בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> מגזין

נושמים בשביל הגוף והנשמה

אסנת פלישתייב היא יועצת בריאות טבעית נפש וגוף, ומדריכת נשימות * במהלך פגישת ארוחת ערב עם חברה 'מצפון תל אביב', הוזמנה אסנת להרצאה על תזונה נכונה, אך מפאת חוסר מקום היא נשארה בחוץ * בהמשך היא החלה טיפול נשימתי ומיד ידעה 'גם אני רוצה להיות כזו' * לנשום כמו תינוק

גילוי חיידק ההליקובקטר זיכה את שני החוקרים האוסטרלים שגילו אותו בפרס נובל לרפואה, התופעה המוכרת ביותר של חיידק ההליקובקטר היא צרבת חזקה מאוד, במקביל היא מחלישה את מערכת החיסון של הנדבק, ויכולה לגרום לאולקוס – כיב קיבה, נפיחות בבטן וחוסר שקט נפשי.

אך כשגילו אצל אסנת פלישתייב את חיידק ההילקובטר, הדבר האחרון שהיא רצתה זה לקבל את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי, הכולל טיפול של כמה חודשים באנטיביוטיקה ותרופות נוספות, בראיון לעיתון מנורה היא מספרת: "בעקבות הצרבות הכואבות מאוד ונפיחויות בבטן, עשיתי בדיקות קולונוסקופיה וכדו', הורידו לי פוליפים, אך במקביל אמרו לי שאני חייבת לקחת אנטיביוטיקה במשך תקופה ארוכה.

"תקופה קצרה קודם גילו את החיידק אצל אחותי, הגוף שלה הגיב לתרופות בצורה מאוד קשה, כל הגוף שלה רעד והיא אושפזה בבית רפואה, וזה הפחיד אותי – "על גופתי" אמרתי: "אני לא לוקחת אנטיביוטיקה, אני לא שותה תרופות.

"במשך שנים רבות סבלתי מאנמיה, וכל חיי לא הבנתי, למה אנחנו חיים בעולם שהופך כל אדם בוגר להיות כל כך תלותי בתרופות. ראיתי את אבא שלי – אמנון ז"ל, שהיה חולה והמשיך לסבול כל חייו, הוא תמיד היה תלותי בתרופות, הוא סבל מאסטמה ותמיד היה צמוד למשאף, כמו כן הוא סבל מסכרת ומיתר לחץ דם וכל הזמן רק הגבירו לו את כמות ורמת התרופות. 

"כך גם ראיתי את הסבתא שלי וחמותי ז"ל, שכל חייהם ביחד עם התרופות הם כל הזמן סבלו, שאלתי את עצמי – "למה אנשים צריכים לסבול כל החיים? בשביל זה באנו לעולם, כדי לסבול? אז בשביל מה לחיות? ולא יכול להיות שהאלוקים שברא אותנו עשה אותנו כל כך תלותיים בתרופות וממשיכים לסבול! חייבת להיות דרך אחרת!

"התפלאתי, אם תרופות אמורים לרפאות למה זה לא קורה? ואולי התרופות גם עושים יותר גרוע, כל מי שמסביבי התחיל עם תרופות, המשיך לסבול, והמשיך לקחת תרופות, ובשלב מסוים הוצרך להגביר מינונים, או לשנות לתרופה יותר חזקה.

"במקביל, גם החיים האישיים שלי היו מלאים משברים וסימני שאלה, רציתי להיות אמיצה, לדעת לקחת החלטות, להתגבר על משברים, להתגבר על דאגות נפשיות פנימיות, ובהמשך כשהחלו הצרבות הרגשתי שקשה לי, סבלתי מאנמיה – אי ספיגת ברזל, הייתה לי חולשה מתמדת, וחשבתי לעצמי: "ככה אני צריכה כל החיים, לשתות כדורים לספיגת ברזל? לא יכול להיות שהקב"ה ברא מכשיר לא נכון? אולי אנחנו הורסים את החיים ולא יודעים איך להשתמש בגוף?.

"באותה תקופה רצינו קצת להרחיב את יכולות ההכנסה שלנו, ובעלי פתח קפיטריה בשדרות רוקח בתל אביב, בימי שישי התחלנו למכור אוכל מוכן לשבת, וכך אני נכנסתי לתמונה, הייתי אופה ומבשלת מאכלים בוכריים, באחש, גוז'גיז'ה, מנטו וכו'. כולם בשכונה דיברו על 'האוכל של אסנת'.

"מסיבות שונות ומשפטיות נאלצנו לסגור את העסק, אבל החברות שלי עם הלקוחות המשיכה, הייתי מבשלת להן וכך אחת מהלקוחות – זהבה, הזמינה אותי להרצאה: "את חייבת לבוא לתל אביב, יש שם הרצאה של רב תזונאי שכל הצפונבונים מגיעים לשם", אני התפלאתי מאוד: "מי זה יכול להיות, הרצאה?", החברה שלי כלל לא הייתה דתיה, ולמה שהיא ועוד חברות ילכו להרצאה של רב?!

"שכנעתי את בעלי ונסענו, נשארתי הרבה יותר סקרנית והמומה. הגענו להרצאה אבל לא היה לנו אפשרות לחנות בסביבה בשום אופן, כשכבר מצאנו חניה במקום מרוחק, הגענו לאולם, הוא היה מלא עד אפס מקום ואנשים עמדו עד הפתח, לא הצלחנו לראות כלום. 'מי זה יכול להיות הרב הזה שכל הצפונבונים מגיעים להרצאות שלו?

"אחרי רבע שעה יצאתי מהאולם מפאת חוסר מקום, למחרת שאלתי את זהבה והיא אמרה לי "הרב יובל אשרוב", התחלתי לשמוע הרצאות שלו ביוט-יוב והופנטתי, גיליתי תשובות לכל השאלות, רפואיות ונפשיות, גשמיות ורוחניות, התמודדויות ולחצים וכמובן תזונה. רציתי ללמוד את אורח החיים וההדרכות של השיטה שלו אבל השיעורים נמסרו ב'אור הגנוז'- ישוב ליד מירון. לכבוד יום ההולדת שלי בעלי קנה לי את כל סדרת הלימודים של הרב אשרוב, קלטות וספר עבה. והתחלתי להבין שהאנטיביוטיקה לא מרפאת, במקרה הטוב היא מטפלת בסימפטומים, מה שעוד יותר הבנתי זה שהמחלות לא מתחילות מחיידקים".

החיידקים הם לא הגורם למחלות? 

"ממש לא! המחלות מגיעות מרגשות ודאגות פנימיות, רגש שלילי מייצר חומציות, התזונה שלנו בעייתית מאוד, אנחנו אוכלים שומנים ויש לנו חסר בירקות, וגם מה שיש בשוק הוא לא אורגני.

"הבנתי שפעמים רבות אנחנו אוכלים אכילה רגשית ואם נמלא את עצמנו ברוחניות ובערכים, לא נרוץ כל הזמן למזווה או למקרר. הגוף שלנו מלא בסטרסים וחרדות. ובהמשך כשלמדתי את הטיפול הנשימתי הבנתי שרק אחוזים קטנים מהריאות שלנו פעילים".

איך מכל הצרבת והאנמיה הבנת שהבעיה היא בנשימה, זה ממש לא נשמע קשור?

"ממה שלמדתי בספרים ובקלטות של הרב אשרוב, ועוד קודם לכן, הבנתי שאני צריכה טיפול לנשמה, המחלות הגופניות התחברו לי עם הקושי הנפשי, הייתי מוכרחה להציל את עצמי. פניתי ל'מרכז אילימה' של הרב יובל אשרוב וביקשתי ייעוץ, משהו במרכז הארץ, הם הפנו אותי לאיתמר וקבעתי תור לקליניקה שלו בתל אביב. כשהוא שמע על המשברים הנפשיים שלי, הוא ממש התחיל לבכות יחד איתי, "אנחנו נעשה לזה סוף!", הוא הבטיח, והזמין אותי לטיפול נשימות, במקביל לתפריט תזונה והעולם שלי השתנה לגמרי.

"בפעם הראשונה שהתחלתי את אימוני הנשימות, זה משהו שאי אפשר לתאר, הרגשתי שכל החרדות והפחדים, כל התסריט של החיים, הכל צף לי, הגוף שלי כמו נהפך למשותק, התכווצויות כאילו אני יוצאת מהעולם הזה. איתמר בעצמו כשראה דרך הטיפול כל מה שעובר עליי בנפש שאל אותי: "אסנת – איך את חיה עם כל זה?!", ואני בדמעות עניתי לו: "אני באמת לא חיה – אין לי חיים" 

"התעוררתי אסנת חדשה, אבל הייתי עם אפיסת כוחות, "יש לך טראומות עמוקות" הוא אמר. בפעמים הבאות זו כבר הייתה חוויה אחרת, האנמיה וההליקובטר חלפו לי כמעט לגמרי בשילוב עם תזונה נכונה, ובשלב מסוים החלטתי שאני רוצה ללמוד להיות מטפלת נשימתית".

וכעת נסעת עד לגליל העליון ללמוד את השיטה של הרב אשרוב? 

"התחלתי ללמוד כשנפתח הסניף של המכללה ברמת גן, לימודים של ארבע שנים, שנתיים על הנפש ושנתיים על רפואת הגוף, בהמשך המשכתי ללמוד בזכרון יעקב, וגם כיום אני ממשיכה ללמוד ובמקביל פתחתי קליניקה והתחלתי לטפל". 

למה את חושבת שאנחנו לא נושמים נכון? 

"יש פתגם כזה שאומר: "זה שאתה נושם זה לא אומר שאתה חי!". איך תינוק נושם? שוכב על הגב, רגוע, לא תוך כדי הליכה או פעילות. בהמשך החיים אצל כל תינוק כמו גם מבוגר, כל בהלה קטנה גורמת חסימה, אפילו כוס או מפתח שנופלים על הרצפה, כל מה שגורם לפחד ואפילו קטן משנה את דרכי הנשימה שלנו. נוסיף לזה את מה שאנחנו גם מוטרדים מהמטלות והלחצים, רצים קדימה עם הלחץ והמטלות היומיומיים ושוכחים לטפל בעצמנו".

ומה עושים טיפולי הנשימה?

"נשימה טיפולית היא תהליך ריפוי והעצמה של נשימה מחוברת, נשימה שבה אין הפסקה בין השאיפה לנשיפה. בזמן הנשימה הגוף מרפא ומאזן את עצמו, רגשות מודחקים משתחררים במהירות, אמונות שורשיות משתנות ונוצרת צמיחה רוחנית מואצת.

"תהליך הנשימה לוקח בין 30-60 דקות שבמהלכן אנחנו נושמים נשימה מחוברת שמגיעה במדויק לשורש של הבעיה או הקושי בגוף ומשחררת אותו ביעילות ובמהירות. כשיש איזון בנפש גם הגוף מתרפא.

"במקביל לפי בדיקות דם אני גם נותנת תפריט לתזונה נכונה".

 ולאחר כמה טיפולים מתחילים להרגיש שינוי?

"מיד מהמפגש הראשון! החמצן המוגבר שנוצר עם הנשימה המחוברת, בלי הפסקה בין השאיפה לנשיפה, מוזרם לרקמות פגועות או חסומות בגוף ומתחיל לשקם אותן במהירות. כאבים כרוניים יכולים להשתחרר, דלקות יכולות להירפא והגוף מתחיל לחזור לאיזון הטבעי שלו. רגשות מודחקים וטראומות משתחררים מהגוף, הנשימה מגיעה כמעט לכל מקום בגוף ומשחררת כמות עצומה של רגשות שכלואים בגוף כמו כעסים, פחדים, סטרס ולחץ. היא יכולה להגיע גם לטראומות הכי גדולות שעברנו ולהתחיל את הריפוי שלהן עד לניקוי סופי שלהן מהגוף.

"תהליך של נשימה טיפולית יוצר מודעות מוגברת לגוף, לרגשות, למחשבות. הגישה שלנו לחיים נעשית חיובית יותר. כל תהליך גם פותח את מרכז הלב ויוצר צמיחה רוחנית גדולה ומביא לאושר ולשמחה פנימית".

נגישות