בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חגים

סליחות באור יהודה

צילום: פוטו ניסים

מעמד סליחות מיוחד ומרגש התקיים בליל ערב ראש השנה, בהשתתפות נשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב ובני משפחתו, רב העיר אור יהודה, נבחרי ציבור ומאות משתתפים, בבית הכנסת המרכזי 'יוספצ'ה', יחד עם רב הקהילה הרב יעקב בורוכוב.

את המעמד ארגנו קונגרס יהודי בוכרה יחד עם הנהלת בית הכנסת 'יוספצ'ה', את הערב הנחה מר גמליאל בורוכוב שכיבד את רב בית הכנסת הרב יעקב בורוכוב בדברי ברכה, הרב יעקב ציין את חשיבות הסליחות במשך ארבעים ימי רצון, מראש חודש אלול ועד יום הכיפורים, בדבריו הדגיש הרב יעקב את האחדות בקרב בני הקהילה הבוכרית ואת נשיא הקונגרס שמאחד את העדה בהנהגתו.

 רב העיר אור יהודה הרב ציון כהן הדגיש את מעורבותו בקרב העדה הבוכרית במהלך 12 שנות כהונתו כרב העיר, ציין לשבח את הנהגתו של נשיא הקונגרס – מר לבייב, והמשיך בדברי התעוררות בקשר למצוות שופר, וסיים בברכת כהנים.

טרם הזמנתו של נשיא הקונגרס, הדגיש מנחה הערב – מר גמליאל בורוכוב, שנשיא הקונגרס מרבה להדגיש, מתוך תחושת גאווה, את היותו בן העדה הבוכרית, בכל מקום בו הוא מתראיין, "אך אני מוסיף שמר לבייב הוא אב לעדה הבוכרית! וגם אנו גאים במעמד של העדה בזכותו של נשיא הקונגרס מר לבייב".

את הערב ארגנו מר גמליאל בורוכוב לצדם של סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסף יצחק ניאזוב וסגן נשיא הקונגרס, יו"ר המועצה הדתית סביון – מר אפי יליזרוב, חברי הנהלת בית הכנסת – יהודה יוחננוב ובוריס חנימוב, והתקיים בליווי החזנים: בכור כוהנוב, אפרים יונתנוב, משה רחמינוב ויעקב יונתנוב, כיבדו את הטקס ראש העיר הגב' ליאת שוחט לצד חברי המועצה – שלמה זלמן סיונוב, יחיאל מושייב ואברהם בורוכוב. 

 חינוך, אחדות, מסורת

דבריו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב במעמד הסליחות בעיר אור יהודה

בסקר שנערך לפני כמה שנים, סקר אותו ערכו הארגונים הרפורמיים בארה"ב, הם בחנו משפחות מ-5 קטגוריות, החל מיהודים שלא משתייכים לשום קהילה, לצד רפורמים, קונסרבטיביים, אורתודוקסים וחרדים.

במסקנת הסקר התברר, שיהודי שלא משתייך לקהילה מסוימת, תוך שנים אחדות ומקסימום דור או שניים, הוא או בניו מאבדים את זהותם היהודית, מה שמלמד אותנו שגם כאן בישראל צריך לשמור על המסורת ולחיות עם קהילה, בחגים ובחוגים לילדים, לחיות מסביב לקהילה וחינוך דתי.

חינוך דתי זה החינוך הטוב ביותר, ביקרתי השבוע בבתי הספר של 'אור חנה' באור יהודה, ראיתי את הביטחון האישי של התלמידות, את הערכים שאיתם הם גדלים ובע"ה ימשיכו לחנך את הדור הבא, זו המורשת והגאווה שלנו.

כיום אנחנו יכולים לומר בגאווה, אבותינו לא סבלו סתם כשנשלחו לסיביר לאחר שנגזר עליהם דין מוות שהומר למאסר עולם, את הפירות של מסירות הנפש שלהם אנחנו רואים היום, כאן באור יהודה ובכל עיר ועיר כאשר בתי הכנסת מלאים מתפללים לצד פעילות ענפה של הקונגרס, כמו גם הכולל לדיינות וכולל ללימודי רבנות, שבוגריו ישמשו ברבנות בכל הקהילות הבוכריות ברחבי העולם, לצד מוסדות החינוך כמו כאן בעיר באור יהודה, רשת בתי הספר היסודיים והתיכוניים לבנים ולבנות. 

ברצוני לברך את כבוד ראש העיר הגב' ליאת שוחט, ביקרנו פה השבוע במוסדות החינוך, וראיתי את האהבה והערכה לראש העיר מצד המנהלות המורות והתלמידות, אצלנו בקהילה בראש מעייננו הוא רק מי שעושה למען הציבור וכך מגיעה הצלחה גדולה, ועל כך תודה לך הגב' ליאת שוחט. 

נמצאים פה מהנהלת בית הכנסת בני משפחת בורוכוב, האחד חבר מועצה והשני רב בית הכנסת, גם הם ממשיכים את מורשת אבותיהם מסמרקנד, אנחנו רואים את האחדות שהמפלגות המייצגות את הקהילה הבוכרית התאחדו למפלגה אחת, ובמקום לשאול "מי בראש", המטרה היא להיות שליח ציבור למען הציבור ולא למען כבוד וגאווה אישיים.

העדה הבוכרית מאז ומעולם הייתה מסורתית, אני נולדתי בטשקנט וכשהייתי בא לבקר אצל סבא זבולון זצ"ל, הוא היה מעריך ומשבח את מי שמכהן כיום כרב בית הכנסת שלכם – הרב יעקב בורוכוב, סבא שלי הרב זבולון היה אומר לי: "תלמד מהשקידה בלימוד התורה של הנער יעקב בורוכוב, אתה עוד תראה הוא נועד לגדולות", ואתם מתפללי בית הכנסת יוספצ'ה זכיתם ברב הזה.

שתהיה לכולנו כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה.

נגישות