בס"ד

26.2.2024 | י"ז אדר א' התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

החדשות החמות:

>> חדשות ראשי > קהילה

רמלה, כמה נחת…

צילום: פוטו ניסים

 "שמנו לעצמנו בשנים האחרונות כמטרה עליונה לחבר את הצעירים, הנוער והילדים של הקהילה, אל המרכזים הקהילתיים, אל בתי הכנסת שלנו".

איש עסקים אמריקאי הגיע פעם לבקש את ברכתו ועצתו של הרבי הקודם של חב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון. אחרי שהקשיב לדאגותיו של איש העסקים ונתן לו את עצתו, שאל אותו הרבי: "איך הילדים שלך?".

"מצוין", השיב האבא. "הם מקבלים ציונים גבוהים בבית הספר – ממש גאונים. אין ספק שהם יתקבלו לאוניברסיטאות הטובות ביותר במדינה".

"ומה בנוגע לחינוך היהודי שלהם? מדוע שלא תשלח אותם לישיבה, כדי שיהפכו ליהודים שומרי מצוות ויהיה להם גם ידע וגם חינוך יהודי?"

"רבי, אתה לא מבין… זה עולם אחר כאן, באמריקה. השכונה שבה אני חי… החברים שלהם… זה פשוט לא יהיה מתאים", השיב אותו איש עסקים.

"התורה נצחית בכל הזמנים ובכל המקומות", התעקש הרבי. "אמריקה אינה שונה בעניין זה, אתה יכול וצריך לתת לילדיך חינוך יהודי".

אבל איש העסקים לא הסכים לכך. הרבי התווכח, טען וביקש, אך המבקר נשאר בסירובו.

"אני לא מבין", אמר לבסוף הרבי. "לא אני ולא אבי עסקנו מעולם בעסקים. אך אתה הגעת לכאן מקליפורניה לבקש את עצתי על ההחלטות העסקיות החשובות לך ביותר. ומצד שני, ביחס לחינוך ילדיך – שהוא התחום שלו הקדשנו אני ואבותיי את כל חיינו – אתה לא מוכן לקבל את עצתי?

*

אני מרבה לדבר ולכתוב כאן ובמקומות נוספים על חשיבותו של החינוך היהודי לדור הבא. ללא הדור הבא ולולא ההשקעה בהם, אין שום ערובה שתבטיח לנו שהם ישארו חלק בלתי נפרד מהשרשרת של העם היהודי.

כלפי מה הדברים אמורים? ב"ה זכינו בחודשים האחרונים לקדם בנייה של שלושה בתי כנסת ומרכזים קהילתיים לעדה שלנו בערים רמלה, לוד וחולון. יש הרבה בתי כנסת מפוארים שעומדים ריקים ושוממים, או שמשמשים מספר קטן מאוד של יהודים מבוגרים.

שמנו לעצמנו בשנים האחרונות כמטרה עליונה לחבר את הצעירים, הנוער והילדים של הקהילה, אל המרכזים הקהילתיים, אל בתי הכנסת שלנו. זו מטרה עליונה, חשובה ונעלית מאין כמוה. זהו צו השעה! לא רק בארץ ישראל, אלא בכל מקום בעולם.

בשבוע שעבר קיימתי ביקור בבית הכנסת החדש לעדה הבוכרית ברמלה שבנייתו הושלמה לאחרונה והייתה לנו הזכות להיות שותפים להקמתו. ראיתי קהילה צעירה, דינמית ותוססת. ראיתי בית כנסת שהוא לא רק מפואר בגשמיות, אלא יש בו את כל המרכיבים הטובים והנכונים להיות מרכז קהילתי פורח ומשגשג.

נהניתי ושמחתי מאוד לשמוע שכל אחד מהמתפללים והמשתתפים בפעילות הקהילתית של בית הכנסת, נרתם ונתן סיוע. מי בכסף ומי בהתנדבות אחרת. יש להם רב צעיר, שיעורי תורה ופעילות מסביב לשעון. ברוך ה' רוויתי הרבה נחת ברמלה.

המדד הכי נכון וטוב עבורי להצלחה קהילתית של בית כנסת, הוא כאשר המקום הופך לא רק מקום מפגש למבוגרים (שזה דבר חשוב ונעלה בפני עצמו), אלא גם מצליח לחבר את הצעירים שרואים בבית הכנסת מקום רלוונטי ומשמעותי בחייהם.

כל הכבוד לכם רמלאים! ממכם יראו וכן יעשו.

נגישות