בס"ד

25.9.2023 | י' תשרי התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

>> חדשותקהילה

משוררי העדה זוכרים את גפור גולם 

בכירי משוררי העדה הבוכרית התכנסו בשבוע שעבר בבית הקונגרס והעלו על נס את שיריו ופועלו של המשורר היהודי – אוזבקי גפור גולם 

בשבוע שעבר התכנסו בבית הקונגרס בתל אביב משוררי העדה הבוכרית לאירוע מיוחד, לכבודו של המשורר היהודי- אוזבקי גפור גולם. בכירי הכותבים והמשוררים התכנסו לכמה שעות של יחד, והעלו על נס את פועלו ויצירותיו המהפכניות של גולם, ושוחחו על ההשפעה ארוכת הטווח של יצירותיו לקשר בין יהודי אוזבקיסטן לאוכלוסיה הכללית. 

לא רבים יודעים, אך גפור גולם היה אחד מן האנשים שחוללו מהפכה של ממש דרך השירה והמילה הכתובה. איך הוא עשה זאת? מעבר לשיריו הרבים והיפים שלצידם אמירות פוליטיות וחברתיות, הוא נודע בעיקר בעקבות יצירה אחת שלו בשם: "אני יהודי". את היצירה הזאת הוא כתב בזמן מלחמת העולם השניה, ושלח אותה לרב המרצחים היטלר ימח שמו. ייתכן שאם משוררים נוספים היו מצטרפים אליו, אולי המעשה הזה היה עשוי להשפיע על מהלך המלחמה וההיסטוריה היתה נראית אחרת.

דרך הכתיבה שלו עורר גפור גולם אחדות בין העמים, בין הדתות ובין כל המשרתים את האומה.

גפור גולם לא התעלם כמו כל שאר האנשים המכובדים, לא העלים עין ולא נשאר אדיש לכל המתרחש סביבו. הוא חשב שיצליח לעורר את הרגש של הנאצי הבכיר ביותר, אך בפועל הוא הצליח יותר לרגש את כל היהודים.

יוזם הערב, עו"ד אדי מורדכייב אומר ל'מנורה': "יש גיבורים שמקבלים עיטורים ודרגות בגלל שלחמו בקרב, גפור גולם היה מאלה שנתנו תקווה ורוח גבית למאות אלפים של חיילים ותושבים, בזמן מלחמת העולם השנייה. השבוע ציינו את יום הניצחון, אני גאה בסבים הלוחמים שלנו על כך שראו את עצמם כחלק בלתי נפרד מאומה אחת גדולה והלכו להילחם יד ביד ללא הבדל של דת או גזע. יהודי בוכרה היו חלק בלתי נפרד מהלוחמים שלחמו עד הסוף ואפילו בידיעה שלא יחזרו הביתה למשפחות שלהם.

בנימה אופטימית זו, כמו שפניהם של החיילים הסובייטים הסתכלו קדימה, כך אני מאחל לנו היום לכל חיילי צה"ל ולכל אלו השומרים על המדינה, להביט קדימה ולשמור על עצמם. אני מקווה שגם בדור שלנו יקומו משוררים ממדינות זרות, כמו מדינות האסלאם ויעזו לכתוב דברים דומים למה שכתב גפור גולם" מסיים מורדכייב.