בס"ד

20.5.2024 | י"ב אייר התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות משני > קהילה

תקיפה אנטישמית באוזבקיסטן 

בצל המלחמה על הבית בישראל, האנטישמיות בעולם מרימה ראש ומאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם נחשפים לתכנים מסיתים ברשתות החברתיות, מה שגורם לתסיסה נגד יהודים מקומיים וישראלים השוהים במדינות אלו. בשבת האחרונה, דווח על תקרית אלימה כנגד יהודים באוזבקיסטן. שני תיירים מישראל השוהים באוזבקיסטן, הותקפו על רקע אנטישמי כאשר צעדו ברחוב בשבת האחרונה. התוקפים התקרבו לתיירים והחלו צועקים לעברם אודות 'פלסטין' ולאחר מכן עברו לתקוף אותם באגרופים. התקרית הסתיימה במכות קלות וללא צורך בטיפול רפואי. מיד לאחר מכן הוגשה על ידי הישראלים תלונה במשטרה המקומית. 

"רשויות אכיפת החוק המקומיות מתייחסות ברצינות רבה לתקרית החמורה והיא נחקרת ומטופלת ברגעים אלו בדרגים הגבוהים ביותר" אומר גורם בכיר בקונגרס יהודי בוכרה העולמי. "מיד לאחר האירוע, הגיעו שוטרים אל בית הכנסת והמרכז הקהילתי בטשקנט והתקינו בו לחצן מצוקה המקשר מיידית את המקום אל תחנת המשטרה המקומית. לאחר כמה שעות, הודיעו בתחנת המשטרה כי התוקפים נעצרו. זוהי עדות לכך שרשויות החוק לוקחות את העניין ברצינות רבה וממשיכות לשמור על דו הקיום בן מאות השנים בין היהודים למוסלמים באוזבקיסטן". 

אוזבקיסטן היא מדינה בעלת אוכלוסיה מוסלמית המושפעת מתכני הסתה המופצים בימים אלו ברשתות החברתיות. גורמים בישראל מביעים דאגה מהתקרית החמורה וקוראים לרשויות לפעול ולהגן על הקהילה המקומית ביתר שאת בימים מורכבים אלו.

שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגב זהבית בן הלל מבקשת שוב מכל מי שיכול לסייע במאמץ ההסברתי להתגייס לכך. "ימים קשים עוברים על כולנו. בין בישראל מוכת הטילים הנמצאת במלחמה נגד הטרור של חמאס, בין בתפוצות שמביטים בדאגה על המצב בארץ, ובין כאן בטשקנט. אתם היושבים בישראל, כואבים כמו כולנו את רציחתם של כה רבים, ביניהם גם יוצאי העדה. אנחנו משוועים יחד לחזרת החטופים הביתה, ילדים ותינוקות רכים, נשים וגברים. בזמנים לא פשוטים אלה, שגרירות ישראל בטשקנט מתמודדת לבדה במערכה עם עליה בדעת קהל עוינת ועם שיח אנטי-ישראלי, בעיקר ברשתות החברתיות. לכן אני מבקשת את סיועכם להתמודד עם דעת הקהל. אם תוכלו לעקוב אחרי השיח כאן ברשתות ולהגיב, אם תוכלו ליצור תכנים ברוסית, אוזבקית או בשפה הבוכרית ולהעלות אותם לרשתות החברתיות, אם תוכלו לדווח על פרופילים עוינים ועל התבטאויות בוטות/אנטישמיות/אלימות לרשתות החברתיות – כל זאת יעזור לנו מאוד. 

נוכל כמובן להכשיר את כל מי שמעוניין בעזרת מנהלת הרשתות החברתיות בשגרירות- ברוסית, ולתת לכם כלים והכוונה באיזה דרכים אתם יכולים לפעול. אני מאחלת לכל אחת ואחד מאיתנו שננצח במהרה את טרור החמאס ושהשלווה והשקט ישובו לשרור במעוננו".

נגישות