בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי

מאות נרצחים במלחמה

מדינת ישראל כבר לא תיראה אותו הדבר לאחר חג שמחת תורה האחרון * מתקפת טרור רצחנית במיוחד שנפתחה בבוקר שמחת תורה גבתה מחירים קשים מאוד מעם ישראל כולו * לצד מאות הנרצחים והנעדרים העדה הבוכרית מבכה גם היא על הרוגיה הרבים, הפצועים והנעדרים * 'מנורה' עם הרשימה החלקית והכואבת במיוחד של הנרצחים הפצועים והנעדרים והסיפורים מאחורי השמות 

מדינת ישראל והעם היהודי כולו הוכו בהלם בבוקר השבת וחג שמחת תורה. מתקפה רצחנית ואכזרית של מאות מחבלים ארורים ובני מוות שיצאה מגבולות רצועת עזה לכיוון יישובי ישראל, הצליחה לגרום לרצח המוני של מאות רבות של גברים, נשים, קשישים וטף. הרוצחים השפלים לא הבחינו בין דם לדם ורצחו כל יהודי שנקרה בדרכם. את אלו שהם לא רצחו, הם נטלו לשבי בחזרה לרצועת עזה. נכון ליום הדפסת העיתון, מספר הנרצחים עומד על מעל לאלף יהודים ומספר החטופים והנעדרים עומד על עשרות רבות. מתקפה כזו לא ידעה המדינה מאז יומה הראשון ונראה כי הסדר הקיים השתנה לנצח. 

יחד עם כל עם ישראל, שאיבד מאות מאות מבכירי וטובי בניו ובנותיו, איבדה גם העדה הבוכרית באסון הכבד את טובי בניה ובנותיה. המחיר הכבד ששילמו אזרחי ישראל על המתקפה הרצחנית לא פסח על בני העדה והם חולקים יחד עם כל עם ישראל את האסון הכבד. עיתון 'מנורה' מביא חלק מהשמות והסיפורים שמאחורי הנופלים. 

לא דרך הטבע 

אבל כבד לקהילת הבוכרים באופקים. אהרון חיימוב ז"ל, בנו של הרב הגאון רבי יוסף חיימוב רב קהילת הבוכרים באופקים, אשר משמש מזה כ-30 שנה כרב העדה הבוכרים באופקים ורבים השיב מעוון כרועה נאמן לעדתו. אהרון נרצח בדם קר בידי חיות האדם המחבלים הארורים, בהיותו חובש בכיר במד"א קיבל ביום שבת בבוקר קריאה דחופה להצלה. בעודו נוסע בדחיפות למקום, המחבלים הארורים ארבו לו וירו בו ללא רחם ורצחוהו בדם קר. אהרון חיימוב השאיר אחריו אלמנה ושני ילדים קטנים. 

אהרון היה אישיות ודמות לחיקוי אשר כל רואיו אמרו אשרי יולדתו. בטוב ליבו העניק עזר והציל נפשות בישראל, תמיד הייתה צהלתו על פניו והוא היה דמות מיוחדת במינה, אהרון היה עמוד התווך של הבית הגדול של אביו בכל דבר ועניין. אהרון למד בת"ת באופקים ובישיבה גדולה בקרית ספר, נשא את אשתו נעמי איפרגן לשעבר והקים בית לתפארת על אדני התורה והיראה. אימו של ר' אהרון ז"ל, הרבנית רבקה שתבדלח"א מחנכת בתיכון אופקים החרדי והוציאה מתחת ידיה מאות בנות שהקימו בתים לתפארת. ר' אהרון חיימוב ז"ל היה מרבה להתנדב להיות חזן במקומות שלא היה חזנים ועשה זאת בשליחות אמיתית ובפרט בימים הנוראים בבהכנ"ס הבוכרים אור מרדכי בשכונת שפירא ובבהכנ"ס הבוכרים שכונת מישור הגפן מקום הפיגוע. בהלוויה רוויית היגון אשר הייתה המונית למרות המצב הקשה, ספד לו האבא יבדלח"א הרב יוסף חיימוב שליט"א כשקולו חנוק בדמעות: "הצער הוא גדול, אי אפשר להכיל את הכאב, מי פילל שאביך יספיד אותך שלא כדרך העולם שהבן הוא המספיד את האבא ולא האבא את הבן, עין במר בוכה "ולב לא שמח". וביקש האבא שכל אחד יקח שתי משניות לעילוי נשמתו לפחות עד חודש ימים, כהכרת הטוב לר' אהרון חיימוב המנוח על פעילותו רבת השנים באופקים. בסיום אמר הרב יוסף: "מאחר שקידשת שם שמים ברבים ואתה עולה למקום גבוה מאוד שלא כל אחד זוכה לכך יחד עם כל מאות ההרוגים, תעוררו רחמי שמיים על עם ישראל שיאמר לצרותינו די וישלח את הגואל בקרוב, "עין בעין יראו בשוב ה' ציון, הקיצו ורננו שוכני עפר". לאחר מכן ספד לו הדוד הרב לוי חיימוב רב קהילת הבוכרים בבאר שבע, באומרו: "אהרון, נרצחת על קידוש ה' כיהודי שומר תורה ומצוות עבד ה', אתה וכל הנרצחים תאחזו בכסא הכבוד ותצעקו די! די! די! לגזרות ולצרות". לאחר מכן דיבר מנכ"ל מד"א באומרו על אהרון חיימוב ז"ל: "חובש בכיר מצטיין, קשה למצוא כדוגמתו, היה לנו סמל ודוגמא בעבודתו", עוד הספידוהו חמיו ר' שלום איפרגן והרב הגאון ר' אביטל יוסף רב הקהילה של הספרדים באופקים. "יהי זכרו ברוך".

"אני מוקפת במחבלים"

באירוע החמור שהתרחש בבוקר החג בטבח הנורא של מאות צעירים שחגגו במרחב סמוך לגדר. אחת הצעירות שהייתה באירוע היא קרינה ארייב בת ה-19, שככל הידוע לנו נחטפה יחד עם צעירים רבים אחרים לתוך רצועת עזה. "אני מוקפת במחבלים, אני אוהבת אתכם" כתבה קרינה ארייב, בת 19 מירושלים, חיילת, משרתת כתצפיתנית בבסיס נחל עוז. ההורים עלו מברית המועצות, היא הילדה הכי קטנה בבית. היא מאוד מחוברת למשפחה, נאמנה לחברים וחברות, אחראית בטירוף מגיל קטן. חזקה מאוד בזמנים קשים. חייכנית, חיננית ותמיד חלמה לכבוש את העולם. אחותה כתבה ברשת החברתית: "לא יכולתי לבקש מישהי אחרת בתור אחות קטנה. בשבת באזור השעה 7 בבוקר היה לנו הקשר האחרון איתה. היא אמרה לנו שהיא מוקפת במחבלים ושהיא אוהבת אותנו, ומאז לא שמענו ממנה. פחדנו, לא ידענו איפה היא ומה קורה איתה, ניסינו לחפש אותה בכל מקום אפשרי, התקשרנו למשטרה, לפיקוד העורף, שום דבר לא עזר. עד שהבנו שקרינה נחטפה. יש סרטון שבו רואים 3 בנות בתוך ג'יפ של המחבלים וקרינה נמצאת שם, עם פציעות בפנים. ככה גילינו, דרך סרטון ברשת שהופץ מהחמאס.

אף אחד לא אומר לנו שום דבר, אנחנו ממשיכים להיות בחשיכה ורק מקווים ומתפללים שקרינה תחזור אלינו בחיים. "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה" ואנו מאמינים ש"לא יטוש ה' עמו" ועוד נצא מחוזקים מהמצב בע"ה כפי שקרה באירועים קודמים". ביום שלישי נודע כי הנעדר מהמסיבה, הבחור אדם אילייב נמצא וגופתו זוהתה בצער רב. 

ששון מלכוב, תושב רמלה, שרגיל לסייע למטופלים במסגרת עבודתו במתחם חדרי הניתוח באיכילוב לא האמין שיגיע היום בו יצטרך להעניק עזרה לבנו עידן בן ה-19 שנפצע מחילופי אש מול מחבלים שחסמו את רכב הסיור עליו פיטרלו.

"עידן משרת ליד ישוב נצרים, התקשר אלינו ב-6:30 בבוקר לאחר הדיווחים על היריות והרגיע אותנו שהכל בסדר איתו. לאחר שלוש שעות קיבלנו טלפון שעידן פצוע ושהוא פונה לסורוקה, לא חשבתי פעמיים ולקחתי את רכבי מרמלה ונסעתי הכי מהר שרק אפשר כשכל הדרך אני רק מודה לאלוקים על כך שהשאיר לי אותו בחיים. כשהגעתי היו אינספור אנשים, משפחות מודאגות, בכי והרבה כאוס. הגעתי אל עידן, חיבקתי אותו חזק ופשוט לקחתי אותו ברכב שלי לאיכילוב להמשך קבלת טיפול".

"עידן מטופל באופן מסור כאן במחלקה האורתופדית, הרגל תהיה בסדר כך אומרים הרופאים, אבל הנפש מתייסרת. מדי פעם אני שומע מעידן חלקי סיפורים ממה שהוא עבר באותו סיור גורלי בו הוא וחבריו נתקלו בעשרה מחבלים שרצו לקטוף את חייהם. עידן הצליח להרוג את אחד המחבלים וכשנתקל בשני קיבל רסיס לרגל ששיתק אותו, הוא לא זוכר מאז מה קרה עד שהתעורר במסוק שפינה אותו לבית החולים. הבוקר שאל אותי "מה היית עושה אם הייתי מת או שבוי"? לא עניתי לו, אבל בליבי אני יודע שהייתי מת".

חתר למגע ונרצח

גיבור נוסף שנרצח ביום החג, הוא סג"ם יואב מלייב. בנו של אל"מ אלכס מלייב יו"ר פורום הקצינים של הקונגרס ויו"ר פרוייקט ניצוצות. המסייע רבות בשילוב בני העדה בשירות משמעותי בצה"ל. ביום שני בצהריים התקיימה הלוויתו בבית העלמין קרית שאול. יואב הובא למנוחות בהשתתפות מאות המלווים שהגיעו לבית העלמין הצבאי כדי לחלוק לו כבוד אחרון. סג"ם יואב מלייב, מקרית אונו, סגן קשר"ג בגדוד 77 שבחטיבה 7, בן 19 בנופלו. הוריו מיה ואלכס מלייב ספדו לו ולא נותרה עין יבשה. 

ישראל גל, ראש עיריית קריית אונו, כתב בפייסבוק: "אבל כבד נפל על עירנו עם היוודע הידיעה המרה על נפילתו של בן העיר, סג"מ יואב מלייב ז"ל. יואב רק בן 19, סגן קצין קשר גדודי בגדוד 77 בקרב בזיקים. ליבי נשבר עת הגעתי לנחם הבוקר את הוריו אלכס ומאיה, שני אחיו ואחותו הצעירים. יהי זכרו ברוך".

מיכל רוזנשיין, מנהלת לשעבר בבית הספר יעקב כהן בו למד יואב, כתבה: "בתדהמה ועצב יצאתי עכשיו מבית משפחת מלייב. יואב מלייב שהיה תלמיד שלי בתקופה בה ניהלתי את בית הספר יעקב כהן – נהרג. קיבלנו את הבשורה בזעקה ובכאב לב. ההורים המדהימים שלו ישבו על הספה ופשוט לא מאמינים לבשורה… מאיה האמא בשקט ובצניעות התמידיים שלה כאובת לב ומחזקת את הילדים… שולחת את תמיכתי לכל החיילים ומחזקת את משפחותיהם". 

רובי מושייב שנכח בלוויה אומר לנו "ההלוויה היתה מאוד מרגשת, כולם בכו ובכו, עצוב מאוד". 

קצינת הנפגעים סיפרה שיואב חתר למגע ורץ לשער הבסיס שבצפון עזה ולחם פנים מול פנים בעוז, באומץ ובגבורה, ועל ידי הלחימה שלו מנע מגה אסון ביחידה שלו. הוא בעצמו הרג 4 מחבלים.

מנחמים רבים הגיעו לתת כבוד במסע האחרון של יואב ביניהם קצינים בכירים מאוד, חברים, מכירים וידידים.

זה המקום לציין שקבוצת המפקדים הבוכרית של פרוייקט 'ניצוצות' של הקונגרס אותו מרכז מר אלכס מלייב, הגיעו בהרכב מלא לחזק את חברם אלכס מלייב באבלו הקשה.

באירוע הקשה ביום שבת בבוקר, בו חדרו מחבלים לעיר אופקים ורצחו את כל מי שנקרה בדרכם. שניים מהנרצחים באירוע הקשה היו בני הזוג יורי ורוזה ידגרוב. שמעון פולטוב כתב עליהם בחשבון הפייסבוק שלו: "זוג הנרצחים ממשפחת ידגרוב שהכרתי אותם מקרוב, כואב הלב. הורים לבן אחד שנותר לבד בעולם, יורי ורוזה ידגרוב ילידי העיר טשקנט עלו לישראל מתוך ציונות בשנות ה-90 והתגוררו עם הקהילה הבוכרית באופקים. כשהייתי מגיע לסבב המופעים לאופקים, הם תמיד היו יושבים בשורה הראשונה רוקדים ושמחים ולבסוף תמיד היו מברכים אותי ומודים לי על השמחה שהייתי מעניק להם. השם יקום דמם, זה בלתי נתפס המחבלים הארורים ירו ללא הבדל בכל מי שראו מעל 2000 איש הם ניסו לרצוח ברצח אכזרי, חיות אדם"

…..

העולם עם ישראל 

במקביל לאירועים הנוראיים. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, נשיא צרפת עמנואל מקרון, קנצלר גרמניה אולף שולץ, ראש ממשלת איטליה ג'ורג'ה מלוני וראש ממשלת בריטניה רישי סונאק פרסמו הודעה משותפת, המביעה את תמיכתם "האיתנה" בישראל. המנהיגים גינו באופן "חד משמעי" את חמאס ו"מעשי הטרור המחרידים שלו". בנוסף נמסר מהבית הלבן כי הוא יואר הלילה בצבעי דגל ישראל – כחול לבן.

בהצהרה המשותפת נכתב: "אנו מבהירים כי לפעולות הטרור של חמאס אין הצדקה, אין לגיטימציה, ויש לגנותן באופן גורף. העולם צפה באימה איך מחבלי חמאס טובחים במשפחות בבתיהם, שוחטים למעלה מ-200 צעירים שנהנים מפסטיבל מוזיקה, וחוטפים קשישות, ילדים ומשפחות שלמות, המוחזקים כעת כבני ערובה. כולנו מכירים בשאיפות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, אך אל תטעו: חמאס אינו מייצג את השאיפות הללו, והוא אינו מציע דבר לעם הפלסטיני מלבד עוד טרור ושפיכות דמים".

חמש המדינות שלחו מסר תקיף לאיראן ולחיזבאללה: "מדינותינו יתמכו בישראל במאמציה להגן על עצמה ועל אנשיה מפני זוועות כאלה. עוד נדגיש כי אין זה הרגע של כל צד עוין לישראל לנצל את ההתקפות הללו כדי לחפש יתרון. במהלך הימים הקרובים, נישאר מאוחדים ומתואמים יחד כבעלי ברית וכידידים משותפים של ישראל, כדי להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה, ובסופו של דבר לקבוע את התשתית לשלום במזרח התיכון" במקביל, ראש ממשלת בריטניה נאם בבית כנסת בלונדון בעקבות מתקפת הטרור של חמאס בישראל. ל-1,500 היהודים בבית הכנסת קינלוס שבצפון העיר, הוא אמר: "כשאנחנו אומרים שאנחנו ניצבים עם ישראל, אנחנו מתכוונים לכך. לא רק היום, לא רק מחר, אלא תמיד". סונאק הוסיף כי "אין איזון בין הצדדים", ואת דבריו סיים בעברית: "עם ישראל חי".

נגישות