בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

עכשיו תורנו לתת

 קמפיין 'אחדות 365' שיזם הקונגרס למען משפחות מהעדה הבוכרית הנמצאות במצוקה כלכלית יצא לדרך בהצלחה רבה * בשבוע האחרון נתרמו לקמפיין מאות אלפי שקלים מבני ובנות העדה הבוכרית בישראל ובתפוצות * בהנהלת הקמפיין מדברים על היענות אדירה של בני העדה ועמידה ביעד הגיוס כבר בימים הקרובים * במקביל, בעיצומו של חג הפסח יתקיים בבנייני האומה בירושלים אירוע 'כתר תורה' בו יחולקו מלגות מכובדות לאברכים ובני התורה בני העדה הבוכרית * מאחורי הקלעים של הקמפיין הכי מדובר בעדה 

בימים אלו, קמפיין 'אחדות 365' ביוזמת קונגרס יהודי בוכרה העולמי מגיע לימי השיא שלו, עמוד הקמפיין המנוהל על ידי חברת הגיוס הבינלאומית 'צ'ארידי', זוכה לכמות גבוהה של פופולאריות ברשת האינטרנט הבוכרית הגלובלית. נכון לרגע כתיבת השורות, מאות תרומות בסך מאות אלפי שקלים, כבר זרמו אל כיסם של המשפחות במצוקה דרך מחלקת הרווחה של הקונגרס, התומכת בהן לאורך השנה כולה ובפרט לקראת החגים. יעד הגיוס השנה יהיה מעל שני מיליון דולר, סכום משמעותי שיכסה חלק מהתמיכות הרבות של מחלקת הרווחה בקונגרס למשפחות ויחידים במצוקה. 

עיון קצר בדף התורמים והתורמות, מגלה את גודלה של האחדות הקהילתית של יהודי בוכרה מכל העולם. תרומות של יחידים ומשפחות מכל רחבי ישראל, לצד תרומות של בני ובנות העדה מחוץ לארץ. כל תרומה, כל סכום, מצטרף למטרה הגדולה של שמחת אלמנות, יתומים ועניים, הנתמכים על ידי מחלקת הרווחה, ויזכו גם בשנה זו לתמיכה משמעותית במזון, ביגוד, תרופות, ייעוץ בשלל נושאים וליווי אישי מול הרשויות השונות. 

החמ"ל עובד 

בינתיים מנהלי הקמפיין עובדים ללא הפסקה מסביב לשעון על מנת לאפשר את פעילות הקמפיין וחלוקת התלושים בצורה מקצועית ומסודרת. חמ"ל הקמפיין נפתח זה מכבר בבית הקונגרס, בו יושבים מנהלי הקמפיין ואנשים נוספים לוודא שכל מערך התרומות עובד כמו שצריך, ללא תקלות וללא הפתעות "רק הפתעות טובות אנחנו רוצים" אומר מנהל הקמפיין בפועל סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב. "כל מי שרוצה לתרום יוכל לעשות זאת באתר הקמפיין בצורה בטוחה ומהירה, ניתן כמובן להקדיש את התרומה לעילוי נשמת או לרפואת היקרים לנו. אפשר גם להגיע ישירות לבית הקונגרס בתל אביב במשך השבועות הקרובים ועד לחג הפסח, ולתרום במזומן, שיק, או בכל דרך אחרת. נכבד כל תרומה שלכם ונעביר אותה במלואה למטרה הייעודית. הזכות של גמילות חסדים בזמנים כאלו היא חשובה מאין כמותה והיא הדבק שמאחד את הקהילה המפוארת שלנו" מסיים ניאזוב. 

 רווחה והצלה 

בתחילת השבוע התכנסה ועדת הרווחה של העדה הבוכרית בבית קונגרס יהודי בוכרה בתל אביב. סביב שולחן אחד ישבו נבחרי ציבור, עורכי דין, נציגי הרווחה ונציגי הקהילות על מנת לדון בתיקי התמיכות שנערמו על שולחן הוועדה בחודשים האחרונים. את הוועדה ניהל מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, שמלווה את פעילות מחלקת הרווחה לאורך השנה כולה. יו"ר ועדת הרווחה מר יעקב בביוב הוביל את הדיון בתיקים ושמע את דעות המומחים השונים לגבי המקרים הייחודיים שעלו בוועדה. 

כמו כן, השתתפו בוועדה חברי נשיאות הקונגרס אפי ילזרוב, ד"ר רן סיונוב, מר יעקב מושיחוב, הגב' ורדה בן ברוך, ברוך בן ברוך, הגב' ברכה סעידוב, יו"ר חוג הידידים חכ"ל מר אמנון כהן, ד"ר סוניה מקסימובה, מר אברהם בורוכוב סגן ראש העיר אור יהודה, אליו הצטרף חיים בגייב ממחלקת הרווחה באור יהודה, מר אברהם דז'ורייב מ"מ ראש העיר רמלה, עו"ד יניב בדלוב חבר מועצה בעיר אלעד, ידיד עיתון מנורה עו"ד אבי רובינוב, הרב יצחק שמלוב מזכ"ל איגוד הרבנים, מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב, הגב' שרית מיתר מנהלת מחלקת הרווחה. 

בוועדה התקופתית לנושאי רווחה, דנים נציגי הקהילות בבקשות תמיכה שונות העולות מטעם צוות הרווחה בקונגרס בראשותה של הגב' שרית מיתר. הבקשות נידונות אחת לאחת, עם תיק דיונים מסודר, המונח לפני כל חבר ועדה, ומאפשר לו לראות את כל החומר הרלוונטי בקשר לבקשת התמיכה הנידונה בין חברי הוועדה. 

יו"ר הועדה, חבר נשיאות הקונגרס מר יעקב בביוב אומר ל'מנורה': "מיום שנוסד הקונגרס, ועדת הרווחה מתכנסת באופן קבוע ובלי הפסקות. כל שלושה חודשים באים חברי הוועדה ומתנדבים ומתכנסים יחד. אנחנו יושבים שעתיים שלוש לפחות, על חמישים תיקים. כל תיק הוא משפחה אחת שלימה המבקשת סיוע. החל מאנשים חולים שמבקשים סיוע בחיים ובתרופות וכלה במשפחות חד הוריות וקשות יום. אנחנו יושבים ודנים בכובד ראש בכל מקרה לגופו. חברי הוועדה עושים זאת לשם שמיים ובצורה אלטרואיסטית לחלוטין לטובת בני העדה הבוכרית. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל חברי הוועדה, שמשקיעים מזמנם ומרצם בפעילות החשובה הזאת" מסיים מר בביוב.

 כעת דואגים לקהילה

"אין מטרה חשובה מזו" אומר ל'מנורה' אחד מבכירי העדה שנכח בוועדת התמיכות של מחלקת הרווחה. "הידיעה שיש משפחות מאחינו ואחיותנו שלא מסוגלים לספק את הצרכים הכי בסיסיים שלהם כמו מזון וביגוד ביום יום, קורעת את הלב. שלא לדבר על התקציב של המשפחות האלו לחגים, שהוא בגדר לא קיים. איך אני אוכל לשבת בשולחן ליל הסדר יחד עם המשפחה שלי, ולדעת שיש אנשים מתוכנו ומקרבנו שפשוט בוכים בחג הזה כי אין להם מה להלביש לילדים, אין להם איך לקנות אוכל כשר לפסח. דבר כזה הוא לא ייתכן בעיני, ואני אעשה הכל על מנת שהקמפיין הזה יצליח להגיע ליעדו ואף יותר מכך. העדה הבוכרית ידעה תמיד להתאחד, ולתת מעצמה לכלל עם ישראל. עכשיו הגיע הזמן שהעדה תדאג קודם כל לבניה ובנותיה הנאנקים תחת עול הפרנסה. כל אחד יכול להשתתף, כל אחד. גם מי שמשכורתו צנועה, יכול לתת כמה שקלים רק בשביל המעשה הגדול הזה של האחדות והנתינה. אני קורא לכם, אחים יקרים, עדה יקרה, תפתחו את הלב ותנו כבוד למשפחות הנתמכות".

 כתר תורה 

במקביל, איגוד הרבנים שעל ידי הקונגרס, מכין לבני התורה והאברכים בני העדה הבוכרית כנס 'הקהל' מיוחד, בו יקבלו בני התורה הכרה וכבוד על שקידתם והתמדתם על התורה והעבודה. כנס 'כתר תורה' יתקיים בבנייני האומה בירושלים בחול המועד פסח, יום ראשון י"ח בניסן. בכנס ישתתפו כל הרבנים הראשיים לעדה, בראשותו של הרב הראשי לעדה הבוכרית העולמית הגאון בנציון רבין שליט"א. בכנס, יקבלו בני התורה העומדים בתנאים, מלגה יוקרתית מהקונגרס שתאפשר להם להמשיך ולהתמיד על התורה והעבודה עם פחות דאגות כלכליות. "ישנה מצווה גדולה של הקבלת פני רבו ברגל" אומר הרב יצחק שמאלוב שליט"א מזכ"ל איגוד הרבנים. "במסגרת זו, נכנס את כל בני התורה בעדה להקביל את פני רבני העדה, לשמוע תורה חדשה מפיהם ולקבל מלגה מכובדת כאות הוקרה על שקידתם בתורה". הצפי הוא להגעתם של אלפי בני תורה מהעדה, ולמעמד גדול ומהודר לכבודה של תורה.

נגישות