בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני > קהילה

סוף והתחלה 

באירוע רב רושם שנערך בבית הקונגרס בתל אביב בנוכחותם של רבני העדה ורבני ערים מרחבי הארץ הוענקו לבוגרי קורס קידושין ומילה שיזם הקונגרס לאברכים בני העדה תעודות סיום מהודרות * מכאן יצאו הנציגים להתחיל לשרת בקודש בקהילות השונות ולתת מענה הולם לקהילה בסוגיות אלו 

צילום: פוטו ניסים

ביום חמישי בשבוע שעבר, התקיים טקס מפואר ומכובד ביותר למען אברכי העדה הבוכרית שסיימו בהצלחה קורס ארוך ומפרך, שבו למדו להיות עורכי חופה וקידושין בניהולו ובהובלתו של הרה"ג אברהם קוזמן שליט"א מנהל מחלקת אישות וגירות ברבנות הראשית לישראל ורב ממונה בסביון ויהוד מונוסון. מסיימי הקורס, שעברו את הבחינה המסכמת בהצלחה, הגיעו לבית הקונגרס בתל אביב על מנת לקבל כבוד מהרבנים החשובים, כמו גם לזכות בתעודות הסיום המיוחלות שאותן הם השיגו בזכות ובעמל רב. 

לצד קורס עריכת חופה וקידושין, חלק מהאברכים אף השתלמו בלמידת אומנות המילה בהנחייתו והובלתו של הרה"ג שמעון חי רחמים שליט"א רב ומו"צ בעיר תל אביב, מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל. האברכים השקיעו זמן ואנרגיה רבה על מנת להגיע למעמד המיוחל, מתוך כוונה לצאת ולשרת בקודש את הציבור הרחב ולתת מהידע התורני וההלכתי שלהם למען הציבור ולמען העדה הבוכרית. 

הרבנים הגיעו לברך 

הטקס היה רב רושם בעיקר ובזכות נוכחותם וברכתם של רבני ערים חשובים, אישי ציבור, ראשי מועצות ובעלי תפקידי מפתח בכל הקשור לתחום הדת והרבנות בישראל. לצד הרבנים החשובים, הגיעו לחלוק כבוד למסיימי הקורס גם נשות האברכים התומכות ומסייעות מאחורי הקלעים לבני הזוג להתקדם ולהתפתח בתחום הרבנות. הערב היה עמוס בדברי חיזוק ועידוד על חשיבות העיסוק בנושאים אלו מחד, ומאידך על הזהירות הרבה הראויה בדברים כל כך עדינים ומלאי היבטים הלכתיים מורכבים בהתאם למצב הנתון. בהתרגשות גדולה, עלו על דוכן הנואמים בזה אחר הרבנים החשובים שאף הביאו דוגמאות חיות מתפקידם היום יומי על חשיבות לימוד הלכות קידושין ומילה והעיסוק בתחום. 

במעמד נכחו רבני העדה, הרה"ג בן ציון רבין שליט"א אב"ד פתח תקוה והרב הראשי לעדה הבוכרית. הרה"ג זבדיה כהן שליט"א ראב"ד תל אביב יפו ואב"ד העדה הבוכרית. הרה"ג שלמה ישי הכהן רבין שליט"א ראב"ד ארה"ב וקנדה לעדה הבוכרית וראש מכון 'בית הלוי' 

ורבנים אורחים חשובים ברום המעלה: הרה"ג רצון ערוסי שליט"א רבה הראשי של קרית אונו וחבר מועצת הרה"ר לישראל. הרה"ג אליעזר שמחה ווייס שליט"א רב ממונה הערים בני ברק, גבעת שמואל והרצליה חבר מועצת הרה"ר לישראל. הרה"ג אליהו יוחנן גור אריה שליט"א רבה הראשי של חולון. הרה"ג אברהם צוריאל שליט"א רבה הראשי של נס ציונה. הרב חזקיהו סאמין שליט"א מנהל מחלקת כשרות ונישואין ורבנים במשרד לשירותי דת. הרב פנחס אלטהויז שליט"א מנהל מחלקת נישואין ורב שכונה בחולון. את האירוע כיבדו בנוכחותם גם מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, חבר הנשיאות ויו"ר המועצה הדתית בסביון מר מר אפי יליזרוב הי"ו. וכן מר אמנון כהן הי"ו ויו"ר איגוד ידידי הקונגרס. 

חיזוק לומדי התורה 

הערב נפתח בתודות רבות וברכות לאנשי המפתח שאפשרו את כל המפעל הזה: בראשונה מר לב לבייב הי"ו נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי ולרעייתו הגברת אולגה מנשים באוהל תבורך, כשלצידם חברי נשיאות הקונגרס ולכל העוסקים במלאכה, החל מהיוזמה להקמת הקורס החשוב ועד להוצאתה לפועל ולסיום המבורך בדמותו של הערב המהודר הזה לטובת מסיימי הקורס הנרגשים. לרב יוסף ארבוב הי"ו מנהל אגף תרבות תורנית בקונגרס. לר' דובי בלוי על הסיוע הרב בהכנת המעמד וליוויו והכנת תעודות מפוארות.

מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, פתח ובירך את הלומדים המצטיינים והוסיף שצריך להמשיך לפעול ולהרחיב את העשייה המבורכת הזו, ולחזק ולעבות את לומדי התורה ועוסקיה בקרב העדה הבוכרית כולה. הרב בלוי ציין כי קונגרס יהודי בוכרה יעמוד לימין הפרוייקט הזה כמובן בעזרתו המיוחדת של מר לבייב נשיא הקונגרס.

בסיכום דברי הנואמים עלה הרב אברהם קוזמן שליט"א, מנהל הסמכת עורכי חופה וקידושין לברך את תלמידיו ואת רבני שולחן הכבוד שהפכו במהלך הקורס לקבוצה מגובשת ומאוחדת, וכן הרב שמעון חי רחמים שליט"א עלה לברך את תלמידיו המוהלים החדשים. 

הערכה רבה למסיימים 

הלומדים שהשקיעו רבות מזמנם ומרצם, עלו בזה אחר זה לקבל את התעודות המהודרות שלהם, והודו על מעמד יוקרתי ומכובד כיאה להם ובמיוחד התרגשו נשות הרבנים והאברכים שבערב זה קיבלו הרבה ברכות הוקרה על כך שהן מאפשרות לבעליהן להקדיש זמן ללמוד ולהתפתח. מכאן הם יצאו לעולם הצמא כל כך לתלמידי חכמים ופוסקי הלכות. הם יוכלו מעתה והלאה לשמש בקודש בתחום אותו למדו ובו השתלמו תחת הפיקוח הקפדני של הרבנים מובילי הקורס. 

מזכ"ל איגוד הרבנים של הקונגרס הרב יצחק שמאלוב שליט"א שליווה את הפרוייקט מיום היווסדו ועד ליום המרגש של חלוקת התעודות מוסר ל'מנורה': 'הייתי שם ברגעים היותר מאתגרים של האברכים, ראיתי אותם מתאמצים ומתגברים על קשיים עצומים על מנת להשלים את הלימודים ולהיות שלוחי ציבור בקהילות. כולי מלא הערכה רבה לכל מי שצלח את לימודי הקורס המאתגר ויוצא כעת לקהילה בידיים מלאות. אנחנו נמשיך ונפתח עוד ועוד מסגרות דומות על מנת לחזק את מעמד הקהילה הבוכרית' הוא מסיים בהבטחה.

נגישות