בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > קהילה

רכבת אווירית למוסדות הקונגרס בניו יורק

 שלושה שרי ממשלה ביקרו בשבוע החולף במוסדות הקונגרס בניו יורק * זאת במקביל לביקור של יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ומנכ"ל משרד התפוצות במוסדות הקונגרס * השרים פרוש ובן צור והשרה דיסטל – אטבריאן התרשמו עמוקות מאיכות ההשקעה בתלמידות ותלמידי המוסדות * שרת ההסברה דיסטל "זוהי ההסברה הטובה ביותר"

בשבוע החולף הגיעה רכבת אווירית של שרים ונציגי השלטון של מדינת ישראל אל מוסדות קונגרס יהודי בוכרה העולמי בעיר ניו יורק. הביקורים הרבים של שרי הממשלה והנציגים הרשמיים הגיעו בסמיכות לבואם של בכירי השלטון בישראל לעיר ניו יורק במסגרת חגיגות צעדת ישראל השנתית הגדולה המתקיימת בעיר. 

 עדיפות עליונה

ראשון המבקרים במוסדות היה מר יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. מר חגואל הינו ידיד ותיק של העדה הבוכרית ושל הקונגרס. רק לאחרונה השתתף יחד עם נשיא הקונגרס מר לב לבייב במפגש המרגש וההיסטורי של נציגי העדה הבוכרית העולמית בבית הנשיא בירושלים. למר חגואל יש פינה חמה לעדה והוא שואף לקדם את הצרכים הייחודיים של העדה בעולם כולו, יחד עם הקונגרס ונציגיו איתם הוא נפגש מדי פעם בפעם. בתום ביקורו של מר חגואל במוסדות, הוא ישב לפגישה ארוכה עם מנכ"ל הקונגרס בארה"ב הרב זלמן זבולונוב ומנהל קהילת ה'סנטר' הרב יצחק וולוביק. בפגישה סוכם כי הקשר ההדוק בין הצדדים יימשך והנושאים עליהם עובדים הצדדים במשותף -בעיקר בתחום הזהות היהודית וההתבוללות- ימשיכו לקבל עדיפות עליונה בהשקעה.

בשנה זו, הנהיג מר חגואל נוהג חדש בתחילתו של המצעד המדובר, בו התכנסו כל עשרות האלפים לדקת דומיה לזכר הנרצחים היהודים בחו"ל "השנה לראשונה נפתח את המצעד הזה בדקה דומייה לזכר חללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. זה דבר שלא קרה כאן אף פעם ואנחנו עושים את זה בדומה למה שקורה ביום העצמאות בישראל, שיש את יום הזיכרון ולאחר מכן את יום העצמאות. זה דבר היסטורי וחשוב מאוד". אמר חגואל. בהתייחס למפגינים נגד הרפורמה המשפטית במצעד אמר: אני חושב שאין טעם למאבק הזה כאן מחוץ לישראל. אני חושב שצריך לשמור את העניינים הפנימיים של מדינת ישראל בתוך ישראל. על העניינים הפנימיים של ישראל צריך למחות בתוך המדינה, ולא בחוץ. כאן צריך לבוא ולומר שעם אחד אנחנו. יש בהחלט מחלוקות וטוב שיש, אנחנו מדינה דמוקרטית, אבל צריך לראות איך אנחנו שומרים ומכבסים את הכביסה המלוכלכת אצלנו בבית".

במקביל לביקורו של חגואל, ביקר באותו הזמן במוסדות מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות מר אבי כהן וצוות בכירי המשרד. מר כהן והצוות התפעלו עד למאוד מהרמה הלימודית הגבוהה שהופגנה מולם במוסדות השונים של הקונגרס בניו יורק. מר כהן התעניין אצל התלמידות והתלמידים על החוויה שלהם כיהודים בחו"ל ועל חיי הקהילה התוססים שהם זוכים להם בקווינס.

 ירושלים באה לקווינס

ביום למחרת, ביקרו במוסדות הקונגרס בניו יורק השר לענייני ירושלים ומסורת ישראל הרב מאיר פרוש ושר העבודה הרב יואב בן צור. השר מאיר פרוש הגיע להתפלל יחד עם חברי הקהילה את תפילת שחרית. מיד לאחר התפילה הוא מסר שיעור קצר על פרשת השבוע למתפללי המניין. לאחר מכן הוא השתתף יחד עם בכירי הקהילה הבוכרית בארוחת בוקר מפוארת. לארוחת הבוקר הוזמנו גם נציגים מקהילות שונות באזור קווינס. לצד אב בית הדין לעדה הבוכרית הגאון רבי ברוך בביוב שהוביל את המפגש, ישב גם אב בית הדין האשכנזי של קהילות קווינס, הרב הגאון שטיינברג.

הרב פרוש ערך סיור במוסדות הקהילה לבנים ובנות. את התרשמותו מהמוסדות המוקפדים והתלמידים המוצלחים הממלאים את החדרים, הוא לא יכול היה להסתיר. במקום הביקור האחרון, המתיבתא לבנים הוא אף מסר שיעור שלם לתלמידי המתיבתא. כמו כן, הוא ביקר באתר הבנייה של גן הילדים הרחב והמפואר שהולך ונבנה כחלק מהמענה המתרחב של הקונגרס לבני הקהילה המקומית. בתום הביקור, נסעו חברי המשלחת אל ציונו הרבי מליובאוויטש בסמוך, שם נשא השר תפילה לשלום המדינה ותושביה.

אחרי סיום הביקור של השר פרוש, הגיע לבקר במוסדות הקהילה שר העבודה הרב יואב בן צור מסיעת ש"ס. השר בן צור הוא ידיד ותיק של העדה הבוכרית והוא ומשפחתו הם חלק מבני העדה. השר בן צור השתתף לאחרונה בכנס הענקת המלגות לסטודנטים הבוכרים שעל ידי 'קרן דוד'. בדבריו אמר השר בן צור: "במדינת ישראל יש שיעור גבוה מאוד של בעלי תואר אקדמי, אבל המדינה לא יצרה פתרונות למי שאין לו תואר ולעיתים דווקא מייצר יותר פריון. אנו נפעל למשק חזק ומשגשג בשילוב אלה באלה" על קהילת הסטארטאפ, שהיא גאווה למשק ולמדינה, להיות ערים לפערי האוכלוסייה והמעמדות שנוצרו. מוטלת המשימה עלינו לדאוג שהעושר המבורך שמביאות איתן חברות אלה יחלחל למטה"

השר בן צור ביקר גם הוא במוסדות הקהילה והתרשם מאוד מההשקעה האדירה של נשיא הקונגרס מר לב לבייב בחינוך דור העתיד של ילדי העדה הבוכרית בתפוצות. השר בן צור אף מסר שיעור לתלמידי בית הספר לבנים. בתום הביקור זכו השר ורעייתו לארוחת ערב בוכרית מיוחדת יחד עם ראשי הקהילה הבוכרית בקווינס ובני הזוג סופייב – לבייב שליוו את הסיור לאורכו.

 ההסברה הטובה ביותר

את הרכבת האווירית של נציגי הממשלה הבכירים חתמה שרת ההסברה מסיעת הליכוד הגב' גלית דיסטל – אטבריאן. הנחשבת אחת מהשרות המקורבות ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו. השרה דיסטל החלה את ביקורה בקווינס בתפילה ארוכה על ציונו של הרבי מליובאוויטש, כשהיא מלווה על ידי הגב' חגית סופייב – לבייב. לאחר מכן הגיעה השרה דיסטל לביקור במוסדות הקונגרס בקווינס. השרה דיסטל עברה יחד עם צוות הניהול של המוסדות בין הכיתות השונות ושוחחה עם התלמידות והתלמידים. את התרשמותה הרבה מבית הספר, היא חלקה יחד עם הפמליה שלה ומלוויה מהקהילה הבוכרית. שרת ההסברה אמרה כי מוסדות החינוך הללו, הם ההסברה הטובה ביותר שיש לעם ישראל. "לראות את הילדים והילדות המתוקים האלו זוכים לכזו מעטפת כוללת ומחבקת זה באמת נס" אמרה השרה דיסטל. השרה אף ציינה כי הוריה עלו לישראל מאירן, קהילה יהודית שדומה במאפייניה וקרובה גיאוגרפית לקהילת יהודי בוכרה. 

במהלך הביקורים, הציגו ראשי קהילת הבוכרים לבכירים את המספרים המעודכנים של הקהילה הבוכרית המקומית, כמו גם מספרים של מחקר עומק שנעשה שם על השוואת שיעורי ההתבוללות מלפני עשרים שנה ועד היום.

נגישות