בס"ד

14.4.2024 | ו' ניסן התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות > קהילה

תפארת זקנים בני בנים

במעמד מרגש התכנסו נציגי רשת הכוללים 'תפארת זקנים' של הקונגרס מכל רחבי הארץ לערב שהוקדש כולו עבור לומדי התורה מהגיל השלישי * רבני העדה הגיעו לברך וקראו להרחבת הפרוייקט 

בשבוע שעבר התקיים אירוע מפואר ומכובד במיוחד לכבודם של בני הגיל השלישי מקרב העדה הבוכרית בישראל, הלומדים במסגרת רשת הכוללים של הקונגרס 'תפארת זקנים'. את רשת הכוללים ייסד הרבי מליובאוויטש לעילוי נשמת אביו רבי לוי יצחק שניאורסון זצ"ל שהיה מקובל גדול ואיש בעל מסירות נפש שבשבוע שעבר חל יום פטירתו. במסגרת רשת הכוללים 'תפארת זקנים' של הקונגרס פועלים שמונה מוקדים של כוללים ברחבי הארץ. החל מדימונה, קריית גת, קרית מלאכי, רחובות ירושלים, רמלה, קרית שלום ונתניה. בעתיד הקרוב יתווספו עוד ועוד מוקדים לרשת הכוללים. 

הרעיון לפתיחת הכוללים החל בהתוועדות מיוחדת של הרבי מליובאוויטש בבית מדרשו שבברוקלין ניו יורק, בה נכח נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לב לבייב. וכך מספר מר לבייב "זה היה בקיץ תש"מ (1980), בפעם הראשונה שהייתי בארצות הברית. בשבת כ”ף אב, יום ההילולא של אביו של הרבי, הייתי אורח של משפחת ניאזוב בבורו פארק ואחרי השבת קיבלנו הודעה, כמדומני בהפתעה, על התוועדות של הרבי לכבוד יום ההילולא. מיד יצאנו ל-770 והגענו להתוועדות. אגב, אחד הדברים שזכורים לי במיוחד, זה המכשיר עם האוזניות דרכו ניתן היה לקבל תרגום סימולטני לעברית.

בהתוועדות ההיא הכריז הרבי על המבצע להקמת כוללים ‘תפארת לוי יצחק’ והרבי המשיך מיד ואמר שמי שייקח על עצמו לממן כולל כזה יזכה להרבה ברכות. הרבי גם הוסיף שמי שמקבל על עצמו לייסד כולל כזה, יקבל ממנו בקבוק ‘משקה’. מיד התנדבתי למשימה והרמתי את היד. לאחר מכן עליתי לבמה של הרבי וקיבלתי ממנו בקבוק ‘משקה’ מלווה בצרור ברכות. ברוך השם ניתן לומר בפה מלא שהברכות של הרבי התקיימו אחד לאחד".

כבר שנים רבות שרשת הכוללים של הקונגרס פועלת עם בני הגיל השלישי בהצלחה רבה. המשתתפים מדווחים על הנאה גשמית ורוחנית גבוהה ומספקת. הם זוכים גם לדיבוק חברים וגם לעיסוק בתורה הקדושה. מתוך הוקרה להתמדה של חברי הכוללים, כינס הקונגרס את נציגי הלומדים מכל רחבי הארץ ביום פטירתו של רבי לוי יצחק שניאורסון זצ"ל בבית הקונגרס בתל אביב. בערב זה, זכו הנציגים לגיבוש ודיבוק חברים, דברי ברכה מאת רבה הראשי של העדה הבוכרית הגאון רבי בן ציון הכהן רבין שליט"א, אב"ד העדה הבוכרית וראב"ד תל אביב יפו הגאון זבדיה כהן שליט"א, ונשיא איגוד רבני העדה הגאון שלמה רבין שליט"א. כמו כן, באירוע נכחו גם מנכ"ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, סמנכ"ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב, יו"ר איגוד הידידים חכ"ל מר אמנון כהן ומכובדים נוספים. כולם הגיעו על מנת לברך ולתמוך בלומדים היקרים שמשקיעים מזמנם ובאים מידי יום ללמוד תורה בצוותא. כל נושאי הדברים הזכירו את היוזמה החשובה של נשיא הקונגרס ואת ההשקעה הגדולה שלו בחיזוק לימוד התורה בעדה והמהפכה התורנית ההיסטורית שנרשמה בעדה בעשורים האחרונים. נושאי הדברים שליט"א בירכו את נשיא הקונגרס מר לב לבייב על היוזמה המבורכת ואת בנו רבי יהושע לבייב שאמון על תחום הכוללים באופן אישי. כמו כן, קראו הרבנים להרחבת רשת הכוללים וערים וקהילות נוספות. 

את האירוע ניהל והנחה ביד אמן מזכ"ל איגוד הרבנים הרב יצחק שמלוב שליט"א בחלק המוזיקלי של האירוע, ניגנו על הבמה האמן יעקב דוידוב והאמן נתנאל גבריאלוב ולהקתו ששימחו את קהל הנוכחים בשמחה רבה. תודה גדולה לגברת שושנה שמחיוף על הפקת האירוע.

נגישות