בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > חדשות שלישי

ניסיון הצתה של שגרירות ישראל

סטודנט באוניברסיטה המקומית ניסה להצית את שגרירות ישראל באוזבקיסטן ונכלא לחמש שנים

בית המשפט האוזבקי גזר חמש שנים בכלא, על הצעיר בן ה-19 מהמחלקה ללימודי שפות בינלאומיות באונ' הממלכתית של אוזבקיסטן, לאחר שהוכח ניסיון הצתה מכוון של השגרירות הישראלית בבירה טשקנט. על פי המסמך, א.א. יליד 2004 סטודנט שנה שניה, במקור מהעיר פרגנה, הגיע בשעות הבוקר המוקדמות של ה-19 באוקטובר 2023 למתחם המאובטח של הכניסה לשגרירות, כאשר הוא רוכב על אופניו ובידו תיק גב. בשעה 04:30 לפנות בוקר הוא עורר את חשדם של המאבטחים אשר בדקו את הצעיר וגילו בתיק הספורט שלו בקבוק נפט, משקולות, חתיכות בד וקופסת גפרורים. לאחר שניסה להימלט מהזירה הוא נעצר על ידי המשטרה ובמהלך התשאול הראשוני במקום, הוא ניסה להשלים את תוכניתו והסיח את דעתם של השוטרים תוך שהוא רץ לכיוון פתח השגרירות וזורק בקבוק תבערה אשר פגע בחומת החצר של המתחם. 

מאבטחי השגרירות והמשמר הלאומי של אוזבקיסטן תפסו את הצעיר והוא נלקח בניידת לתחנת המשטרה. 

במהלך עדותו בבית המשפט הודה הצעיר כי במהלך אוקטובר 2023 נחשף לסרטוני רשת מהלחימה ברצועת עזה ובעקבות כך החל לפתח את שנאתו כלפי מדינת ישראל, דבר אשר גרם להחלטתו להצית את שגרירות ישראל בטשקנט. "בהתחלה רציתי לזרוק בקבוקי נפט מעל הקיר לחצר השגרירות. לאחר מכן תכננתי להצית את השגרירות על ידי השריית פיסות בד עטופות סביב משקולות בנפט והשלכתן לאש במקום הבקבוקים השבורים. לא הייתה לי כוונה לפגוע באנשים או בשגרירות, רציתי למחות כי ישראל הפציצה בית חולים בפלסטין. הבנתי שמעשיי היו שגויים", אמר בעדותו בבית המשפט.

לפי פסק הדין של בית המשפט הפלילי המחוזי יקאסראי מיום 19 באפריל השנה, א.א. נמצא אשם בביצוע פשע לפי החוק לפעולת טרור והוא נידון ל-5 שנות מאסר.

משגרירות ישראל באוזבקיסטן נמסר בתגובה: השגרירות רואה באירוע התקיפה כפיגוע טרור חמור שהסתיים ללא נפגעים. כוחות הביטחון טיפלו באירוע כמצופה – המפגע נעצר, נחקר והובא לדין. 

אנו חשים מאז תחילת המלחמה בעליית מדרגה משמעותית בכל הקשור לשנאה והסתה כלפי ישראל.

אנו בקשר עם הרשויות וסומכים עליהם שיעשו את כל הנדרש על מנת להגן על השגרירות, הישראלים והיהודים באוזבקיסטן.

נגישות