בס"ד

24.6.2024 | י"ח סיון התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

קהילת קווינס קיבלו את פני שר הדתות 

הרכבת האווירית של שרים וחברי כנסת מישראל לקהילת הבוכרים בניו יורק ממשיכה והפעם ביקר במקום שר הדתות הרב מיכאל מלכיאלי כשלצידו משלחת של רבנים ובכירים נוספים * השר וחברי משלחתו זכו לקבלת פנים חמה מאת רבני האזור ובכירי העדה בארה"ב * הרב ברוך בביוב קיבל את פני ידידו הוותיק מפעילותם המשותפת בירושלים לפני שנים והשר התרשם עמוקות מהאחדות העמוקה וההשקעה האדירה של הקונגרס בשימור המורשת היהודית והבוכרית בגולה 

הרכבת האווירית לקהילה הבוכרים בקווינס לא פוסקת לרגע. בהמשך לביקורים של בכירי המערכת הפוליטית בישראל בקהילה בחודשים האחרונים, בסוף חודש יוני האחרון הגיע לבקר במקום שר הדתות הרב מיכאל מלכיאלי. אליו הצטרפה פמליה מכובדת בראשות יהודה כהן מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, הרב אליעזר שמחה וייס חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל ושני יועצים בכירים של השר.

המשלחת הגיעה ל'סנטר' הבוכרי בשעת בוקר מוקדמת, לתפילת שחרית במניין של הצעירים עם הרב אשר וקנין. לאחר התפילה נשא השר דברי תורה וחיזוק לבאי המניין לצעירים. אחרי התפילה הוזמן השר וחברי משלחתו לארוחת בוקר משותפת עם רבני רובע קווינס. בארוחת הבוקר פגש השר את מנכ"ל הקונגרס בארה"ב הרב זלמן זבולונוב, הסמנכ"ל הרב יצחק וולוביק, הרב דוד שושן, הרב פרץ שטיינברג, מביה"ד של קווינס וידיד הקונגרס והקהילה הבוכרית במקום, נשיא ועד הרבנים של קווינס הרב מרכוס, הרב יוסף אקילוב רב בית הכנסת שערי אליהו, הרב דוד אקילוב רב 'אור אליהו' הרב נריה כהן חבסוב, רב בית הכנסת 'נר השם'. הרב יואב בבחנוב, ראש ארגון 'נצח'. הרב חגי ניאזוב רב בית הכנסת אנשי שלום, הרב רחמים דדביוב, הרב שלמה ניסנוב רב בית הכנסת בגארדן הילס, הרב אברהם טביבוב, רב בית הכנסת בית אליהו, הרב יעקב נסירוב רב 'בית אל', הרב אבנר יונייב רב 'אהל יוסף', הרב נחום קזיוב רב 'אור נתן', הרב ברוך חוג'ייוב רב בית הכנסת חוג'י קטן, הרב עמנואל אליזרוב רב 'אנשי שלום' בפורסט הילס, הרב ארקינג ראש כולל 'אור ההלכה' ודיין בבית הדין הבוכרי בקווינס, הרב שלמה בורוכוב, רב בית הכנסת 'תמא'. הרב אשר כהן והרב נריה שמעונוב רבני קהילה מברוקלין. 

"ב"ה האווירה הייתה מאוד טובה בארוחת הבוקר וקבלת הפנים" אומר ל'מנורה' הרב ברוך בביוב שליט"א רב העדה בארה"ב וקנדה. "השר עצמו מאוד התרגש לפגוש אותי, כי אנחנו שנינו משכונת פסגת זאב בירושלים ונפגשנו לראשונה מזה 12 שנים שלא התראינו. מול המשלחת החשובה של הרבנים". מול משלחת הרבנים המכובדת, ישבו בכירי הקהילה ובראשם נשיא הקונגרס בארה"ב וקנדה מר בוריס קנדוב כשלידו נשיא ה'סנטר' מר ליאון נקטלוב. אורח חשוב שהגיע לאירוע מטשקנט היה מר ארקדי ישכרוב נשיא הקהילה היהודית בטשקנט ומר אהרון אהרונוב מייסד המוזיאון הבוכרי בארה"ב. משיח קלנטרוב נשיא קרן בתי העלמין בסמרקנד, יוסף חיימוב נשיא הקרן לעזרה לנזקקים ומר גבריאל סופיוב סגן נשיא הקונגרס. 

האורחים התיישבו ליד שולחנות ערוכים כיד המלך ורב הקהילה הרב ברוך בביוב שליט"א פתח בברכת ברוכים הבאים לשר ולמשפחתו. הרב הזכיר את הכולל שפתח בפסגת זאב והשר היה אחד הפעילים ביותר בכולל ובפעילות עם הנוער המקומי. הרב בביוב הציג לשר את הרבנים הנוכחים ואת הפעילות הברוכה שלהם, כמו כן גם הציג לרבנים את השר וחברי משלחתו. "מזמן כבר לא זכינו למפגש כזה של כל הרבנים הללו גם יחד. זה היה מעמד מכובד מאוד" אומר הרב בביוב. לאחר ארוחת הבוקר, קיבל השר סקירה עמוקה על הפעילות הענפה של הקהילה הבוכרית בקווינס. "הקהילה שלנו זוכה לביקורים של בכירי השלטון בישראל כיוון שהיא נחשבת לקהילה מכובדת ומרכזית מאוד בעיר ניו יורק. כל זה אודות לקונגרס יהודי בוכרה העולמי בנשיאותו של מר לב לבייב, שמאחד את כל יהודי בוכרה בעולם כולו". האורחים התרגשו לשמוע על האחדות הנפלאה של העדה הבוכרית ועל עיתון 'מנורה' שהוא מאחד את המשפחה הגדולה שנקראת העדה הבוכרית. השר קיבל גם סקירה על המוסדות השונים של הקהילה, המשרתים את הקהילה. החל מתיאטרון, חנויות ומסעדות, מוסדות הלימוד ועד בית הדין המיוחד שהוקם ומשרת את הקהילה. 

מר בוריס קנדוב בירך את חברי המשלחת בברוכים הבאים וסיפר על הארגונים והקרנות השונות לעזרה לנזקקים שיש לקונגרס בארה"ב, כמו גם על השמירה האדוקה על הנכסים הקדושים ועל הקהילה המצומצמת של יהודי בוכרה באוזבקיסטן ובמרכז אסיה בשיתוף פעולה עם השלטונות המקומיים. מר ליאון נקטלוב הביע את התרגשותו מהתכנסות הרבנים בסנטר. הוא דיבר על האחדות הקהילתית ועל הצורך בהגברת שיתוף הפעולה בין הקהילות באזור. לאחר מכן הרב בביוב נתן את רשות הדיבור למר ארקדי יששכרוב שדיבר על הקהילה המקומית, על ההשקעה בכשרות ועל העבודה של הקונגרס עם היהודים המקומיים יחד עם הרב של אוזבקיסטן הרב שלמה בביוב. 

הרב אליעזר שמחה וייס סיפר על פעילות המשלחת בארה"ב וגם אמר דבר תורה על הצורך בהשקעה באיכות במקום בכמות. לאחר מכן דיבר מר ארון אהרונוב, מנהל מוזיאון יהדות בוכרה בארה"ב. עיקר דבריו נסובו אודות החשיבות של שמירת המסורת הייחודית של יהודי בוכרה בחיי היומיום כמו גם על הקשר המיוחד של העדה הבוכרית עם ארץ הקודש. אחריו דיבר הרב שלמה ניסנוב, רב קהילת יהודי בוכרה בגארדן הילס. הוא קיבל בברכה את חברי המשלחת והזכיר את הפעילות החשובה של הקונגרס לאחדות הקהילה וסיפר על משלחת הרבנים של העדה הבוכרית בישראל לפני מספר חודשים, שם נפגשו הרבנים עם גדולי ישראל ועם הגאון רבי גרשון אדלשטיין זצ"ל שנפטר לאחרונה. לאחר מכן דיבר מנכ"ל ארגון 'בראשית' מר יהודה כהן שדיבר בהתרגשות על העדה הבוכרית המיוחדת ושילב זכרונות ילדות שלו מהעדה בפתח תקווה, שם גדל. את דבריו הוא סיים בהבטחה לשיתוף פעולה עם הקונגרס בכל מה שתצטרך. בין הדברים, סיפר הרב בביוב על ביקורם של הרבנים הראשיים לישראל בקהילה בחודשים האחרונים ועל הבקשה של הרב בביוב מהרבנים הראשיים לקיים את מבחני הרבנות הראשית בארה"ב ב'סנטר' הבוכרי, במקום לשולחם להיבחן בישראל. 

אחרון הדוברים היה השר מלכיאלי. שפתח את דבריו בדברי שבח לידידו משכבר הימים הרב ברוך בביוב שליט"א. הוא סיפר שכאשר עזב הרב בביוב את פעילותו בירושלים הוא דאג לעתיד הפעילות, אך כאשר הגיע לכאן הוא רווה נחת מכל הקהילה המפוארת שנבנתה במקום. השר הודה לרב בביוב על ההזמנה ושיבח את נציגי הקהילה הבוכרית שנכחו באולם כמו גם את הרבנים שהצטרפו לפגישה. השר הבטיח להגביר את השיח ואת שיתוף הפעולה עם העדה בישראל ובארצות הברית. 

בתום ארוחת הבוקר, ביקרו השר ומשלחתו בבית הדין של העדה הממוקם ב'סנטר' הבוכרי בקווינס. חברי המשלחת מאוד התרגשו לראות את התמונות התלויות על הקירות של רבני ומנהיגי העדה הבוכרית. חברי המשלחת אף סיירו בבית הכנסת המרכזי של העדה והשר לא הפסיק להביע את התפעלותו מהפאר וההדר. השר ציין לשבח את הצלת ספרי התורה מאוזבקיסטן שחלקם נמצאים בארון הקודש בבית הכנסת. 

לאחר תום הביקור בסנטר, פנו חברי המשלחת ביחד עם ראשי הקהילה הבוכרית לסיור ותפילה במרכז חב"ד העולמי בשכונת קראון הייטס בברוקלין. תחילה פנה השר בלווית יועציו הבכירים לתפילה מיוחדת בחדרו של הרבי, לאחר מכן נועד לפגישה ממושכת עם יושב ראש המוסדות המרכזיים של חב"ד ומזכירו האישי של הרבי במשך עשרות בשנים, הרב חיים יהודה קרינסקי שיחי'. הרב קרינסקי סיפר על ימי הבראשית במחיצתו של הרבי, כנער צעיר שהגיע מבוסטון, ועל השליחות אליה יצא לארץ הקודש לאחר הטבח בבית הספר למלאכה בכפר חב"ד. בפגישה השתתפו בין היתר: מנהל הוצאת הספרים קה"ת הרב יוסף ברוך הכהן פרידמן; מנהל מכון ההו"ל של תורת הרבי 'ועד הנחות בלה"ק' הרב חיים שאול ברוק; נציגי הקונגרס הרב לוי יצחק וולוביק והרב זלמן זבולונוב, שליוו את השר ופמלייתו בכל הביקור המיוחד; מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל ר' יהודה כהן; חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל הרב אליעזר שמחה וייס.

הפמליה המשיכה לסיור מודרך במבואות מרכז חב"ד העולמי. אחר כך עלו לבנין הספריה של הרבי השוכנת בסמוך, שם התקבלו על ידי הספרן הראשי הרב שלום דובער לוין, שסקר את תולדות הספריה, ואת אוצרות הרוח הכבירים הנמצאים בה. אחר הצהרים יצאה הפמליה לבית הק' של הרבי והרבנית ברחוב פרזידנט, שם התפללו מנחה. לאחר מכן נסעו השר וחברי המשלחת להתפלל בציונו של הרבי כשהוא מלווה על ידי הרב זבולונוב והרב וולוביק כשאליהם מתלווים גם חברי הקהילה מר ישראל זאורוב ומר דוד קטייב.

נגישות