בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי

מסע רצח בנווה יעקב 

בליל יום שישי הגיע מחבל מתועב ימ"ש לשכונת נווה יעקב והחל במסע רצח יהודים * שבעה מתושבי המקום נרצחו ואחרים נפצעו באירוע הקשה * משלחת הקונגרס ביקרה את פצועי הפיגוע הנער בנימין יצחקוב והגב' רוזה אצילוב * ראיון מיוחד עם מיכאל יצחקוב שהיה עד לאירוע הנורא 

עם ישראל כולו, שרוי עדיין באבל ותדהמה לנוכח פיגוע הטרור הרצחני שהתרחש בשבת קודש, ליל יום שישי, בשכונת נווה יעקב בירושלים. פיגוע בו מחבל בן עוולה ירה מנשקו אל עבר עוברי אורח תמימים, שטיילו להנאתם בשדרה לאחר ארוחת השבת. במסע הרצח הנורא, נרצחו שבעה יהודים ונפצעו ברמות שונות אזרחים נוספים. 

בני הזוג אלי ונטלי מזרחי, שניים משבעת הנרצחים בפיגוע הנורא, התחתנו לפני שנתיים ונורו למוות בפיגוע בנווה יעקב. אביו של אלי, שמעון, סיפר כי הבן ואשתו יצאו לסייע לפצועי הפיגוע – ונרצחו על ידי המחבל. "הוא עמד ליד המכונית שלו וירה בהם. נכנס לאוטו וברח", שחזר האב. "הוא היה אדם צנוע, דתי. רצה לעזור. ראה שיש יריות וכשהן הפסיקו רצה לעזור לפצועים, הוא ואשתו". 

נטלי עבדה במשך 20 שנה כמחלקת אוכל בבית החולים הדסה הר הצופים. אלה סאקוביץ', דודתה של נטלי ועובדת ותיקה במחלקה לתפעול משקי בבית החולים, נאלצה להגיע יחד עם אמה של הנרצחת כדי לזהות אותה. "נטלי עלתה לארץ עם ההורים ואחותה בשנות ה-90, ומאז ועד היום היא הייתה מטפלת בשני ההורים באהבה, מסביב לשעון", אמרה הדודה סאקוביץ'.

הנרצח הצעיר בפיגוע הוא אשר נתן מורלי, נער בן 14. נתן התגורר בבניין סמוך לבית הכנסת, ונרצח ליד ביתו. אשר, הבכור מבין שמונה ילדים, יצא בליל שבת אחרי הסעודה לפגוש חברים. הוריו שמעו מביתם את היריות, וכשהבינו שמדובר בפיגוע יצאו לחפש את בנם במשך כשעה, עד שהבינו שגופתו בזירה. במהלך השבת הגיעו שכנים וחברים לבית המשפחה והיו עימה בשעתה הקשה. בבוקר הלך אביו לבית הכנסת, והמתפללים מספרים שהוא מסר להם "דברי חיזוק ואמונה שהצליחו לרגשם".

ידיד המשפחה סיפר על "ילד מיוחד". לדבריו, "מגיל ממש צעיר הוא היה מפריש מהכסף שחסך למטרות צדקה. הוא תמיד אמר שהוא רוצה למות על קידוש השם. זה מצמרר. זו הייתה השאיפה שלו – לקדש את השם", אמר. לקראת צאת השבת התאספו עשרות מתפללים סביב בית הכנסת בשכונה, ועמדו מקרוב אחר הזוועה שהתרחשה שם בליל שבת. מאוחר יותר הם הדליקו נרות זיכרון מחוץ לבית הכנסת.

ביקור ותמיכה 

ביום שני יצאה משלחת מטעם מחלקת הרווחה של קונגרס לבתי החולים הדסה הר הצופים ושערי צדק בבירה. המשלחת ביקרה את הפצועים מהפיגוע המשתייכים לקהילה הבוכרית בשכונת נווה יעקב המדממת. המשלחת, בראשותם של סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב, מזכ"ל איגוד הרבנים הרב יצחק שמאלוב, חבר נשיאות הקונגרס ויו"ר הקונגרס בירושלים מר יעקב מושיחוב וחבר הנשיאות מר אמנון אהרונוב ומנהלת מחלקת הרווחה הגב' שרית מיתר. 

תחילה, הגיעה המשלחת אל בית החולים 'הדסה' שבהר הצופים, שם ביקרו את הנער בנימין יצחקוב, המאושפז במקום ומצבו מוגדר בינוני-קל. מנהלת מחלקת הרווחה, הגב' שרית מיתר פגשה במקום את אימו של בנימין, והעבירה לה מסר של תמיכה וחיבוק מכל העדה, לצד ליווי וסיוע צמודים של מחלקת הרווחה. האם סיפרה לחברי המשלחת כי בנה ניצל בנס, לאחר שהקליע שנכנס לגופו יצא ממנו בשלמות ללא שהוא פוגע באיברים פנימיים קריטיים. בנימין הצעיר והגיבור, מחלים בימים אלו מסדרת ניתוחים שעבר, והוא זקוק לתפילות. הרב יצחק שמאלוב בירך אותו ברפואה שלימה ובברכת 'מי שברך' מרגשת. 

לאחר מכן המשיכה המשלחת אל עבר בית החולים 'שערי צדק' שם פגשו את משפחת אצילוב. אם המשפחה, הגב' רוזה אצילוב נפגעה גם היא מרסיס של כדור שנורה מנשקו של המחבל ימ"ש. ביתה של רוזה, שנכחה במקום התרגשה מאוד לשתף את חברי המשלחת בנס הגדול שקרה לה, לאחותה ולאימה באותו ליל שבת נורא (ראה מסגרת). חברי המשלחת ישבו לעודד את רוחה של רוזה והבטיחו לה ולמשפחתה ליווי וסיוע צמודים לאורך תקופת השיקום המאתגרת. חבר המשלחת וחבר הנשיאות מר אמנון אהרונוב, בירך את רוזה בברכת כהנים ואיחל לה בשם כל עם ישראל רפואה שלמה ומהירה. 

מיכאל ציונוב, תושב השכונה, שהיה עד לאירוע הנורא סיפר ל'מנורה' על רגעי הדרמה ביום שישי האחרון. 'ביום שישי האחרון, סיימנו את סעודת השבת יחסית מוקדם. יש לי מנהג קבוע לצאת לטיול רגלי אחרי הסעודה ומשם להמשיך לבית הכנסת לשיעור התורה הקבוע שלי וכך גם נהגתי בשבת האחרונה. בדרך כלל יש לי מסלול קבוע שבו אני צועד ושואף אוויר צח ומתענג על יום השבת, אבל ביום שישי האחרון משום מה, במקום ללכת במסלול הרגיל הלכתי במסלול אחר, ארוך יותר שעובר ממש היכן שהמחבל ביצע את מסע הרצח הנורא שלו' הוא מתאר וקולו רועד. 'בשלב מסוים תוך כדי הליכה, התחלתי לשמוע יללות של רכבי חירום באזור. חשבתי שמדובר בתקריות אלימות המתרחשות תדיר בשכונות הערביות שלידנו ולא ייחסתי לכך חשיבות רבה מדי. לאחר דקות בודדות, מזנקים עלי שני חמושים עם נשק, שוטרי מג"ב שצועקים לעברי לעצור. נבהלתי מאוד וכמובן עצרתי, הם שאלו אותי בעצבנות מי אני ומה אני עושה פה, ואמרתי להם שאני גר כאן ואני בדרך לבית הכנסת. הם נרגעו ואמרו לי שהתרחש בהמשך הרחוב פיגוע ירי בדקות האחרונות והם בחיפוש ומרדף אחרי המחבל'. 

'כששמעתי את מה שהם אמרו הייתי בשוק, הבנתי שקרה משהו נורא ממש כאן מתחת לבית שלי. המשכתי במעלה הרחוב על מנת לראות אם יש צורך בסיוע ועזרה. המראות אליהם נחשפתי כשהגעתי לזירה היו קשים מנשוא'. בהמשך, מיכאל סיים לסייע בזירה והמשיך לבית הכנסת לשיעור התורה. 'כשהתחיל השיעור, ביקשתי שלימוד התורה בשיעור יהיה לעילוי נשמתם של הנרצחים. היו משתתפים שלא ידעו כלל מה התרחש בגלל שמירת השבת, וזה היה עצוב מאוד לשתף אותם בחדשות הנוראות' מסיים מיכאל. 

ימים לאחר הפיגוע, ניתן לשרטט את מסע הרצח הקטלני של המחבל, שהיה חמוש באקדח ולפי המפכ"ל יעקב שבתאי ירה בקורבנותיו מטווח קצר: חיירי עלקם בן ה-21, הגיע לרחוב נווה יעקב במכונית טויוטה קורולה לבנה, וירד ממנה במרחק של כ-100 מטרים מבית הכנסת. הוא ירה תחילה באישה ובאדם מבוגר, המשיך בירי לעבר שני אנשים שעמדו ליד תחנת אוטובוס, ואחר כך ירה בשניים נוספים שהיו על אופנוע. המחבל המשיך בירי לעבר אישה שעמדה על פסי הרכבת הקלה ופגע גם בה, ולאחר מכן ירה לעבר חצר בניין – שם נפגעו שניים נוספים. 

בשלב זה ניסה להימלט: הוא חזר למכונית שלו ונסע לכיוון בית חנינא. ייתכן מאוד שחשף את עצמו כאשר ירה תוך כדי נסיעה על רכב שבה נסעו שוטר ומתנדב, שלפני הירי לא ידעו בוודאות שהוא המפגע. אחרי הירי הם פתחו במרדף אחריו וניהלו עמו קרב יריות. הוא פרק רגלית, והם הצליחו לנטרל אותו. לדברי המשטרה המחבל חוסל בתוך חמש דקות מהרגע שבו התקבל הדיווח הראשון על הפיגוע: הדיווחים התקבלו לדבריה ב-20:14, והוא חוסל ב-20:19. 

הפיגוע הקשה הביא למראות חריגים למדי בזירה, וגם השר לביטחון פנים איתמר בן גביר, שומר שבת כמובן, הגיע למקום ושוחח עם תושבים, אך נמנע בשל השבת מלשוחח עם התקשורת. "זה פיקוח נפש. עזבתי את שולחן השבת, אתם צודקים, חובת ההוכחה היא עלינו. זה לא יכול להימשך ככה", אמר לנוכחים במקום. הוא שוחח עימם וצעק יחד איתם: "מוות למחבלים". התושבים צעקו לו: "זה קרה במשמרת שלך. רוצחים אותנו". לאחר מכן צעקו "מוות לערבים, מוות לשמאלנים", אך בן גביר ניסה לחדול את הקריאות. הוא קרא גם לשינוי מדיניות הנשק: "חייבים להיות כלי נשק לעוד אזרחים".

כוחות מיוחדים, בהם מסוק משטרתי, סרקו באזור אחר סייענים למחבל. גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, הגיע לזירה. "מדובר בפיגוע קשה ומורכב עם מספר רב של נפגעים. אנחנו מקיימים כרגע סריקות באזור כדי לשלול את האפשרות שיש עוד מעורבים שמסתובבים חופשי. המחבל נוטרל על ידי שוטר ומתנדב של משטרת ישראל, הם מנעו פיגוע גדול יותר ונטרלו את המחבל", אמר שבתאי. 

התושבים טענו כי זמן התגובה של המשטרה היה איטי מדי. "20 דקות לא באה משטרה", אמרו תושבים בזירת הפיגוע, "זו בושה וחרפה". "הם לא באו, חושבים שיורים בגלל חתונות. הבת שלי צלצלה למשטרה אמרה שיורים פה, היא רועדת, היא מפחדת. אחרי 20 דקות באה משטרה, והוא טבח פה". המשטרה מנגד טוענת כי הדיווח הראשוני התקבל – וכעבור חמש דקות המחבל נוטרל. "מרגע הקריאה למוקד 100 ועד נטרול המחבל עברו דקות בודדות בלבד", אמר גורם במשטרה.

לאחר הפיגוע, שמגיע כיממה וחצי לאחר מבצע מעצר המבוקשים של כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין, שבמהלכו התפתחו חילופי אש שבהם נהרגו תשעה – רובם חמושים המזוהים עם הג'יהאד האסלאמי פלסטיני, פתחו בחגיגות בערים ברשות הפלסטינית. במחנה הפליטים שועפט פרצו מהומות אחרי הפיגוע, ומתפרעים הבעירו צמיגים. בסרטונים ברשתות ניתן לראות חלוקת ממתקים אחרי הפיגוע גם במחנה הפליטים שועפט וגם ברצועת עזה. באזור שכם ירו כמה פלסטינים זיקוקים.

המחבל מירושלים שזוהה כאמור כחיירי עלקם, בן 21, היה תושב שכונת א-טור במזרח העיר. לא היה לו רקע ביטחוני קודם, אך היה לו עבר פלילי על רקע עבירות רכוש שביצע. מחוץ לביתו התאספו אמש עשרות צעירים, כשבמקביל כוחות הביטחון עצרו את אמו ואביו לתחקור יחד עם 15 צעירים נוספים החשודים כקשורים למחבל ולמעשיו. 

מרחבי העולם נשמעו גינויים לפיגוע, כשמנהיגים רבים מביעים זעזוע רב מהעובדה שהפיגוע אירע במהלך יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. מנשיא ארה"ב ג'ו ביידן, דרך מזכ"ל האו"ם, איחוד האמירויות, טורקיה, מדינות אירופה, חברי קונגרס, מושלים, ראשי ערים ומחוזות – כולם הביעו שאט נפש מהתוצאות הקטלניות של מסע הירי. "מציעים לכם את כל אמצעי התמיכה המתאימים", אמר ביידן בשיחה שקיים עם נתניהו בלילה. "אני מזועזע ונגעל ממתקפת הטרור הנתעבת על אנשים חפים מפשע, כולל ילדים", אמר שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס. "אנו מתפללים עבור הקורבנות ויקיריהם". היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, שוחח עם מקבילו הישראלי צחי הנגבי ומסר כי הנשיא ג'ו ביידן מעניק את תמיכתו המלאה לממשלה ולעם ישראל.

 

נגישות