בס"ד

24.6.2024 | י"ח סיון התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות

לוד: ראש העיר חתם על סולחה 

ראש עיריית לוד יאיר רביבו ותושבי העיר, מפגינים בקריית הממשלה בירושלים. צילום: דוברות עיריית לוד

לאחר סכסוך עיקש בין חמולות בעיר לוד ראש העיר רביבו גרם לצדדים היריבים לחתום על הסכם 'הודנא' * חבר המועצה רפי יקותיאל: "מדובר בספין לצורכי בחירות" 

לאחר שבועות של מתיחות וחילופי ירי בין גורמי פשיעה בלוד, חשף העיתונאי יאסר עורקבי את מסמך הסולחה שנחתם בלשכת ראש עיריית לוד, יאיר רביבו ביום שישי האחרון. על המסמך חתמו פלגי משפחת אבו קטיפאן, שהתחייבו ונשבעו על הקוראן להודנא, שהחלה בסוף השבוע למשך שלושה שבועות עד ליום ראשון 2.7.

"כל צד מתחייב לשמור על שקט ולקחת אחריות מלאה על אנשיו. אם תהיה בעיה או התגרות יש לפנות מיד לראש העיר או לאבו שריקי (חבר מועצה). עוד נכתב כי "ראש העיר ישוחח עם מפקד התחנה שבזמן ההודנא הוא יימנע ככל האפשר מפעילות משטרתית כמו מעצרים והריסות". לסיום נכתב כי בתום ההודנא תתקיים פגישה והסולחה הסופית תיערך במסגד הגדול לדעאווה בעיר.

ראש עיריית לוד הסביר הלילה בפוסט שהעלה לפייסבוק כי "הסכסוך במשפחת אבו קטיפאן חרג מכל דבר שהכרנו עד עכשיו בהיקף אירועי הירי ובחומרתם". לדבריו "לאחר העברת מסרים רציניים שלנו ושל המשטרה שאם הם לא ישכילו לסיים את הסכסוך ביניהם הם ימשיכו לספוג עונשים כבדים, יצרו איתי קשר נכבדי החמולה וביקשו את עזרתי לפשר בין הצדדים. לשמחתי לקראת כניסת השבת הצדדים חתמו על מסמך הבנות שהכנתי. אני כולי תפילה שההודנא תישמר ובעוד 3 שבועות יתקיימו מגעים לסולחה ובעזרת השם ואינשאללה, שיסתיים כבר אחד הסכסוכים הקשים והמרים שיש כעת בעיר". רביבו נימק ואמר כי "לא יודע אם זה יחזיק מעמד אבל לאור אוזלת היד של הרשויות, כשפנו אליי אמרתי שחייבים לנסות גם את זה. ייתכן שזה ייכשל וייתכן שזה יצליח. ויובהר, מי שעובר על החוק חייב להיכנס לכלא, מי שיורה חייב להיעצר ולהיכנס לשנים רבות לכלא. זה לא קשור להודנא. ולראיה, המשטרה עצרה בשבוע שעבר 13 מעורבים, אך הם שוחררו על ידי בית המשפט".

בתגובה לפרסום,יצאה מטעם המשטרה הודעה חריגה ובה נכתב כי פעילות אכיפה תימשך "בניגוד למסמך מטעם העירייה העומד בסתירה למדיניות בשטח". עוד נכתב בהודעת המשטרה: "מפקדה מבצעית מיוחדת של משטרת ישראל במרחב שפלה, המונה כוחות גלויים וסמויים של תחנת לוד ולוחמי יס"מ ומג"ב, מבצעת אכיפה חסרת פשרות כנגד הפשיעה האלימה ברחוב הערבי, בהתאם לאסטרטגיה ההתקפית, לרבות חיפושים יזומים, מעצרים ותפיסת אמצעי לחימה וכן אכיפה כלכלית, תעבורתית, יישום צווי הריסה, אכיפת רישוי עסקים ועוד. כל פרסום אחר המציג לכאורה 'הורדת רגל מהגז' וצמצום האכיפה בפרט בעת הזו שגוי, טועה ומטעה וחסר כל אחיזה במציאות".

מעיריית לוד נמסר על הודעת המשטרה: "אנו כמובן דורשים פעילות אכיפה מלאה והכנסת השב"כ לפעילות למיגור הפשיעה במגזר הערבי. המשטרה הייתה מעודכנת בדיוני ההודנא שהחלו אצלה והסתיימו אצל ראש העיר. מפקד המחוז בירך את ראש העיר על ההודנא ככה שההודעה מטעם המשטרה איננה מובנת. ברור שמי שיעבור על החוק צריך לחטוף ומיד".

זהו לא הסדר הפשרה הראשון שנחתם בלוד. לפני כשבועיים נערכה 'סולחה' בין שלוש משפחות ערביות המתגוררות בלוד שהיה ביניהן סכסוך ממושך שהורגש היטב בעיר. שלוש המשפחות הן אבו לבן, אבו זיני ואלהדי. הגורמים שהיו מעורבים אז במגעים אמרו כי הסדר שמפסיק את העימות המדובר יכול להשפיע באופן ניכר על תחושת הביטחון האישי.

חבר מועצת העיר לוד ונציג העדה הבוכרית, מר רפי יקותיאל אומר ל'מנורה' בעקבות ההתפתחויות: "סוגיית האלימות בלוד היא מוכרת וידועה, לרשות המקומית אין מספיק משאבים ויכולת להתמודד עם התופעה והעזרה צריכה להגיע מלמעלה". בהתייחס להסכם עצמו אומר יקותיאל "מדובר באירוע פוליטי לצורכי הבחירות המתקרבות ולא בהסדר משמעותי שישנה את משוואת האלימות הגוברת בעיר". 

 

נגישות