בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי

טבח טובי בנינו ובנותינו 

 

יחד עם כל עם ישראל מבכה העדה הבוכרית את מות טובי בניה ובנותיה שנטבחו בימי הטבח הנורא בדרום הארץ * נשמות גבוהות של ילדים וילדות חפים מפשע שנרצחו בדמי ימיהם על ידי המרצחים הטרוריסטים בני העוולה * שני חטופים המוחזקים ברצועה גם הם מבני העדה * 'מנורה' עם מעט מהחיוכים, החלומות והזכרונות שיישארו עם בני המשפחה והחברים 

ביום חג שמחת תורה, פתח ארגון הטרור הנאצי-דעאשי 'חמאס', במתקפת טרור רצחנית חסרת תקדים כנגד תושבי דרום הארץ. בחדירה של מאות רבות של רוצחים צמאי דם מעזה לקיבוצי ויישובי העוטף, המרצחים הצליחו במזימתם ורצחו מאות רבות של יהודים חפים מפשע. בין הנרצחים, רבים מבני העדה הבוכרית ששילמו מחיר דם ביושבם בארץ הקודש. 'מנורה' מגיש מעט מהסיפורים שעומדים מאחורי הפנים היפות והטהורות של הנרצחים 

הנקישה הארורה בדלת 

שיראל מור הי"ד (משפחת מורצ'בייב) בת העדה הבוכרית שהייתה תצפיתנית באוגדת עזה נהרגה בעת מילוי תפקידה על קדושת העם והארץ. אחותה הגדולה ספדה לה בלוויה: "אהובה שלנו, אחותנו הקטנטונת, אני לא יודעת מאיפה להתחיל, 4 ימים מורטי עצבים של חוסר וודאות שבהם אנחנו מחכים לקבל סימן חיים ממך. ואז, ב-3 בלילה הגיעה הנקישה הארורה בדלת, שבישרה לנו שנרצחת באכזריות בעת מילוי תפקידך ע"י חיות בני עוולה!

אני מבקשת ממך סליחה על שככה נראו רגעייך האחרונים – מלאי פחד ואימה! נותר לי רק לקוות שלא סבלת! היית האחות הקטנה שמתרפקת בתוך החיבוק שלי, האחות הקטנה שהיתה לחברת נפש לאחותה, האחות הקטנה שיוצאת לבלות עם אחיה בזמן בית, בת אהובה, דודה מושלמת, חברה למופת, תצפי חוד! כל בן אדם היה צריך שיראל אחת בחייו! ולנו היתה הזכות, שהיית בתנו, אחותנו ודודתנו, תמיד תהיי חלק מאיתנו לנצח! כמות האהבה שקיבלנו, כמות ההודעות שנכתבו, בלתי ניתנות לתיאור, תודה לעם ישראל שהיה איתנו בכל רגע. גם מעבר לים התפללו למענך! אהובה שלנו, תינוקת של פאפא ואמא, אנחנו נפרדים ממך בכאב גדול, אבל עם לב מלא באהבה שהותרת לכל אחד מאיתנו לנצח. אנחנו מבקשים מכם בשם שיראל, תאהבו את החיים, תחיו את הרגע, ותפיצו אהבה".

יהי זכרה ברוך.

שוטר מצטיין

רס"מ בוריס דנילוב הי"ד, שוטר במשטרת ישראל, תושב חדרה, מסר את נפשו ונהרג בקרבות בבארי במלחמת "חרבות ברזל". בן 34 היה בנופלו. הותיר אחריו אם, רעיה, שני ילדים ואח. ראש העירייה ניר בן חיים כתב בדף הפייסבוק שלו: "בוריס היה לוחם ביחידת מתפ"א של משטרת ישראל. נלחם ונפל בקרב הדמים בקיבוץ בארי. בוריס היה איש אמיץ ואישיות יוצאת דופן, תמיד ראשון להתנדב מבין כולם. ב-2016 קיבל את צל"ש המפכ"ל, על הצטיינותו במהלך פעילות מבצעית בשער שכם בירושלים. הוא גדל והתחנך בשכונת בית אליעזר, למד בבית הספר קפלן ובתיכון חדרה, היה סטודנט למשפטים. הותיר אחריו אישה ושני ילדים קטנים, אם ושני אחים. אמו בלה, עובדת מרכז הפנאי בית אליעזר. בשמי ובשם תושבי העיר אני שולח את תנחומי הכנים ומשתתף בצערה העמוק של משפחת דנילוב היקרה".

אהב מוזיקה 

לאור אברמוב הי"ד, בן 20 מפרדס חנה, הוא אחד מהמשתתפים במסיבת הטבע נובה. ביום חמישי בבוקר הגיעה להורים הבשורה הקשה מכל. אחרי חיפושים רבים, נמצא לאור אברמוב בן העדה הבוכרית ללא רוח חיים והוכרז כנפטר. לאור נרצח על קידוש השם – על ידי בני עוולה ימ"ש.

אמו של ליאור סיפרה: "לאור, הוא בן אדם עם נפש רגישה וקסומה, אמן ברוחו ובליבו. החלום שלו היה להיות די ג'יי ולעשות מסיבות. במהלך כל הימים האחרונים היינו בקשר לקראת הגעתי לארץ שתוכננה עוד מראש. הוא היה בן אדם שאהב לחגוג, תמיד היה עטוף באנשים ועוטף אנשים. גם האחים והאחיות שלו מעריצים את האדמה שהוא דורך עליה. הוא בחר לעשות לאנשים מוזיקה, לעשות שלאנשים יהיה טוב דרך חיבור למוזיקה. זה הדבק הרחוק ביותר ממה שקרה לו באמצע החיים. באמצע שהוא רקד עם אנשים, רקד בטבע, הוא הותקף על ידי הארגון האכזרי ביותר עלי אדמות".

האב דוד, מהעיר אנדיג'ן שבאוזבקיסטן כתב בעמוד הפייסבוק שלו ובישר למשפחה והחברים הרבים על אובדן הבן, וכך כתב:

"לאור אברמוב הבן שלי, הבכור שלי, הנסיך שלי, היפה שלי, החבר שלי, הנאמן שלי, המורה שלי, המנהיג שלי, המוכשר שלי, היצירתי שלי, הסקרן שלי, הדעתן שלי, העקשן שלי, המוזיקאי שלי, הבשלן שלי, הביישן שלי, המנומס שלי, המצחיק שלי, הענק המתוק שלי, הלך לעולמו. אלפי לבבות יזכרו אותך לתמיד". דוד, המוכר בשמו די ג'יי 'דרוויש', ממייסדי סצנת המוסיקה האלקטרונית בישראל, פרסם את התמונות של לאור במיגונית בה נראה בפעם האחרונה בטרם נעלם. יהי זכרו ברוך. 

הלכה אחרי הלב 

אביה גנוט הי"ד שנרצחה על קידוש השם על ידי בני עוולה ימ"ש הייתה בין המבלים בקיבוץ רעים.

אביה בת 22.6, משושלת משפחת אנשי חסד ידועה בעדה, היא הנינה של מייסד ברית יוצאי בוכרה יאשה קנדין קלנטרוב ז"ל, ונכדתה של חברתנו הנכבדה נוגה גנוט קלנטר שתחי', אביה היא בתה הבכורה של בנה הבכור אלעד. אביה שירתה בצה"ל בתור מדריכת כיפת ברזל, לאחר מכן יצאה לטיול אחרי הצבא.

בתום ימים ארוכים של אי וודאות הגיעה הבשורה המרה אתמול בשבת למשפחה וההרים יפעת ואלעד ולאחיות אניעם, תהל ולאח סיני.

וכך כתבה בפוסט דודתה אופרי נתן: "הפעם אני בוכה כי נכנסה לי פרידה מסוג אחר לעין. 

יולה שלי, אביה שלנו, נרצחה ע"י בני עוולה ברעים ונלקחה מאיתנו. הלב שבור, הנפש ממוטטת והראש לא מעכל. אחיינית יפה שלי, הפכת אותי לדודה אבל היית עבורי הרבה יותר מאחיינית… היית חברה, אשת סוד ושותפה מושלמת לשיחה והפוגה! זכיתי לראות איך את גדלה, בונה את עצמך ומגשימה דברים שרצית! כשאמרתי לך שזה גורם לי להרגיש זקנה אמרת לי: "את תמיד תישארי בשבילי הדודה הכיפית שאני זוכרת". יולה, תודה שנתת לי מקום והתייעצת איתי, שיתפת אותי וגרמת לי להרגיש דודה… אני גאה בך על כל מה שעשית! שהתגברת, שהלכת אחרי הלב ושלא ויתרת על להיות עצמך.

יולה שלי, טיילת כמה חודשים טובים וראית עולם, אבל אין ספק שהעולם הזה עכשיו איבד את אחת הנשמות היקרות שהיו בו. עכשיו את וסבא שכל כך אהבת שוב ביחד… יושבים, מחזיקים ידיים, מאוחדים… תשמרי עלינו מלאך שלנו. ה' יקום דמך".

ילדה מתוקה וחייכנית

שקד חבני (אברמצ'ייב מצד אמא) הי"ד בת העדה הבוכרית נרצחה על ידי חיות האדם שעשו את הטבח במסיבה ברעים. 

שקד תושבת נס ציונה בתם של בלה אברמצ'ייב מהעיר סמרקנד (פרונזה). היא אחות בכורה לעוד שני אחים – ניצן ופלג, ניצן אחיה משרת בכיסופים ובאותה שבת נוראית היה בחופשה וניצל בנס כי במקום הזה גם היה טבח נוראי ובלתי יתואר. שקד סיימה שירות צבאי לפני מספר חודשים. הייתה מלאת מרץ וחיים ובעלת שמחה גדולה. לאחר חיפושים ממושכים אחרי כמעט 6 ימים של חוסר ידיעה ורגשות קשים, ולמרות כל התפילות והחיפושים וכמה שקיווינו שנשמע בשורות טובות, אתמול הגיעה הבשורה המרה והקשה שמצאו אותה. שקד נמלטה בכל כוחה אחרי שפוצצו לה את הרכב, היא ברחה ונורתה.

מסע ההלוויה יצא עם מאות מלווים בבית העלמין בעיר נס ציונה. 

שקד, ילדה יפה ומתוקה וחייכנית, צעירה כל כך, נקטפה בטרם עת. כאב שהוא בלתי ניתן להכיל, נוחי על משכבך בשלום.

מלח הארץ

אילן משה יעקב הי"ד בן 29 מתל אביב, שהיה בפסטיבל הנובה ומאז נעלמו עקבותיו ולאחרונה הוכרז כחלל. 

אילן, בן 29, יליד שכונת התקווה, בן לעולים מברית המועצות, ילד שני במספר מתוך ארבעה.

אילן היה ילד ונער שובב, עלה על דרך המלך כשהצטרף לתנועת 'אחריי!'. עשה במסגרתה שנת שירות ומיד לאחר מכן התגייס לשירות צבאי כלוחם בסיירת דובדבן.

סיים בהצלחה תואר ראשון בהיסטוריה יהודית ומדעי המדינה ותכנן להמשיך לתואר שני בפוליטיקה.

אילן, שגדל בשכונת התקווה, גדל להיות מנהל כל תחום הנוער בשכונה, ריכז וניהל את מרכז הנוער במרכז קהילתי 'בית דני'. זה רק הטייטל הרשמי שלו, אך מעבר לזה הוא הדריך וסחף אחריו אין סוף נערים מכל איזור דרום תל אביב, ולימד אותם להיות טובים יותר, להיות אילן.

אילן היה חבר בקהילת "פורום צעירים עושים שכונה" בדרום העיר, שמנסה ליצור חיי תרבות, קהילה ופנאי, להשפיע על עיצוב מדיניות בדרום העיר, ואף ריכז את הקהילה.

אילן היה אמור לרוץ בבחירות המוניציפליות בעיר תל אביב כמספר 10 של רון חולדאי.

מעבר לפועלו האדיר, אילן ביקר וטייל בכ-40 מדינות. הוא השאיר חותם בכל אדם שפגש שם ובכלל.

אילן היה הנכד שכל סבתא חולמת שיהיה לה, היה הבן המושלם, האח המדהים, הדוד שכל אחיין ואחיינית רוצים, אילן היה המרכז של הכל, הלב הפועם, הגבר הכי חי שפגשתם עם הנפש הטהורה ולב הזהב.

בסרטון האחרון שצילם את האחיינית שלו בערב לפני שנרצח, היא שרה לו "איזה אילן טוב, איזה אילן טוב". זה בדיוק מה שהנחיל למאות בני הנוער שחינך. תהיו טובים, תהיו אילן.

עוד בן העדה הבוכרית שנרצח באירועי שמחת תורה בגיל 22, סאן אמנון יעקובוב הי"ד, במקור משכונת שפירא בתל אביב, הלך לחגוג במסיבה ונעלם, לאחר חיפושים רבים מצאו אותו בין הנרצחים. 

סבו הוא מוותיקי העדה הבוכרית בישראל. יהי זכרו ברוך. 

פשוט מפחיד 

בין רשימת החטופים בידי החמאס ימ"ש נמצא גם עידן אלכסנדר, חייל בודד מארצות הברית, נכדה של חברת נשיאות הקונגרס הגב' ורדה בן ברוך. הקשר עמו נותק ביום שבת האחרונה. הוריו, יעל ועדי, נמצאים בארץ בתקווה לגלות מה עלה בגורלו.

"הגעתי כבר בסוכות, שבוע לפני שקרה מה שקרה", סיפרה יעל הבוקר, "יצא לי לבלות יומיים עם עידן ולדבר איתו. הייתי איתו בקשר כל השבוע. בשבת הייתה השיחה האחרונה שלנו. כשקרה מה שקרה בבוקר, אחרי האזעקה השנייה, הוא התקשר אליי להרגיע אותי, כי הייתי קצת היסטרית בהודעות. היה לילה בארצות הברית. אמרתי לעדי: "תקשיב, קורה כאן משהו. אתה חייב להביא לישראל את שני הילדים היותר צעירים שלנו ולהיות איתי, אני עוברת כאן משהו, לא יודעת אפילו מה, זה פשוט נורא מפחיד".

מה עידן סיפר לך בשיחה ביום שבת?

"הוא סיפר שרואה דברים: "מפציצים. זו הרגשה נוראית, אמא". הוא דיבר בקול ממש רם. הבנתי שקורים שם דברים. היו אזעקות בתל אביב, זה היה מאוד מלחיץ הסיטואציה. דיברנו מאוד קצר. אם הייתי יודעת שזו תהיה השיחה האחרונה שלי איתו, אולי הייתי מדברת איתו עוד קצת. אמרתי לו: "אנחנו גאים בך, עידן, אתה חזק, תשמור על עצמך, תהיה מוגן, אני אוהבת אותך" – וניתקנו. כאן נגמר הקשר. שלחתי לו הודעות, אבל מאותו הרגע הוא לא קרא אותן יותר. זהו". כולנו תפילה שעידן ישוב במהרה לחיק משפחתו בריא ושלם.

….

זיהיתי את הבת שלי

בסיס נחל עוז ספג פגיעה קשה בשעות הראשונות למלחמה, כשמחבלים השתלטו על הבסיס, פגעו בחיילים וחטפו חלק מהם לרצועת עזה. התצפיתנית קרינה ארייב נפצעה ולפי הסרטונים שהופצו ברשת, נלקחה בג'יפ לתוך הרצועה.

"בשש וחצי היא התקשרה לבעלי ואמרה שיש יריות", תיארה הבוקר אמה, אירה, "היא בכתה מאוד, צעקה ונפרדה מאיתנו. אחר כך כבר אבד הקשר איתה ולא ידענו מה עלה בגורלה. היא הסתתרה עם הבנות במיגונית, כולן היו בפיג'מות. היו יריות וצעקות. לטלגרם הועלו סרטונים בערבית, זיהיתי את הבת שלי".

מה עובר בראש כשאת מגלה דרך הסרטונים שבתך נחטפה?

"זה נורא. זה הרג אותנו, זה הרס אותנו. אין מילים לתאר מה אנחנו מרגישים. החיים שלנו נעצרו".

אחותה של קרינה, סשה, ביקשה להעביר אליה מסר: "אני רוצה שהיא תראה אותנו, המשפחה, ותדע שאנחנו חזקים בשבילה. אני פה, חזקה בשביל כולם. אני פונה לקרינה: "אחותי הקטנה, אני שומרת על כולם. תהיי חזקה בשביל המשפחה כמו שאת תמיד, אל תוותרי לרגע, התקווה מתה אחרונה, אנחנו פה איתך".

"אנחנו מלאי תקווה שהיא לא תעזוב אותנו. אם מישהו רואה את זה, שיידע שהיא בן אדם, היא ילדה קטנה, בן אדם טוב, יש מאחוריה היסטוריה. הם אולי לא מכירים, אבל מאחורי כל אחד שהם לקחו יש היסטוריה שלמה".

אירה פנתה לחוטפים: "מי שלקח אותה: בבקשה תשמרו עליה. אל תעשו לה שום דבר רע. היא בסך הכל ילדה קטנה. תשמרו על הילדים והילדות שם, בבקשה אל תפגעו בהם". סשה הצטרפה: "כמו שמדינת ישראל שומרת באופן הומניטרי והומני על אנשים מהרבה לאומים ומוצאים, יש דברים שהם מעבר לפוליטיקה, אלה בני אדם חיים, מי שמחזיק בה, מי שנמצא איתה, אל תשכחו שהיא בן אדם, יש לה נשמה".

….

נחמה וסיוע למשפחות 

"בימי הלחימה העזה, צוות הקונגרס מגוייס כולו לסיוע למשפחות תושבי הדרום ומשפחות הנרצחים, הפצועים, הנעדרים והחטופים. עו"ד אדי מרדכייב מהקונגרס אומר ל'מנורה': "בתחילת השבוע, יצאה משלחת הקונגרס לביקור ניחום אבלים אצל משפחת אל"מ בדימוס אלכס מלייב, אשר איבד את בנו סג"מ יואב מלייב. במשלחת השתתפו אב"ד העדה הגאון זבדיה כהן שליט"א, משפחת ארבוב, מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, חברי הנשיאות ניסים בורוכוב, איריס יליזרוב, יעקב מושייחוב. כולם מכירים את אלכס מלייב בתור מי שמנחה ומוביל את טקסי יום הזיכרון שאנו מקיימים בקונגרס, הפעם הכל מתהפך והופך להיות אישי, אלכס איבד את בנו. פשוט עצוב. יואב קפץ לתוך כל הבלגן וחיסל 5 מחבלים לפני מותו. ומנע אסון יותר גדול שהיה יכול להתרחש.

לאחר מכן, יצאה משלחת הקונגרס לניחום אבלים אצל משפחת מור ברעננה, שיושבת שבעה אחר בת המשפחה החיילת התצפיתנית שיראל מור הי"ד. האמא עדנה סיפרה ש"היא הייתה מאוד דעתנית, חכמה, מובילה, מאוד תורמת, אחת שתמיד רצתה להיות במקום גבוה וניגנה בפסנתר. היא לא רצתה לעשות שירות לאומי, מאוד רצתה לעשות שירות צבאי משמעותי, שירות עם משמעות ותרומה משמעותית לצה"ל ולמדינה. המון כאב".

"כמו כן, בשם הקונגרס השתתפתי בלוויה ביום שלישי האחרון של רוני פולבנוב הי"ד בבית העלמין ברמלה. הלוויה ענקית שהתארגנה תוך זמן קצר. עם המון חברים ומשפחה והמון מכרים. לאחר מכן היינו בניחום אבלים, אני, אבי רחמים מורדכייב, חכ"ל אמנון כהן והרב יצחק שמאלוב בביתם של משפחת פולבנוב ביום שישי. 

המשפחה כל כך שבורה, רוני רק חזר מהטיול בדרום אמריקה, שם היה כ-7 חודשים. ובחודש האחרון היה כל הזמן בבית. היה אדם חייכן, מאושר, השאיר חותם בכל מקום שהיה. ההורים מופתעים לגלות כמה הוא עזר לאנשים בלי שהם ידעו בכלל. שירת בשירות צבאי מלא.

ביום רביעי היינו בניחום אבלים באשדוד אצל משפחת אדם אילייב ז"ל. בחור צעיר שהלך לחגוג במסיבה. אדם, היה בחור צעיר שרק השתחרר מהצבא. במשלחת נכחו הרב אלעזר חיימוב, אריה דוידוב רכז שדרות, גב' בלה אהרונוב רכזת אשדוד, מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי ואני. משפחה מאוד מאמינה, גרים ליד בית הכנסת הבוכרי אור אבנר. משפחה מגובשת שעלתה מארה"ב לפני מספר שנים. גדלו והתחנכו כאן בישראל. הותיר אחריו אח אחד והורים שכולים".

לצד ביקורי הנחמה, מחלקת הרווחה של הקונגרס תומכת כל העת במשפחות הזקוקות לכך בימים אלו, כאשר עיקר המאמצים מתרכזים בתושבי הדרום, משפחות החטופים והנעדרים ומשפחות הנרצחים. "הקמנו קבוצות תמיכה מקומיות המחוברות לקבוצת תמיכה ארצית" אומרת הגב' חנה אלעזרוב מנהלת מחלקת הרווחה של הקונגרס. "קבוצות התמיכה הוקמו בערי הדרום בעיקר אבל לא רק, מתוך ההבנה שבכל מקום ישנם משפחות הזקוקות לסיוע כזה או אחר. לאור זאת, צוות הקונגרס ומחלקת הרווחה עושים ככל שביכולתם להגיע לכל משפחה ומשפחה הזקוקה לסיוע בימים אלו. אני קוראת לכל מי שיכול להצטרף למאמץ הסיוע, להצטרף לקבוצת התמיכה בעיר מגוריו ולתת מיכולותיו וכישוריו למאמץ החירום". ניתן להצטרף לקבוצות המקומיות דרך הודעה למספר: 052-612-4322. משפחה שזקוקה לסיוע, יכולה לפנות למספר הטלפון של מחלקת הרווחה במספר: 03-7281573.

נגישות