בס"ד

18.4.2024 | י' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני > קהילה

משמחים את המפונים 

עשרות אלפי תושבים מאזורי הקרבות בדרום ובצפון נמצאים בימים אלו בבתי מלון ברחבי הארץ, רבים מהם שרויים במתח וחרדה בעקבות הקרבות ולא יודעים מתי יוכלו לשוב חזרה לביתם ... הקונגרס יצא ביוזמה מרגשת לשמח את המפונים בבתי המלון ולחשוף אותם לתרבות הבוכרית.

עשרות אלפי תושבים מאזורי הקרבות בדרום ובצפון נמצאים בימים אלו בבתי מלון ברחבי הארץ * רבים מהם שרויים במתח וחרדה בעקבות הקרבות ולא יודעים מתי יוכלו לשוב חזרה לביתם * הקונגרס יצא ביוזמה מרגשת לשמח את המפונים בבתי המלון ולחשוף אותם לתרבות הבוכרית

125 אלף התושבים שפונו מעוטף עזה ומיישובי קו העימות בצפון יישארו בבתי המלון ובבתי ההארחה במימון המדינה עד לסוף השנה, כך הודיע השבוע משרד הביטחון. "המפונים נמצאים כרגע בבתי הארחה, ואנו ממליצים שיישארו שם עד סוף השנה", אמר ראש רח"ל, תא"ל (מיל') יורם לרדו, והוסיף: "אנו נפעל לקדם החלטת ממשלה ואת המשאבים הנדרשים". במקביל, הממשלה החליטה לאפשר לכ-70 אלף מתושבי אשקלון – שאינם זכאים לפינוי – לעזוב את העיר למשך שבועיים, במהלכם ישוכנו בבתי מלון במימון המדינה או יפונו לדיור חלופי עצמאי לפי החלטתם. אוכלוסייה זו כוללת תושבים החיים בעיר ללא מיגון או מקלט ציבורי וכן תושבים ללא עורף משפחתי ואוכלוסיות רווחה שונות.

לפי הודעת עיריית אשקלון, תושבים חסרי מיגון שלא ימצא להם חדר מלון על ידי המדינה יוכלו לקבל מימון לפינוי עצמאי לתקופה של 15 ימים. לפי המתווה, מבוגר זכאי למימון בגובה 200 ש"ח ליום למשך 15 ימים, וילד זכאי למחצית מסכום זה. תושבים חסרי מיגון יקבלו את הסכום המלא לאחר שיצהירו על פינויים לכל מקום שיבחרו – דוגמת בית מלון, בית הארחה או דירה חלופית.

לדברי לרדו, פתרון דומה נמצא גם לתושבים שזכאים לפינוי אך אינם מעוניינים לשהות בבתי המלון שמספקת המדינה. לדבריו, אלו שבוחרים שלא להתפנות לבתי המלון הייעודים יכולים לבחור פתרון דיור באופן עצמאי. "נקבע מנגנון המאפשר לזכאים לבחור בין ללכת למלון אותו המדינה ייעדה לו, או לבחור בעצמו ללכת לפתרון שהכי מתאים לו, כגון יחידת דיור, בני משפחה, AIR BNB, או כל פתרון שמתאים לו", דברי ראש רח"ל.

עוד נמסר כי ניהול מבצע שיכון המפונים הועבר לאחריותו של משרד התיירות. לפי רח"ל, כל הנושא ירוכז על ידי המשרד עד ה-2 בנובמבר. במסגרת פעילותו, משרד התיירות ינהל את הקשר מול בתי המלון, יבצע בקרה של חדרי האירוע, יקבע את סטנדרט האירוח וכן יבצע התקשרויות עם בתי הארחה נוספים.

משמחים את המפונים 

"בעקבות המצב הבטחוני, בו יצאו עשרות אלפי תושבים מבתיהם שבקווי העימות בדרום ובצפון, יצא הקונגרס בפרוייקט ייחודי ומעלה מורל, שקהל היעד שלו הוא כלל המפונים מהדרום והצפון הנמצאים בבתי מלון. המטרה של הפרוייקט היא לשמח ולתת הפוגה כמה שיותר נעימה למפונים הנמצאים בימים אלו בבתי מלון הרחק מהבית ומתמודדים יום יום עם תחושות לא קלות. 

את הפרוייקט שיזם הקונגרס, מנהלת הגב' שושנה שמחיוף הממונה על מחלקת האירועים מטעם הקונגרס. "לפני שבוע התחלנו להופיע בפני המפונים במלון 'רויאל' בים המלח. האמנים שהיו שם היו להקת משפחת אקילוב שהופיעו במשך שעה ארוכה על הבמה עם מוזיקה ותלבושות פולקלור בוכרי. ההופעה התאימה גם לקהל שלא היה בוכרי שנהנה מאוד מהחשיפה לתרבות ולמוזיקה הבוכרית. האירוע הזה היה מול 300 איש שהתפנו למלון מאחד היישובים בדרום הארץ. התגובות שקיבלנו לאחר האירוע היו חמות מאוד וכולם בירכו את הקונגרס על המחשבה וההירתמות למען התושבים".

"בתחילת השבוע, במוצאי שבת האחרונה יצאנו להרים ערב נוסף במלון לב ירושלים. שם משתכנים מפונים מאזור הדרום המשתייכים לציבור החרדי. הבאנו להם את הזמר והחזן גיל ישראלוב ושימי יונייב שהופיעו ושימחו את הקהל הרב. לאולם ההופעות במלון הגיעו למעלה ממאה איש שחוו הפוגה קלה מהמתח והחרדה האופפים אותם בימים אלו הרחק מהבית". בירושלים מתארחים בימים אלה כ-15,000 שפונו מאזורי הלחימה בדרום ובצפון (והיד עוד נטויה), אשר שוהים בכ-50 בתי מלון בכל רחבי העיר. "אנחנו גאים ומתרגשים להעניק לאורחים מעטפת חמה ככל שניתן, בין היתר טיפולי-רגשי, מענה בהיבטי חינוך, התרבות והפנאי", אומרים בעיריית ירושלים ומוסיפים כי מאמצי הקליטה כוללים: "ריכוז מאות מתנדבים בתחומי האמנות והבמה השונים, ובכך מציעים מגוון רחב של פעילויות למתארחים בעיר: הצגות, סדנאות יצירה, בובות וליצנים, שיעורי תנועה, שעות סיפור ופנאי ועוד, וזאת במטרה לרומם את רוחם של המתארחים בתקופה הזו".

לאחר הביקור בירושלים, צוות משמחי הקונגרס הגיע גם לתל אביב. "ביום שני השבוע ביקרנו גם במלון דן פנורמה בתל אביב. לשם הבאנו את האמן אבי חן ולהקתו שגם הם שימחו מאוד את מאות המפונים שהגיעו לשמוח יחד איתם" אומרת שמחיוף. 

לסיום אומרת הגברת שמחיוף כי בקונגרס "מחפשים עוד בתי מלון בכדי להמשיך ולשמח את המפונים".

נגישות