בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות שלישי > קהילה

כבוד הנשיא מארח 

 כבוד נשיא מדינת ישראל מר יצחק הרצוג אירח בשבוע שעבר את חברי נשיאות קונגרס יהודי בוכרה העולמי * בית הנשיא בירושלים פתח את שעריו למנהיגי העדה מישראל ומהתפוצות ובכך הכיר בחשיבותה הקריטית של העדה במרקם החיים הישראלי * לאחר קבלת הפנים הפתיע נשיא הקונגרס מר לבייב את הנשיא כשהעניק לו מכתב היסטורי משני סביו 

בית הנשיא בירושלים קיבל בשבוע שעבר בכבוד רב ובזרועות פתוחות את משלחת נשיאות קונגרס יהודי בוכרה העולמי, שהוזמנה על ידי נשיא המדינה מר יצחק הרצוג להתארח במשכן נשיאי ישראל בירושלים. המשלחת, בראשותו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב, הגיעה לבית הנשיא בירושלים מיד לאחר תום אירועי יום ההצדעה לעדה הבוכרית שהתקיים בשעות הבוקר של יום רביעי שעבר. אמנם, הדרך בין משכן כנסת ישראל בגבעם רם בירושלים לבית הנשיא הוא לא רב, אך נראה שהמרחק שעשו חברי המשלחת והעדה הבוכרית כולה באותו היום הוא רב בכל קנה מידה. עוד בטרם הספיקו חברי המשלחת לעכל את הכנסת האורחים וההצדעה שנערכה לכבוד העדה בכנסת ישראל, הם כבר באו בשערי בית הנשיא, ונכנסו אל בית הנשיא רחב הידיים השוכן בליבה של ירושלים עיר הקודש. 

לאחר כניסתם של כל המוזמנים למתחם בית הנשיא, התכנסו כולם באולם הצמוד לאולם הטקסים המרכזי שם התפללו כולם יחד תפילת מנחה ונהנו משולחנות כיבוד ערוכים בכל טוב שנערכו במיוחד עבורם באירוח בית הנשיא. לאחר תום התפילה, התכנסו כל הנוכחים באולם הטקסים המפורסם בבית הנשיא. אולם הטקסים הוא האולם בו מארח הנשיא את אורחיה החשובים ביותר של מדינת ישראל. כמו כן, באולם זה מעניק הנשיא את המנדט להרכבת הממשלה ואף מצטלם בתמונה המסורתית עם כל חברי הממשלה החדשה שהושבעה, באולם זה אירחו נשיאי ישראל לדורותיהם, שועי עולם ומנהיגים חזקים שבאו לבקר את במדינת ישראל. 

ביקור המשלחת בבית הנשיא בימים אלו הוא עניין גדול מאוד. בימים אלו סדר יומו של הנשיא עמוס מאוד כשהוא נמצא בעמדה המפשרת בים הצדדים בנוגע למחלוקת על הרפורמה המשפטית המובלת בכנסת. לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, הנשיא שם את עצמו כחוצץ בין הניצים ופועל להבאת שלום ורגיעה. בתוך כל הקלחת הזאת, מצא כבוד הנשיא זמן לארח בכבוד את משלחת הקונגרס. לאחר שכל חברי המשלחת תפסו את מקומותיהם, תפסו את מקומם גם נשיא הקונגרס מר לבייב יחד עם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מר יעקב חגואל שהגיע להיות חלק מקבלת הפנים לעדה. חגואל הוא ידיד ותיק של העדה הבוכרית ושל קהילת יהודי בוכרה בארה"ב בפרט. "הגעתי לחלוק כבוד לכל בני העדה הבוכרית המפוארת שהיא חלק בלתי נפרד מהסיפור של הציונות הישראלית והעולמית" אמר חגואל לנוכחים. כשהגיע הרגע, נעמדו כל הקהל על הרגליים וקיבלו את כבוד נשיא מדינת ישראל מר יצחק הרצוג שהגיע אל אולם הטקסים. הנשיא הרצוג נכנס לאולם, וניגש ישירות למר לב לבייב ובירך אותו בלבביות לשלום. לאחר מכן פנה הנשיא לכל הנוכחים וביקש מהם להתיישב במקומותיהם. לאחר שהקהל התיישב, החל הנשיא לשאול ולהתעניין על ימי ראשיתה של העדה הבוכרית. ההיסטוריונים ששהו באולם, הציגו בפני כבוד הנשיא את הדעות החלוקות בדבר הזמן המדוייק בו הגיעו יהודים להתיישב באזור אסיה התיכונה. 

לאחר שמנחה האירוע מטעם הקונגרס, עו"ד אדי מרדכייב סיים לסקור בפני הנשיא בקצרה את פעילות הקונגרס, התעניין והעמיק הנשיא בעובדה המדהימה שכל יהדות בוכרה בכל התפוצות פועלת כמקשה אחת ופועלת יחד באחדות נפלאה. בשלב זה, שוחחו נשיא המדינה ונשיא הקונגרס למשך שעה ארוכה על העבר, ההווה והעתיד של העדה הבוכרית ועל תפקידו המרכזי של הקונגרס בחיבור העבר לעתיד דרך ההווה. 

לאחר שעה ארוכה של התעניינות כנה מצידו של נשיא המדינה בעדה הבוכרית, הפתיע נשיא הקונגרס מר לבייב את נשיא המדינה כשהעניק לו מכתב נדיר ומיוחד שכתב סבו של הנשיא, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג לחותנו הרב שמואל יצחק הילמן, שלימים הפך לסבו של נשיא המדינה. נשיא המדינה התרגש מאוד לראות את המכתב הנדיר ששורשיו חרוטים בו. הנשיא הודה למר לבייב ולכל משלחת הקונגרס על פעילותם בכל המישורים לחיזוקה ושגשוגה של מדינת ישראל. 

 גאווה ושגשוג 

"אני מבקש לברך אתכם ביום חגכם, ולהעלות על נס את יהדות בוכרה המעטירה. לפני למעלה ממאה ועשרים שנה, נולד חכם דוד אלעזרוף בעיר כרמינה בבוכרה בשנת 1890. מי שעשור לאחר מכן יזכה

לעלות לארץ ישראל ולהתיישב בירושלים. בשנת 1948 עת הוקמה מדינת ישראל, נשא חכם דוד נאום בבית הכנסת וכך אמר: "איזה מזל לחודש אייר, שחל בחמישי בו – יום חג העצמאות. ובעשרים ושמונה בו כיבוש ירושלים עיר הקודש, הכותל המערבי והר הבית? התשובה היא, שבכל חודשי השנה לא נמצא שני יודין בשם החודש, פרט לחודש אייר, וידוע שהאות יו"ד היא הקטנה שבאותיות האלף-בית, כמו עם ישראל

שהוא העם הקטן בין כל העמים, אבל ממשיותו ומהותו גדולה לאין קץ, אשר מקוצה של יו"ד בלבד נברא עולם ומלואו, אור ואוויר ומים".

דבריו הנכונים למדינת ישראל נכונים כפל כפליים גם לעדה הבוכרית כולה. עדה קטנה אשר חרף תקופות קשות שחוותה, הצליחה לשמר זקיפות קומה, גאווה ושגשוג. עדה אשר מיומה הראשון הקפידה לשמר מסורת אבות ואמהות, ליצור ולטפח תרבות ייחודית ולהשתלב בכל מרחבי החיים של מדינת ישראל והחברה הישראלית. לא ניתן הרי לדמיין את מדינת ישראל ללא הציונות ופיתוח הארץ של העדה הבוכרית, אשר עוד משלהי המאה ה-18 הייתה גורם משמעותי בהתיישבות, בחקלאות, בחינוך, בתרבות וכמובן בבניינה של ירושלים. שורשיה העמוקים של יהדות בוכרה הצמיחו דורות רבים של צעירות וצעירים שהם חלק בלתי נפרד ממרקם החיים של כולנו כאן, ואני משוכנע כי את גידוליה של הקהילה הברוכה הזו נמשיך ונראה כפירות ופרחים בעשייה הציבורית, בצבא, בחינוך ובכל תחום שמעצב את חיינו כאן. אני מבקש לברך את נשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב, את המנכ"ל יהודה בלוי, ואת כל בנות ובני קהילת יוצאי בוכרה ביום חגכם ולאחל לכם מושב משמעותי בו תעמיקו בזהותכם הייחודית ומתוכה תביאו לכולנו ברכה גדולה".

נגישות