, מנכ"ל קונגרס יהודי בוכרה העולמי, הביע הרב בבייב תודה לכל חברי המשלחת ובירך את כל הנוכחים על עבודה מוצלחת.

 עם זאת, הוא ציין איזה מקום חשוב בחיים ובפרקטיקה היהודית תופסת הרפואה, שתמיד הייתה מקצוע מועדף בעמנו. הרב הדגיש כי על פי התפיסות ההלכתיות, הבריאות הפיזית, יחד עם הרוחנית והנפשית, תופסת מקום מרכזי ביהדות לאחר מתן תורה לעם ישראל. הרב בבייב הזמין את הרופאים הנוכחים להציג את עצמם, והודה לכולם על עבודתם המאומצת ונטולת הפניות, במהלך מגפת הקורונה.

 ד"ר אולג פוזיילוב היה הראשון שעלה על הפודיום. הוא דיבר על הדרך הקשה להפוך לרופאים באמריקה ועל העזרה הגדולה והעידוד, להם זכו הסטודנטים מהקהילה. פוזיילוב נגע בבעיות הרלוונטיות לקהילה שלנו. אחד החמורים שבהם הוא התמכרות לסמים. בהקשר זה, הוא הציע שכדאי לרופאים בישראל ובארה"ב לארגן פגישות מקצועיות כדי לדון בנושא זה. אחרי הכל, ישראל היא אחת המדינות המובילות בתחום הרפואה וטכנולוגיות ביו-הנדסה.

 "מכיוון שארגון הפניקס, שעוסק בגמילה ממכורים לסמים, פועל בישראל, הגיוני לשלוח צעירים מהקהילה שלנו שלצערנו מכורים לסמים, לארץ מולדתנו ולא לבולגריה", אמר ד"ר פוזיילוב והדגיש כי "המרכזים בישראל הם באיכות עבודה גבוהה מאוד ונותנים תוצאות אפקטיביות יותר".

 הוא הוסיף: "אני רוצה לפנות לשר הבריאות בבקשה לסייע לאותן משפחות מעוטות הכנסה שמתמודדות עם הבעיה הנוראה הזאת, ולהקצות סבסוד קטן לכיסוי עלויות ההסעה והטיפול עצמו. לדברי פוזיילוב, בעקבות הטיפול בבני משפחה המכורים לסמים, הורים רבים היו על סף חורבן ופשיטת רגל.

"אני מודה לרב ברוך בבייב על ארגון המפגש הזה, ומבקש מכולם לסייע בהקמת ההסתדרות המקצועית של הרופאים של יהודי בוכרה", אמר הרופא. – רק במשפחה שלנו, משפחת פוזיילוב, יש 15 רופאים מוסמכים בפרופילים שונים.

 ד"ר בוריס יואבוב דיבר על חשיבות המחקר הגנטי בקהילות יהודי בוכרה וביקש מהשר לשקול להתערב בנושא. סוג זה של מחקר חשוב מאוד לאבחון מחלות רבות העומדות בפני ילדים ומבוגרים בני העדה. האורחים הישראלים הופתעו לטובה כאשר ד"ר יואבוב קיבל את פניהם בעברית ולאחר מכן עבר לאנגלית. ואת הצעתו, כתובה בעברית, הוא העביר לשר הבריאות. בעבר שלח מסמך דומה על מחקרים גנטיים של יהודי בוכרה לבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין.

 הצעתו של ד"ר יואבוב עשויה לעניין בעיקר את ישראל, שבה חיים שליש מיהודי בוכרה בעולם. נשיאת VNS (Visiting Nurse Servises) – ביקור בשירותים רפואיים, אנדריה קסטלנוס, הביעה את הערצתה לקהילת יהודי בוכרה בניו יורק ואת נכונותה לשתף עמה פעולה באופן פעיל.

 שר הבריאות קורא לרופאים לעלות לישראל 

את סדרת הנאומים השלים הרופא הצעיר לב יעקובוב, שסיפר על פועלו המוצלח בבית החולים, וכן הציע לקיים שבתון מיוחד לרופאים ולעובדי רפואה בבתי החולים, כך שלכולם תהיה הזדמנות להכיר זה את זה טוב יותר ולשתף פעולה באופן פעיל לטובת הקהילה היהודית-בוכרית בעיר. הוא שמח למצוא בין האורחים את עמיתו הישראלי, המנתח חיים בבייב, אותו לא ראה 30 שנה, ובזכות פגישה זו, זכה לראותו שוב. 

 הרופא הצבאי סא"ל דודו דגן, דובר אנגלית שוטפת, הודה לאורחים ולמארגנים על קבלת הפנים החמה. הוא סיפר לד"ר בוריס יואבוב שהוא נשא של הגן טיי-זקס. דגן ומשפחתו שותפים לדעה לגבי הרלוונטיות של המחקר הגנטי המשותף. הקהילה היהודית-בוכרית בניו יורק, לדעתו, צריכה להעמיד לרשות הקהילה הבוכרית תוצאות מחקר בסיסי שנערך בישראל. הוא הבטיח לסייע בפתרון הסוגיה באמצעות דיון עם שר הבריאות משה ארבל.

 נאומו של שר הבריאות והפנים מר משה ארבל היה האחרון באותו ערב.

השר בירך את כל המשתתפים בפגישה. לדבריו, בשבועיים האחרונים חתם על הסכמים לסיוע הדדי בין משרדי הבריאות של מרוקו וישראל, כמו גם אזרבייג'ן וישראל. ועכשיו, בניו יורק, בקהילה שלנו, הוא מודע לחשיבות הגדולה של האירוע הזה.

 "אני מוכן לפתח את יחסינו ההדדיים עם קונגרס יהודי בוכרה העולמי בשמחה וברצון", אמר. – "גדלתי בין היהודים הבוכרים בעיר פתח תקווה, אני מכבד מאוד את הקהילה שלכם על החום והכנסת האורחים שלה ואני אתרום באופן פעיל לכל היוזמות שהושמעו כאן היום".

 לסיכום אמר השר כי למרות שאינו נציג סוכנות, הוא מבקש להבטיח לכל אחד מהרופאים הנוכחים כי אם ירצו אי פעם לעלות לישראל, לא יתקשו בהכרה בתעודה ובכל הפעילות המקצועית בכלל. הם בהחלט יוכלו להשתלב בהצלחה בקהילה הרפואית הישראלית המודרנית.

 "אתם תהפכו לרופאים בישראל ללא כל בעיה ותוכלו לתפוס בה מקום ראוי"- הוא הרגיע את הקהל, שהגיב בהתלהבות לקריאתו הציונית של שר הבריאות.

 הרב ברוך בבייב הודה לכל האורחים ומשתתפי המפגש והזמין את כולם לקומה השלישית, לאולם החגיגות, שם נערכה התוועדות לזכרו של האדמו"ר מליובאוויטש – רבי מנחם מנדל שניאורסון ביום ההילולא שלו, ג' בתמוז.

 "אני רואה בזה סימן מיוחד", אמר הרב ברוך בבייב. הרבי זצ"ל היה תלמיד חכם משכיל ומורה דרך אורתודוקסי מצטיין לכמה דורות של יהודי העולם. הוא היה דוגמה לאופן שבו רוחניות יהודית גבוהה יכולה להשתלב כראוי עם מדע וטכנולוגיה מתקדמים.

לאחר כל האירועים הללו במרכז ליהודי בוכרה בניו יורק, ביקרה המשלחת הישראלית בקברו של הרבי מליובאוויטש בקווינס, ולאחר מכן שבה לישראל.

נגישות