בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > קהילה

נחנך 'מרכז תורה' במוסקבה 

לצד חגיגות חג החנוכה של הקהילה היהודית נחנך בבית הכנסת הבוכרי בעיר בראשותו של הרב ניסן לבייב שליט"א 'מרכז תורה' שיהווה מרכז לכל הקשור ללימוד התורה בכל רבדיה * בטקס הפתיחה המרגש נכח גם רבה הראשי של רוסיה הגאון בערל לאזאר שליט"א 

חודש של שמחה והתחדשות עובר על חברי הקהילה הבוכרית בעיר מוסקבה. דווקא כאשר הטמפרטורה בעיר הקפואה יורדת הרבה אל מתחת לאפס, מתחממים הלבבות בחום יהודי שעולה על גדותיו. כך, התאספו חברי הקהילה יחד עם הרב ניסן לבייב ביום י"ט בכסלו לחגוג את היום הגדול יחד עם כל בני הקהילה היהודית בעיר. מי שכיבד בנוכחותו את האירוע היה נשיא הקונגרס מר לב לבייב ומשפחתו. לאחר מכן, בחג החנוכה, התאספו ילדי וחברי הקהילה למסיבת חנוכה מושקעת ושמחה במיוחד, שנערכה על ידי הרב לבייב ורעייתו. כמו כן, חברי הקהילה נכחו באירוע הדלקת הנרות הגדול והמסורתי הנערך מדי שנה למרגלות מתחם הקרמלין בליבה של העיר. 

אך האירוע המיוחד בשנה זו, הוא ללא ספק העובדה כי בחג חנוכה האחרון, זכתה הקהילה הבוכרית לתרום תרומה משמעותית לכלל חברי הקהילה היהודית במוסקבה. בחג החנוכה נחנך בבית הכנסת של הקהילה הבוכרית בעיר 'מרכז התורה' של מוסקבה. שנחנך ברוב חגיגיות ביום 'זאת חנוכה', יומו האחרון של החג, לאחר השקעה מרובה של זמן ומשאבים, במאמץ להקדיש מרכז מפואר שכולו תורה.

תורה 24/7

המרכז מיועד לכל חברי הקהילה היהודית בעיר מוסקבה, בכל גיל ובכל מצב, והוא כולל היכל תורה גדול, חדרי שיעורים, ספרייה תורנית, אולמות להרצאות תורניות, חדר קפה וכיבוד קל – מרכז הפועל 24 שעות ביממה. יוזם המרכז הוא רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, שכובד לשאת את המשא המרכזי בחגיגת הפתיחה שנערכה בהשתתפות רבנים, מגידי שיעורים, תורמים, ידידים וקהל רב.

באירוע המרגש, הוענקה מנורה מפוארת מכסף וזהב, לתורם הראשי הנגיד מר נחשון נחשונוב, וסט 'לחיים' מכסף הוענק לשותפו הנגיד ר' יהודה דוידוב. האירוע שהונחה על ידי מנהל הקהילה הרב מרדכי ויסברג, המשיך עם קביעת מזוזות בפתחי האולמות והחדרים השונים, והסתיים בהתוועדות חסידית, בה הוצגו התוכניות השונות, והאפשרויות הרבות ללימודים, החל מלימוד גמרא, הלכה וחסידות, ועד סוגיות ומאמרי חסידות עמוקים, שלאור ריבוי הספרים המתורגמים לרוסית, הרואים אור ב"ה חדשים לבקרים, בכמות ובאיכות שלא ידענו עד לתקופה זו – ישנה אפשרות וחובה על כל יהודי לבוא ולהשקיע בלימוד התורה, הלכה וחסידות.

נגישות